Hľadanie koreňov

Soňa Bulbeck: Kde domov můj…

Ako väčšina čitateľov tohto portálu, aj ja som sa narodila v Československu. Slová teraz už len českej hymny boli vtedy súčasťou československej hymny a nejako vždy som ich brala ako niečo samozrejmé, niečo, čo ku mne patrí.

V Saudskej Arábii Slovensko nemá ambasádu a tak sme sa my, Slováci, počas nášho života tam, zúčastňovali akcií, organizovaných českou ambasádou, ktorá nás automaticky prichýlila pod svoje ochranné krídla. Českú hymnu sme počúvali na oficiálnych recepciách, tú slovenskú len na akciách tzv. V4.

Bola som niekoľko rokov aktívnou členkou Spolku Čechov a Slovákov v Rijáde, dokonca som režírovala prvé a, bohužiaľ, vyzerá to, že aj posledné predstavenie amatérskeho divadla, ktoré sme práve pri tomto spolku založili. Predstavenie sa volalo „Legendy zo života českého národa“ a boli to príbehy o Praotci Čechovi, O Libuši a O Dívčí válce, ktoré zábavnou formou priblížili deťom aj dospelým práve túto dávnu časť českej histórie. Je vždy dobré vedieť, kde má človek korene…

Keď sa ma v Saudi niekto opýtal, odkiaľ som a ja som povedala, že zo Slovenska, nevedeli, kde to je – Slovensko naozaj pozná len tých pár Sauďanov, čo sa chodí liečiť do Piešťan. Keď som však povedala „Czechoslovakia“, všetci pohotovo prikývli a povedali „Prague“, a obyčajne dodali „beautiful“. Následne som bola veľmi často konfrontovaná s otázkou, že prečo sme sa ako Československo rozdelili.

Priznám sa, veľmi ťažko som hľadala odpoveď, keďže som to vlastne sama nevedela. A ešte ťažšie sa mi vysvetľovalo, že to bolo politické rozhodnutie a nás, občanov, sa prakticky nikto nepýtal – najmä, keď všetci tam vedeli, že v takom Švajčiarsku majú referendum hádam aj o tom, kde sa môže a kde nemôže parkovať. Aj neskôr v Anglicku to manželova rodina nechápala. Aj keď sa rozhodli v referende – teraz to už priznávajú, že blbo – a schválili si Brexit, predsa to bolo ich rozhodnutie a mali možnosť sa ako občania vyjadriť. My v Československu nie.

Inak, mimochodom, keď som prišla v roku 2007 do Londýna, v atlasoch anglických školákov bolo ešte stále na mape „Czechoslovakia“ ako jeden štát. Myslím si, že až súčasné rozdielne pravidlá cestovania v koronakríze mnohých primäli k tomu, aby si uvedomili že sme dve rôzne krajiny.

Ja už druhý týždeň žijem v Brne. Využila som, že Ryanair obnovil od 1. júla lety do Českej republiky a zmizla som z Londýna hneď, ako sa dalo. Brno som si vybrala preto, lebo tu žije môj starší syn s rodinou. Nevesta je Češka, mali svadbu symbolicky 28. októbra 2018.

V utorok som bola tu v Brne v divadle. Moja bývalá slovenská žiačka bola vyhlásená v minulom roku za najlepšiu českú muzikálovú herečku a pozvala ma na predstavenie „BÍTLS“, v ktorom účinkuje. Výpravná show sa hrala na nádvorí múzea v centre mesta a trvala vyše troch hodín. Okrem pesničiek od The Beatles, ktoré poznám prakticky naspamäť a ktoré som si spolu s ostatnými divákmi veselo pospevovala, som si užívala aj vtipný dej.

Predstavenie bolo postavené na príbehu, že bubeník The Beatles Ringo Starr zistil, že jeho dedko prišiel do Liverpoolu práve z malej moravskej dedinky pri Brne, a tak zmizol z Anglicka a prišiel tam hľadať svoje korene. A, keďže Beatles nezneli bez neho dobre, anglická kráľovná poslala agenta 006, aby ho našiel a priviedol naspäť do Anglicka.

Príchod dvoch Angličanov do socialistickej dedinky v roku 1968 bol, samozrejme, priam ako zo sci-fi filmu a množstvo veselých, aj keď v kontexte doby aj trochu smutno-smiešnych situácií, nás síce pobavilo, ale mnohým z nás aj pripomenulo toto nie príliš pohodové obdobie našich dejín – hlavne, keď na záver sa v pozadí premietali čiernobiele fotografie z 21. augusta 1968. Mnohé repliky však boli stále vysoko aktuálne a postava Boha, bravúrne stvárnená slovenským hercom Kamilom Mikulčíkom, publiku nemilosrdne pripomenula, kto stojí momentálne v čele českej vlády.

Ja som po skončení predstavenia tak trochu rozmýšľala o hľadaní svojich koreňov a či je vôbec možné, aby som mala pocit, že mám „československé korene“. Lebo je úplne možné, že sa rozhodnem, že nakoniec „Země Česká bude domov můj…“

A čo vy, vy viete presne, kde sú vaše korene?

Soňa Bulbeck

Sona Bulbeck: Hladanie domova

Autorka je spisovateľka a blogerka

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať