Finančná gramotnosť? Moje precitnutie nastalo, keď som si predstavil ako vyžiť z nástupného platu učiteľa.

Finančná gramotnosť? Moje precitnutie nastalo, keď som si predstavil ako vyžiť z platu učiteľa.

„Keď sa nebudeš starať o svoje peniaze, peniaze sa nebudú starať o teba.“

Žiť v monetárnom systéme a nezaoberať sa peniazmi je ako byť žabou a nechcieť vedieť plávať.

Moje meno je Ivan Hlinka. Vyštudoval som síce Pedagogickú fakultu na UKF v Nitre, ale už mnohokrát som sa presvedčil o tom, že to nikoho nezaujíma. Dokonca už ani mňa samotného. Vedome som totiž vymazal svoj „harddisk akademických poučiek“ a  minimálne dekádu tam vkladám nové, priame poznatky a vedomosti konfrontované predovšetkým s realitou. Pričom ma prestalo zaujímať potľapkanie po pleci, diplom, medaila, schválenie autority, mainstreamu alebo kohokoľvek z vonku. Najdôležitejším kritériom sú výsledky a vlastný pocit, že robím to, čo je pre mňa a najbližšie okolie správne.

A áno, mýlim sa celkom často. 

Narodil som sa na konci roku 1982. Moje detstvo nebolo nijako výnimočné. Hrali sme futbal, lovili ryby, zvážali seno, zbierali čučoriedky, v zime sme lyžovali a hrali hokej.

Po prijatí na vysokú školu som pocítil zdanlivú slobodu v rozhodovaní. Mal som zrazu priestor, tak som vedome začal naplno. Keď som doštudoval, prišlo precitnutie z akademického sna o takzvanej príprave na život. Bol to len ďalší level tej predošlej indoktrinovanej.

V čase poslednej ekonomickej krízy v roku 2008, som v septembri odcestoval na 4 mesiace do Veľkej Británie.

Bol som ešte študent, predtým som už bol v USA a Írsku, avšak netušil som, čo je to ekonomická kríza a nevedel som, ako veľmi sa ma to môže osobne dotknúť. Z ničoho nič som zoslabol a dostal horúčky. Spal som na matraci v izbe domu vedľa okna s obrovskými škárami. Bol som zúfalý, lebo sa mi nedarilo zotaviť. Po pár týždňoch som sa rozhodol aj s teplotami chodiť do práce, lebo inak by som nemal na prežitie. Od osudu bezdomovca ma delila už len plesnivá strecha domu, za ktorý som spolu s ostatnými nájomníkmi platil nájom.

Celkové precitnutie nastalo, keď som si po absolvovaní štúdia predstavil vyžiť z nástupného platu učiteľa strednej školy.

Jednoducho, niečo zásadné, o čo som sa dovtedy nestaral, tu nebolo v poriadku. V rámci výtvarníckej profesie som vyštudoval aj dejiny umenia a tento moment ma sčasti podnietil k štúdiu histórie určitých vecí, ktoré som si potreboval pre seba uzavrieť. Snažil som sa vnímať najmä súvislosti a postupne som si uvedomoval, koľko lží je súčasťou našej histórie a aj to, že dnešné povedomie je vlastne iba prirodzeným následkom. Čím hlbšie som zašiel, tým viac som bol ohromený a zároveň znechutený z mnohých vecí, ku ktorým som sa dopátral.

A to najmä v súvislosti s takzvanou elitou či mocou.

Vstúpil som preto do komerčnej sféry ako zamestnanec korporátu a rôznych iných projektov.

Kúpou bytu som bol nútený radikálne zmeniť prístup k spôsobu zarábania na obživu, pretože cesta zvyšovania kvalifikácie v zamestnaní jednoducho nefungovala. Opäť som sa dostal do bodu, keď som musel znova začínať. Pustil som sa do štúdia, avšak s novým zapálením a v tej najpodstatnejšej oblasti vzdelania menom existenčné zázemie. A prečo? To najdôležitejšie pre dieťa po narodení je prsník a náruč matky, čo predstavuje predovšetkým materiálny základ v podobe obživy, tepla, bezpečnosti a lásky. Áno, lásky vyjadrenej vo forme vôle poskytnúť práve existenčné zázemie.

Poskytnúť ho vlastnej žene a deťom je takisto prioritou každého otca. Hnacím motorom našich predkov bol hlad, nutnosť oblečenia a strechy nad hlavou. Filozofické otázky, umenie či hviezdy sa preberali zvyčajne až po práci s plným žalúdkom v suchu a v teple. Presne o tomto pojednáva aj známa pyramída potrieb. Teda ak sa chcem zaoberať umením a filozofickými otázkami, „plný žalúdok, sucho a teplo“ sú nevyhnutnosťou. A nielen pre mňa, ale aj celú rodinu. Akékoľvek tvrdenie, že to tak nie je, už, jednoducho, neobstojí.

Konfrontovanie dogiem…

Na základe konfrontovania dogiem s realitou som neustále svedkom toho, že „spoločenské inštitúcie morálky“ sa v podstate snažia dosiahnuť, aby sme boli závislí na mizernom plate. Systematicky podrývajú prirodzené sebavedomie a chuť po poznaní. Súčasťou tohto spoločenského modelu je školský systém, ktorý nás oberá o priestor na chyby a samotné nadšenie z objavovania, čo je skutočným základom vzdelania a priamo súvisí s našou schopnosťou postarať sa o vlastné existenčné zázemie v dospelosti.

Vždy to bolo o tom istom. Ostatné sú len pokusy odvádzania pozornosti od podstaty.

Dnes sme v stave, kedy sú peniaze nevyhnutným prostriedkom prežitia.

Všetky nitky vedú k slovám „existenčné zázemie“ a peniaze sa stali prostriedkom zabezpečenia prežitia. Nikdy to nebolo inak, avšak oproti minulosti je menej možností, ako prežiť v tomto monetárnom svete bez nich. Z toho dôvodu študujem tento fenomén dlhodobo. Zďaleka neviem všetko, avšak podarilo sa mi pochopiť niekoľko princípov, aplikovať ich a moje skúmanie prinieslo výsledky. Postupne som pochopil, že otvárať ľuďom oči práve v tomto smere je dôležité a viem, že mnohým to pomôže zmeniť život k lepšiemu.

Diamanty ležia na dne…

O svoje zistenia som sa rozhodol podeliť v mojej knihe s názvom DIAMANTY LEŽIA NA DNE Ako legálne „tlačiť“ vlastné peniaze.

Kniha je výsledkom niekoľkoročného zapisovania momentov.

Jednoducho som na ne odmietol zabudnúť. Spočiatku som ju písal pre svoje 20-ročné „JA“. Ako to, že naučiť mladých ľudí postarať sa o vlastné existenčné zázemie nie je primárnou a prvoradou úlohou školského systému? Verím, že kniha pomôže mnohým na ceste k finančnej gramotnosti. Kniha pojednáva o možnostiach spokojnosti a dosahovaní hojnosti neskôr aj bez závislosti na príjme zo zamestnania. Je o tom ako sa naučiť vidieť celý obraz a postupne byť s prehľadom schopný robiť správne rozhodnutia.

Predstavuje jedinečnú šancu naučiť sa „plávať“ v monetárnom prostredí.

Nemusíš, ale keď sa náhle ocitneš vo „vode“ bude už dosť neskoro nad tým uvažovať. Je najvyšší čas!

Obsahuje návody v princípoch a príkladoch o tom ako spustiť proces permanentného „tlačenia“ peňazí pekne krok za krokom.

Ivan Hlinka

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať