Histamínová intolerancia? Vy sami môžete pomôcť urýchliť a upresniť diagnostiku takejto choroby

Histamínová intolerancia a zhoršené fungovanie črevných buniekHistamínová intolerancia a zhoršené fungovanie črevných buniek

HIT – opica chorôb? Ešte z lekárskej fakulty si pamätám názov OPICA chorôb pre ochorenia, ktoré svojimi príznakmi mohli napodobňovať mnoho iných chorôb, OPIČILI SA PO NICH… K takýmto chorobám patria najmä tie, ktoré sa prejavujú na viacerých orgánoch a systémoch, pekný názov pre ne je, že sú systémové.

Modernou diagnózou, ktorá si, podľa mňa, toto pomenovanie plne zaslúži, je HIT, teda HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA. Jej podkladom je vo väčšine prípadov zhoršené fungovanie črevných buniek a znížená funkcia enzýmu deaminooxidázy. Tento enzým sa nachádza na povrchovej časti črevnej výstelky a jeho funkciou je chrániť naše telo pred nadbytkom histamínu, ktorý by sa mohol z čreva dostať do vnútra nášho tela.

HISTAMÍN je totiž potvora.

Je to veľmi účinná látka, ktorá aj v malom množstve vyvoláva množstvo veľmi rôznych príznakov, ako keby krátkodobú otravu. Niektoré z týchto príznakov napodobňujú alergiu, niektoré infarktové stavy, iné zauzlenie čriev… U každého pacienta sa príznaky líšia. Typické však je, že sa väčšinou vyskytujú aspoň 2-3 spolu. Rýchly je nástup v krátkom čase po jedle, cca od 5-30 min. a rýchla úprava, cca do 1-6 hodín. Sú záchvatovité. Príznaky sa môžu prejavovať takmer na celom tele, a to je ten najväčší problém.

No ktože by už dal do súvislosti začervenanie kože s nádchou, rozbúchaním srdca alebo kŕčmi v bruchu?

Dnešná medicína je rozkúskovaná na jednotlivé orgánové systémy. Pre obrovské množstvo poznatkov a informácií máme samostatného odborníka na srdce, samostatne na cievy, trávenie, imunitu, stredné ucho… Špecialisti sú majstri sveta vo svojom systéme. No menej pozerajú k susedom na „cudzie“ orgány. Špecialistov na celé telo, dnes moderne nazývaných lekárov s holistickým prístupom, je ako šafranu. Hrdo sa k nim ako internistka, teda lekárka v špecializácii vnútorné lekárstvo, hlásim.

Pretože práve takýto komplexný prístup je potrebný na to, aby sme si všimli všetky, viac či menej výrazné symptómy a diagnostikovali histamínovú intoleranciu.

Čo chcem týmto článkom povedať?

Nie, nechcem, aby ste sa preškolili na lekárov, preboha, čo potom budeme robiť my…?

Chcela som len povedať, že vy sami môžete výrazne pomôcť urýchliť a upresniť diagnostiku takejto choroby. Vašou úlohou je všímať si vaše „opičie“ príznaky, sumarizovať ich a pripomenúť ich akémukoľvek lekárovi, ktorý vás bude vyšetrovať. Nedajte sa…

  • Keď prídete ku kardiológovi so záchvatovitým búšením srdca a kolísavým tlakom krvi, všimnite si a spomeňte mu, či vám pri takomto záchvate náhodou netečie aj z nosa.
  • Keď sa budete u gastroenterológa sťažovať na záchvatové, občasné bolesti brucha a hnačky, všimnite si, a povedzte to aj lekárovi, či náhodou spolu s tým nemáte aj červené svrbivé fľaky na koži.
  • Keď navštívite neurologickú ambulanciu, v snahe liečiť vašu migrénu, skúste spomenúť aj na krátkodobé príznaky oslabnutia tela, mozgovej hmly alebo pískania pri dýchaní.
  • Každý sme jedinečný a možno vy máte aj iné príznaky a aj v iných kombináciách…

Pri akejkoľvek diagnostike a pátraní po príčine ťažkostí je dôležité na chorobu MYSLIEŤ. A kombinácia mnohých záchvatovitých príznakov z rôznych systémov je typická práve pre opicu chorôb – histamínovú intoleranciu.

Od podozrenia sa totiž už ľahko dopracujeme k diagnóze a snahe o liečbu.

Prajem pevné zdravie.

MUDr. Dana Vavricová Ďureje   https://danavavricova.sk/

Doktorkaonline

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov... ...za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať