Anna má 45 rokov, je v obrovskej kríze – opustil ju muž kvôli inej žene a prišla aj o prácu

Anna má 45 rokov, je v obrovskej kríze – opustil ju muž kvôli inej žene a prišla aj o prácu

Titulok ako z románu. Však? Ono to vlastne z románu aj je. Hlavne sa nezamiluj. Tak sa volá. Autorkou je Lea Marko, ktorá si písaním liečila aj svoju vlastnú situáciu pred vyhorením. Keď jej telo odmietalo sadať za počítač a pracovať…

Lea mi napísala, že chce dať knihu ako darček do súťaže.

A že je stálou čitateľkou Magazínu 40plus a diváčkou podcastu ODznova. To som nemohla nechať len tak a rozhodla som sa ju aspoň trošku vyspovedať. No a na záver rozhovoru nájdete aj možnosť zapojiť sa do súťaže o jej knižný debut, ktorý vyšiel dňa 7. 10. 2022 vo vydavateľstve Fortuna Libri.

Lea, vy ste pracovali v korporátoch, ale stojíte aj za medzinárodne úspešným podnikaním. A to všetko pri deťoch. Ako sa to dá?

Asi  najstručnejšia odpoveď by bola: vďaka kombinácii dobrého nápadu, ktorému som verila,  precíznej časovej organizácii a podpore od mojej rodiny.

Ak by som to mala trochu rozobrať, tak na počiatku bol nápad, o ktorom som istú dobu uvažovala. Tento nápad nevyžadoval veľké finančné investície, no zhltol kopu môjho času. To bolo náročné, lebo mojou prioritou boli moje maličké deti. Našťastie som si vedela ušetriť aspoň hodinku-dve času denne, či už skoro ráno, alebo neskoro večer, alebo v čase, keď mi detičky prišla pokočíkovať ich babka. Vtedy som celkom prestala sledovať televíziu, sociálne siete a podobné zdroje rozptýlenia a sústredila som sa len na svoj podnikateľský cieľ.

Po mnohých pokusoch a omyloch moja webstránka v angličtine predsa len prerazila a stala sa populárnou v odborných kruhoch. No neprišlo to zo dňa na deň – trvalo mi približne tri roky, kým som si mohla povedať, že je moje podnikanie úspešné.

Ako môže taká úspešná žena ako vy stáť pred vyhorením?

Niekde som čítala, že trvá priemerne desať rokov, kým človeka prestane napĺňať to, čo robí a príde zmena. Samozrejme, niekedy je to menej, niekedy viac, a niekedy tento zlom vôbec nepríde. Mne osobne to trvalo trinásť rokov.

Prišlo to postupne, povedala by som, že až plazivo. Spočiatku ma prestali baviť administratívne veci okolo podnikania, no tie som, našťastie, dokázala presunúť na niekoho iného. Potom som sa ocitla v stave, keď som začala na e-maily a otázky klientov odpovedať s čoraz väčšou nechuťou. Vždy som sa snažila ľuďom pomôcť, no vnútorne vo mne narastal skrytý odpor.

Nakoniec som zistila, že musím vynaložiť množstvo energie na to, aby som si vôbec otvorila počítač, položila prsty na klávesnicu a napísala nejaký nový článok. Postupne mi začalo z tejto myšlienky byť fyzicky zle. V tom čase som spravila tú chybu, že som sa snažila prekonať to „buldozér“ metódou. Nedopriala som si oddych, a ak, tak len krátkodobý, a nasilu som pokračovala ďalej.

Nakoniec som si uvedomila, že už mi máločo spraví radosť. Zobúdzala som sa unavená a svoje povinnosti som vykonávala mechanicky ako robot. Keď už mi aj moji najbližší naznačovali, že som nervóznejšia a absolútne nie „v pohode“, tak som si uvedomila, že stojím pred vyhorením.

Rozhodnutie napísať knihu prišlo odkiaľ? A práve s témou, akú prinášate…

Svoju situáciu tesne pred vyhorením som riešila buď pobytom v prírode, alebo čítaním množstva kníh – romantických, ale aj literatúry faktu a z oblasti osobného rozvoja. Čoraz častejšie som sa pohrávala s myšlienkou, či by som ja sama dokázala napísať romantický príbeh, no nikdy som sa nedostala k činu.

Jedného dňa na návšteve sa mi moja svokra posťažovala, že nemá čo čítať, lebo v románoch sú hlavné hrdinky buď príliš mladé, s ktorými sa nevie stotožniť, alebo ak nie sú mladé, riešia obrovské životné patálie typu alkoholik, ťažká choroba a podobne.

Toto bol pre mňa posledný impulz, ktorý ma postrčil ku klávesnici. Začala som písať román „Hlavne sa nezamiluj“ o Anne, ktorá rovnako ako ja prechádza životnou krízou, aj keď iného charakteru.

Anna žila v spokojnom manželstve, vychovala s manželom dospelé deti a pomohla mu vybudovať firmu – a zrazu bác, všetko je preč. Prvá Annina reakcia je uzavrieť sa do seba a nariekať. Všetko vidí čierne.

Našťastie, má skvelú kamošku, ktorej svojím večným sťažovaním sa a nečinnosťou dokonale vylezie na nervy. Na jej popud odchádza do rakúskych Álp, kde získa od všetkého odstup. Nuž, a začnú sa diať zaujímavé veci.

