Gastro bolo opäť oklamané. Ohlásená pomoc je stále nedostupná a z uvoľňovania je gastro opäť vynechané.

Gastro prevádzky počas korony na SlovenskuGastro bolo opäť oklamané. Ohlásená pomoc je stále nedostupná a z uvoľňovania je gastro opäť vynechané. Pýtame sa prečo a dokedy?

Iniciatíva 10 pre gastro upozorňuje na fakt, že gastro podnikatelia a celá verejnosť bola opäť oklamaná. Ohlásená pomoc pre cestovný ruch za obdobie druhej vlny nie je stále dostupná, mnohé existujúce schémy pomoci meškajú alebo sú nefunkčné a v rámci uvoľňovania opatrení pri zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii platia pre gastro sektor opäť prísnejšie podmienky.

Vyzývame vládu SR, aby okamžite sprístupnila možnosť podávať žiadosti o sľúbenú pomoc, čo najrýchlejšie začala túto pomoc vyplácať a aby okamžite ohlásila termín a podmienky pre otváranie vonkajších terás gastro prevádzok. Podľa vývoja situácie a platného covid automatu by sa terasy mali otvárať v pondelok 26.4.2021. Apelujeme na to, aby podmienky otvárania neboli zverejnené opäť na poslednú chvíľu, nech sa prevádzky vedia pripraviť. Priestorovo, materiálne, personálne, nákupom surovín či marketingovo.

Čo sa týka pomoci pre cestovný ruch, najvyšší vládni predstavitelia – páni Eduard Heger, Igor Matovič, Boris Kollár a Andrej Doležal ohlásili 7.4.2021, pred dvomi týždňami, kompenzácie pre gastro prevádzky (a iné prevádzky v cestovnom ruchu) za mesiace november 2020 až marec 2021. Opätovne žiaľ musíme konštatovať, že pravdepodobne išlo len o politické PR pre občanov a zalepenie očí krachujúcim podnikom na nejaký čas, aby si opäť mysleli, že hoci vláda gastro prevádzky natvrdo svojím rozhodnutím zatvorila, snaží sa im dať nejakú kompenzáciu a pomôcť prežiť toto náročné obdobie.

Pán minister Igor Matovič ešte ako premiér tvrdil už v novembri, že táto kompenzácia pre gastro tu funguje. Ale tak ako vtedy, ani dnes sa o túto kompenzáciu za druhú vlnu nedá ani len žiadať, o reálnom vyplácaní nehovoriac, to bude otázka ďalších mesiacov. Upozorňujeme na slová pána ministra Andreja Doležala, ktorý priamo na tlačovej konferencii deklaroval*, že o kompenzácie sa bude dať žiadať do pár hodín, poťažmo dní.

Dnes sú to už dva týždne. Zaujíma nás, kde je problém? Prečo nie je výzva stále zverejnená? Dostalo už Ministerstvo dopravy z Ministerstva Financií prostriedky na dofinancovanie schémy pomoci, v sľúbenej sume 120 miliónov Eur schválenej vládou? Ak nie, prečo sa tak stále nestalo?

Dnes – 19.4.2021 sa otvárajú takmer všetky odvetvia na Slovensku, ktoré budú môcť opäť fungovať aj keď v jemne obmedzenom režime. Pre gastro sektor naďalej platí tvrdý zákaz bez jediného vyplateného eura ohlásenej kompenzácie. Tiež od dnes – 19.4.2021 platí, že rúško v exteriéri netreba použivať, ak sú ľudia od seba vzdialení viac ako 5 metrov **. Jedine pre gastro sektor to opäť neplatí. Pýtame sa, prečo nebolo možné otvoriť aj terasy?

Gastro prevádzky vedia zabezpečiť, aby pri jednom stole na terase sedel obmedzený počet osôb, aby personál pristupoval k hosťom len v rúšku/respirátore a aj hostia by boli počas objednávania v rúšku/respirátore.

Nedostanú sa nikdy do tak blízkeho kontaktu ako bežne ľudia napr. v hromadnej doprave, obchodoch či vo výrobných halách. Aj ostatné hygienické opatrenia je tu možné zabezpečiť na oveľa vyššej úrovni, ako v bežných obchodoch, ktoré sú navyše v interiéroch a otvárať sa môžu. Po každom hosťovi je možné zabezpečiť kompletné dezinfikovanie stola a stoličiek, kým napr. v obchode na predávaný predmet siaha každú chvíľu úplne iná osoba bez potrebnej dezinfekcie.

Pýtame sa hlavného hygienika, prečo neplatí rovnaký meter pre každého na Slovensku? Pýtame sa vlády, premiéra Eduarda Hegera, prečo pre jeden sektor platia prísnejšie opatrenia ako ostatné? Prečo táto vláda opäť oklamala gastro sektor tým, že kompenzácie síce ohlásila v priamom prenose, ale po dvoch týždňoch sa nedá o ne ani žiadať?

Jednoznačne a dôrazne žiadame okamžité otváranie terás gastro prevádzok a okamžité riadne preplácanie kompenzácií za tvrdý zákaz vykonávať svoju činnosť, aktuálne už vyše pol roka – 6 mesiacov – zatvorených gastro prevádzok.

Kontakt:
Viliam Pavlovský chcem@10pregastro.sk – 0908 931 405

Petícia: https://www.peticie.com/10dphpregastro

Iniciatíva 10 pre gastro spája malé a stredné gastro podniky, reštaurácie, puby, bary, kaviarne, ale aj vinárov, pestovateľov či pražiarov kávy a iných dodávateľov. Komunikuje problémy gastra, navrhuje krátkodobé aj dlhodobé riešenia pre pomoc gastro sektoru, a dáva priestor ľuďom z neho, podieľať sa na týchto riešeniach.

Mohlo by vás zaujímať