Hľadanie práce po štyridsiatke a päťdesiatke

Dávať nádej a povzbudzovať ľudí po 40ke má význam

Dávať nádej a povzbudzovať ľudí po 40ke má význam

Dňa 4.3.2002 a 5.3 2020 sme sa zúčastnili festivalu práce Profesia Days 2020. Išli sme do toho opatrne a s rešpektom. Myslela som si, že toto podujatie je hlavne pre mladých. Mýlila som sa. A to je dobre.

Je vo firmách miesto pre skúsených ľudí?

Tak je či nie je? Čoraz viac sa s touto otázkou stretávam a čoraz viac ju aj kladiem. Otvorene vám samozrejme nikto nepovie, že vás nezavolá na pohovor. Ani, že ideálny uchádzač o prácu má 35 rokov. Ale je to otrasný a holý fakt.

Hľadanie práce po štyridsiatke a päťdesiatke

Rozmýšľam, kedy sa to stalo, že majitelia firiem začali odmietať skúsenosti? Je to tým, že práca vo firmách je už tak silne sprocesovaná a zautomatizovaná, že skúsenosti nie sú potrebné? A najmä ide o strach, že odborníkov treba zaplatiť?

Už dva roky spolu s ďalšími ľuďmi hľadáme odpovede na tieto otázky. Z nášho prieskumu vyplynulo, že 50% ľudí po 40ke si adekvátnu prácu hľadá rok a viac. To je veľmi dlhý čas. Je to nápor na psychiku, ale aj na peňaženku.

Náš tím na profesia days

Za dva dni na Profesia Days navštívilo náš stánok viac ako 100 ľudí, ktorí od tímu našich poradcov a koučov dostali odpovede a verím, že aj nádej a konkrétne rady, ako postupovať.

Zrealizovali sme aj Talkshow, resp. Panelovú diskusiu ( Martin Miler, Katarína Mayer, Mária Harvaníková), kde bolo do posledného miesta obsadené a ľudia stáli aj v uličke. A neostýchali sa pýtať.

Toto všetko vlieva do mojich žíl novú krv.

Vidím, že riešiť masu ľudí po 40ke má význam. Špecifiká, ktoré slovenský trh, napriek najnižšej miere nezamestnanosti za posledné roky naznačuje, je zvláštne a hodné povšimnutia. Ak nebudeme na situáciu a náladu u zamestnávateľov vplývať, môže sa to našej krajine vypomstiť.

Ako sa zamestnať po 40ke?

Nemali by sme ostať potichu a nemí. Je potrebné zmeniť pohľad na zamestnateľnosť ľudí po 40ke. Prospeje to konkrétnym ľuďom a aj konkrétnym firmám. Stále držíme živú myšlienku projektu Stážista po  40ke a verím, že sa nám ju podarí zrealizovať.

Zároveň sme sa s našimi spolupracovníkmi dohodli, že prinesieme sériu článkov – ich pohľady, ako vnímajú situáciu a čo najviac a do hĺbky riešili s respondentmi, ktorí sa na našom stánku počas 2 dní zastavili a hľadali radu.

Môžete sa tak tešiť na vyjadrenia psychológov Zuzany Gažovej a Martina Milera, sociologičky a recruiterky Márie Harvaníkovej, a koučov Karolíny Ivanovej, Zory Vypušťákovej a Ľubomíra Vypušťáka.

Hľadanie práce po štyridsiatke a päťdesiatke

Zároveň chcem v mene nášho tímu poďakovať spoločnosti Profesia a menovite Ivane Molnárovej, že má cit pre témy a bola otvorená zaradiť našu misiu celkom sviežo a v dosť značnom rozsahu do programu festivalu.

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať