Prehodnocujete svoj pracovný život? Posielate životopisy a nič sa nedeje? Prejdite na voľnú nohu…

Freelance - úspešné podnikanie na voľnej nohePrehodnocujete svoj pracovný život? Posielate životopisy a nič sa nedeje? Alebo ste zamestnaný a cítite, že to nie je ono?

Hľadanie samého seba sa deje nielen v súkromnom živote, ale aj v pracovnom. Ak uvažujete o tom, že by ste prešli na voľnú nohu, tento rozhovor a príbeh freelancera  Doda Dobríka je možno určený  práve vám. Vznikol v rámci série Beelong – Reinventing Yourself/Znovuobjav seba.

Freelance – úspešné podnikanie na voľnej nohe

S Dodom som sa rozprávala aj o tom, čo je výhodou freelance (podnikanie na voľnej nohe). Ale tiež aj o tom, čo sú úskalia a nevýhody, ak sa človek rozhodne prejsť na voľnú nohu.

Dodo je svetlým príkladom, ako sa to dá. Pracuje na voľnej nohe už dlhé roky. Počas tohto obdobia prebudoval svoj dvojplošník na Boeing (obrazne).

Kariéra freelancera končí smrťou…

Veľmi sa mi páčilo, keď Dodo povedal, že v korporáte má človek okolo 50-ky riziko degradácie alebo vyhazovu… a NAOPAK freelancer končí svoj pracovný život smrťou. Vypočujte si celý rozhovor priamo tu (ak počúvate na telefóne nastavte si DISPLAY  a JAS na vypnutie nikdy, inak vám rozhovor po chvíli vypne), alebo počúvajte a hľadajte podcast ODZNOVA na SPOTIFY, APPLEPODCAST, GOOGLEPODCAST, OVERCAST, RADIO PUBLIC, ANCHOR FM, PODBEAN…

Doda Dobríka som sa pýtala aj:

  • Aký bol tvoj kariérny vývoj a čo ťa viedlo k tomu, že si opustil istoty zamestnania a pustil si sa podnikať ako freelancer – čiže na voľnú nohu?
  • Aká je v tomto celom dôležitosť budovania osobnej značky freelancera? Vnímaš to?
  • Freelance – úspešné podnikanie na voľnej nohe je dosť náročné na to, aby človek vedel skoordinovať sám seba.
  • Freelancer musí robiť aj to, čo ho nebaví – podklady, účtovníctvo a iné – ako to zvládať?
  • My sme sa rozprávali už predtým a viem, že cestou si získal nové zručnosti a práci grafika sa venuješ už len čiastočne. Čo ťa viedlo k získavaniu nových zručností? A je neustále sa vzdelávanie podľa teba cesta, ako si modelovať kariéru keď je človek freelancer?
  • Ľudia sa často boja odísť z práce, akoby si neuvedomovali, že keď začnú budovať niečo nové, tak sa budú cestou učiť nové veci, ktoré ich možno posunú úplne inde.
  • Často sa hovorí, že freelancer ľahko vyhorí, lebo ťažko oddeľuje pracovný čas a voľno? Ako sa v tom pohybovať a nevyhorieť? Si workoholik?
  • Častou otázkou u freelancera je aj dovolenka
  • Rozprávali sme sa o tom, že ľudia si často neuvedomujú, že dovolenka môže mať vlastnú štruktúru. Ako to riešiš ty?

P.S: Informácie o tom, čo to beelong je a ako vznikol a tiež viac o iniciatíve Reinventing Yourself / Znovu objav seba nájdete na našej podcastovej platforme ODZNOVA Praktický sprievodca životom  ako Beelong trailer. Ak sa vám náš dnešný druhý rozhovor zo série páčil, podeľte sa oň so svojimi priateľmi. Sme na všetkých platformách a nájdete nás aj na www.beelong.sk a samozrejme aj v magazíne 40plus. sk

Ďalší zo série podcastov Beelong bude v decembri s Luciou Schweizer. Budeme sa rozprávať aj o tom,  ako opúšťať s úctou a rešpektom to čo bolo; aké iné možnosti existujú  – keď človek uvažuje, že buď bude zamestnaný alebo bude podnikať. Lucia je totiž so svojim projektom Blind Spot príkladom novej verzie slobody v práci.

Martina Valachová

Prvú epizódu nájdete tu:

Kríza stredného veku? Znovuobjavujte seba!

Mohlo by vás zaujímať