„Randiť vo vyššom veku s rovesníčkami je ako blúdiť po autovrakovisku a hľadať najmenej ojazdenú káru.“

Hľadanie partnera vo vyššom vekuHľadanie partnera vo vyššom veku? Rozumná jazdenka je možno niekedy lepšia voľba…

V jednej českej komédii sa rozvedeného takmer šesťdesiatnika, ktorý naháňal mladé baby, spýtala jeho známa:

„Prečo si nenájdete poriadnu ženskú, primeranú vášmu veku? Pre ňu by ste boli ozajstné terno,“ snažila sa ho presvedčiť.

Odpovedal: „Vy si myslíte, že ma vážne baví schovávať pred tými nežnými kvetinkami prášky na tlak, kvapky na žalúdok a masť na kĺby? Viete vy vôbec, čo to znamená pre chlapa v mojom veku randiť so svojimi rovesníčkami? To je ako blúdiť po autovrakovisku a hľadať tú najmenej ojazdenú káru.“

„No, ale vám už tiež trochu hrdzavie karoséria,“ odpovedala mu s úsmevom.

Takto nejak by mala znieť definícia stredného veku vo Wikipédii.

Lepšie povedané, zrelého veku. Lebo podľa štatistiky priemerného veku dožitia sa ženy, som už ďaleko za stredom. A prejsť pravidelnými „STK“ je už tiež čoraz ťažšie.

Hoci tá posledná bola celkom milá.

Do zdravotného strediska som vchádzala pripravená na môjho vždy sarkastického starého (aj vekom) lekára, ktorý mi pri poslednej prehliadke povedal toto:

„Pani inžinierka, vy ste hotový patologický útvar, všade, kde pozriem, niečo nájdem“.

Vyzbrojená čiernym humorom, sarkazmom a inými ženskými zbraňami primeranými môjmu veku, som sa blížila k dverám ordinácie.

Pred dverami čakal mladý vysoký štíhly fešák. Takmer som onemela, keď ma tento mladý muž oslovil a pozval do ordinácie. Nasledovala stará známa veta, ako v nejakom vtipe o lekároch:

„Vyzlečte sa do pol pása.“

Aj by mi to neprišlo divné, nielen z pozície, že som u lekára, ani z pozície okúňania sa od hanby.

V strednom veku sa už nehanbíme a neokúňame a sme rady, že sa môžeme bez zbytočných komentárov niekde vyzliecť, hoc aj do pol pása. A navyše, sme o to požiadané. A navyše Keanu Reevesom. Tak totiž pán doktor vyzeral. Dobre, dobre, sú aj iné kvality. Možno nevie dobre pokosiť trávnik.

Divné mi to bolo ale preto, že kontrolovať sa šlo brucho. A tak som sa teda „Keanu Reevesa“ spýtala, či sa nepomýlil. Stále som bola ako v nejakom vtipe. Vysvetlilo sa to tak, že je cudzinec a ešte nevie tak dobre po slovensky. Skrátka si pomýlil „od“ s „do“. Predstavila som si, aké by to bolo vtipné, keby som ho poslúchla. Možno by sa Keanu Reeves aj začervenal.

Odchádzala som s úsmevom na tvári a s potešujúcou správou, že na vrakovisko to ešte nevyzerá.

Ale aj s poznaním, že môj realistický profil v zoznamke by v motoristickom žargóne znel asi takto:

„Ojazdené auto v solídnom autobazáre, tváriace sa, že mu pomáha kvalitný servis. Občasný únik kvapaliny z motora, prevodovky a chladiaceho systému možný. STK s odretými ušami, teda blatníkmi.“

Ale zase také staršie jazdené auto má aj svoje výhody.

Nemusíte sa báť, že vám ho ukradnú. Nejaký škrabanec a hrdza už ani tak nevadí. Má síce najazdených dosť kilometrov, ale má prejdených aj veľa ciest. Kľukatých, rovných, škaredých, deravých, aj pekných dlhých rýchlych autostrád. Prežilo menšie aj väčšie havárie. A nejaký ten výmoľ už nie je žiadna tragédia.

Stačí vytunovať motor, vymeniť výfuk, blatníky, zahladiť škrabance, trošku prelakovať vyleštiť a odvezie vás aj na kraj sveta. Už to asi nebude na Veľkú cenu Monaka a ani na Slovakia Ring v Orechovej Potôni, ale bude to JÍZDA.

A neskôr, ako zrelý veterán, nadobúda opäť na hodnote.

Keďže ale hranica medzi zrelým a zhnitým je príliš tenká, treba preventívne dodržiavať tri hlavné zásady:

  • Celoročné garážovanie
  • Kvalitné pohonné hmoty
  • Dobrý automechanik so šikovnými ručičkami

A s trochou šťastia si potom môžeme veselo zakričať:

„Zbohom, stredný vek! Vitaj, zlatá stredná cesta! Vitaj, stredobod vesmíru!“

Náš švihácky takmer šesťdesiatnik z filmového príbehu nakoniec, po pár vtipných zápletkách, našiel to svoje „terno“ a zakončil to krásnym zistením:

„Život prináša okamihy, ktoré sú zlomové. A buď vás zlomia, alebo…

Alebo nezlomia.“

A tak, keď som nedávno prichádzala k svojmu starému autíčku, ktoré bolo zaparkované medzi dvoma novými nablýskanými fárami, v duchu som si povedala: „Veď počkajte, až budete po záruke. Vymenia vás za novšie.“ Nastúpila, majestátne zavrčala motorom a spokojne odišla. Ešte stále to „jazdí“.

Až kým mi krásny mikrofonický hlas neoznámi: „Došli ste do vášho cieľa“.

Šťastnú a bezpečnú cestu!

Silvia Grecová

Text Hľadanie partnera vo vyššom veku vychádza v rámci rubriky: #životológia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať…

Lucia je nevidiaca. Prišla o zrak pár mesiacov po pôrode syna, čo už je niekoľko rokov. Po 24 operáciách sa dozvedela, že tento stav sa už pravdepodobne nezvráti. Podľa mňa Lucia vidí veľmi veľa. Žije plnohodnotný život, porodila ďalšie dieťa a pokračuje vo svojich projektoch. Jej odkaz je veľmi inšpiratívny. Viac už v rozhovore…

Mohlo by vás zaujímať