Anna zisťuje, že nemá zmysel rýpať sa v minulosti a oplakávať to, čo sa už nikdy nevráti. Začne čeliť novým výzvam: cudzie prostredie, cudzí ľudia, sólová hra v kapele a absolútne nepriateľstvo zo strany jedného člena kapely ju prinútia venovať svoju pozornosť iným veciam. Zrazu zistí, že na minulosť nemyslí a že sa cíti lepšie, napriek protivnému chlapovi, ktorý jej v kapele strpčuje život. Lenže… veci sa takmer vždy vyvŕbia inak, ako na prvý pohľad vyzerajú.

Práve písanie tohto románu mi pomohlo dostať sa z mojej vlastnej krízy. Bola to krásna kreatívna práca, kedy som s Annou prežívala všetky humorné aj vážne situácie, v krásnej prírode, so skvelými priateľmi, s radosťou z hudby. Spätne to hodnotím asi tak, že práve písanie tohto románu ma posunulo ďalej aj v mojej práci, lebo presne takto som získala potrebný oddych a načerpala čerstvé sily, nehovoriac o kreatívnej energii a nových nápadoch.

Čo by ste radi v čitateľoch podnietili?

Tento román som písala s cieľom priniesť niečo pozitívne a krásne, čo zanechá príjemný pocit v duši. Pozitívne vibrácie. Možno sa v ňom trochu nájsť a zistiť, že aj iní ľudia riešia životné krízy. Je to román o láske, nečakanej a trochu nechcenej. O priateľoch, ktorí pri človeku stoja v čase najhnusnejšej krízy. O tom, že život po 40-ke nekončí, práve naopak – začína sa tá skvelá polovica. Čitateľom podáva jemný návod na jeden zo spôsobov, ako prekonať krízu a žiť tu a teraz.

O románe „Hlavne sa nezamiluj“

Hlavná hrdinka Anna má 45 rokov a je v obrovskej kríze, lebo ju opustil manžel kvôli inej žene a zároveň prišla o prácu (keďže pracovala pre neho). Ľutuje sa, narieka nad sebou, cíti sa stará, zbytočná a nepotrebná ako použitá handra, ktorú niekto vyhodil. V tomto stave sa na ňu jej najlepšia kamarátka už nemôže pozerať a doslova ju „dokope“ odísť na svoju chatu v rakúskych Alpách, s taškou plnou kníh a svojimi husľami.

Anna nemá lepšie vyhliadky, a tak do Rakúska skutočne odíde. Prvé dni sú otrasné, ľutuje sa a navyše sa v cudzom prostredí nudí. Napokon z čistej nudy začne čítať kamoškine knihy, absolvovať dlhé prechádzky v prírode a sama pre seba hrať na husliach. Zrazu sa cíti akosi lepšie. Takto jej plynie čas, až kým jej jedného dňa niekto poriadne nezabúcha na dvere. A práve toto zabúchanie jej zmení život.

Anna začína hrať ako sólistka v miestnej kapele, s ktorej členmi sa spriatelí. Teda, až na jedného, ktorý sa jej snaží spraviť zo života peklo, lebo ju vášnivo nenávidí od samého začiatku.

Prečítajte si krátku ukážku z ich zoznámenia:

***

„Ahoj, Thomas, som Anna. Rada ťa spoznávam,“ podávala mu ruku.

Podávanú ruku neprijal. Celú túto maškarádu sledoval s nechuťou. Nerozumel, prečo sa jej Kellerovci snažia vopchať do zadku. Hrala síce celkom dobre, ale nebola to až taká sláva, aby si zaslúžila prehnané ovácie. Zato herečka bola poriadna.

Veľmi dobre poznal tieto typy – blonďavé Slovenky v priliehavých legínach, aby predviedli svoju sexi postavičku. Zdá sa, že Jonas jej na to skočil aj s navijakom. Síce je preňho stará, no takým ako ona na tom sotva záleží. Ak si ten chlapec nedá pozor, zožerie ho aj s kopytami, požuje a vypľuje do žumpy.

Lenže Thomas jej na tú hru neskočí. Sám s jednou takou pred pár rokmi skončil a ostala mu len jazva na duši. Je ochotný tolerovať ju túto sezónu, lebo kapela súrne potrebuje sólistu, ale to je všetko. Nijaké pusinkovanie a kamarátenie sa. Čo najväčší odstup. Môže s tým hneď začať.

„S cudzinkami si netykám,“ nepokúsil sa ani len o štipku slušnosti.

Asi pol minúty trvalo, kým význam jeho slov doputoval k Anninmu mozgu. Hneď ako otvoril umelecky vykrojené ústa s plnými perami, spoznala hlas, ktorý ju tak prenasledoval. Takže bubeník. Omámene stála s natiahnutou rukou, až kým Thomas posmešne nezdvihol obočie:

„Ak máte kŕč v paži, Inge vám na to dá arnikový gél.“

***

A čo urobí Anna? Dá sa zastrašiť a odradiť týmto nepriateľským správaním a provokáciami, alebo sa postaví a zabojuje? Vzájomná príťažlivosť medzi ňou a Thomasom je nepopierateľná, podarí sa jej však prekonať jeho nevraživosť a získať omnoho viac?

Súťaž

Vypíšte formulár so svojimi údajmi a ste v hre o knihu.

Odpovedzte na nasledujúcu otázku: Ako sa volá Annina kamarátka, ktorá ju prinúti odísť na svoju chatu do rakúskych Álp?

Odpoveď nájdete v ukážke z románu Hlavne sa nezamiluj, ktorá je prístupná na https://lnk.sk/ki12

Ak chcete, zanechajte autorke vo formulári aj odkaz. Odovzdáme jej ho…

SÚŤAŽ JE UKONČENÁ. Gratulujeme výherkyni, ktorú sme kontaktovali mailom. Všetkým ďakujeme za zapojenie sa. Kniha sa dá, samozrejme, kúpiť v kníhkupectvách. 

Pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať