Expolicajtka a mama štyroch detí vstupuje na knižný trh románom s kriminálnou zápletkou

Chýba vám už spoznávanie iných miest a kultúr, túžite sa opäť nadýchnuť nových zážitkov niekde za hranicami našej všednej každodennosti?

Tak sa nechajte s nami uniesť do mesta lásky, umenia a architektonických skvostov, kde zažijete nečakané vášnivé vzplanutie, dobrodružstvo s dávkou krimi a rozpletiete s nami skryté Tajomstvo Opery.

A kam to vlastne pôjdeme? No predsa do jedinečného, všetkými zbožňovaného a neopakovateľného Paríža. Prijmite pozvanie na nezabudnuteľné dobrodružstvo s prijateľnou porciou romantiky.

Alexandra Vrábelová je mamou štyroch detí, zodpovednou redaktorkou portálu akcnezeny.sk a zároveň nádejnou novou autorkou na slovenskom knižnom trhu. Presne pred rokom jej vyšla útla knižočka v mäkkej väzbe, ktorú som ja osobne prečítala na jeden dúšok. Autorka v nej rozohrala nezvyčajný príbeh mladej študentky Emmy, ktorá sa so spolužiakmi staví, že strávi noc v niektorej zo slávnych budov Paríža.

Jej voľba padne na známu Operu Garnier priamo v srdci mesta. Je to pravdepodobne najslávnejšia opera na svete, jeden zo symbolov Paríža a tiež miesto, kde sa odohráva svetoznámy román Fantóm opery. Hlavná hrdinka príbehu nemá ani len tušenia, ako táto stávka ovplyvní jej život, obráti ho hore nohami a navždy ho zmení.

S Alexandrou sa stretávame v jedno sychravé novembrové popoludnie, ktoré sa skvele hodí k rozhovoru o knihe a písaní pri šálke kávy. Spoznám ju okamžite už pri vstupe do kaviarne. Spomedzi ostatných hostí vyčnieva štýlovou farebnosťou a má v sebe niečo zo žien južnej Európy. Po úvodnom zoznamovaní sa plynule púšťame do spoločného rozhovoru.

Hneď na začiatku ma zaujíma, ako sa z bývalej policajtky stane spisovateľka romanticko-dobrodružných príbehov.

Alexandra mi s úsmevom vysvetlí, že písanie ju fascinovalo odjakživa. Ako malá si neustále niečo písala a od svojich 15. rokov publikovala v časopise Knižná revue. Jej veľkým snom bolo študovať žurnalistiku, ale to sa jej nepodarilo. Voľba nakoniec padla na stavebnú fakultu, ktorú aj úspešne ukončila. Začína mi byť jasné, odkiaľ pochádzajú jej znalosti architektúry a úžasný popis budov v jej knižnom príbehu.

Tu sa to však zďaleka nekončí. Alexandra totiž vždy túžila byť policajtkou, preto sa po skončení štúdia prihlásila do policajného zboru. Na tomto mieste musí trošku pribrzdiť moje romantické predstavy o práci policajtky na Slovensku. Jej práca bola oveľa prozaickejšia, než sa môže zdať na prvý pohľad, aj keď sa snažila dostať v rámci polície ďalej, k vyšetrovaniu prípadov. Po štyroch rokoch policajný zbor opustila, no, ako sama hovorí, získala tam množstvo inšpirácie na ďalšie príbehy. Aj v Tajomstve Opery zohráva kriminálna zápletka dôležitú úlohu v celom príbehu, ale viac prezrádzať nebudem. Pokazilo by vám to zážitok z čítania.

Keď sa pýtam ďalej na inšpiráciu a kde čerpá námety na svoje príbehy, odpovedá, že jej zdrojom sú najmä cesty a dovolenky v zahraničí.

Každé miesto, ktoré kedy navštívila, jej poskytuje neobmedzené množstvo podnetov na zaujímavé príbehy. Ten ďalší sa napríklad bude odohrávať v horúcom Španielsku. Podotkne, že pred nedávnom navštívila Valenciu a vrátila sa odtiaľ s množstvom nápadov.

Ale poďme späť do Paríža. Moja ďalšia otázka smeruje k hlavnej hrdinke príbehu.

Koľko z nej samotnej sa nachádza v postave študentky Emmy?

S úsmevom mi odpovedá, že určite to, že študuje architektúru, ktorá ju aj nesmierne zaujíma a fascinuje. Je tiež vášnivou cestovateľkou a miluje operu. Hmm, to je celkom nezvyčajná záľuba na súčasné moderné mladé dievča. Mimochodom, v knihe sú v rámci príbehu použité úryvky z opier, aj jedna báseň, čo jej dodáva zvláštne čaro.

Stále mi však vŕta v hlave, prečo kniha vyšla na dvakrát.

Alexandra mi vysvetlí, že sa tak rozhodli spolu s editorkou pre nedostatok času a priestoru na dopracovanie celého románu. Siahli preto po kratšom formáte. Ja som si prečítala obe verzie príbehu a keby som sa mala vyjadriť filmovou terminológiou – prvá bola akýmsi teaserom, ochutnávkou toho, čo príde potom. A Alexandra nenechala nič na náhodu. Kratšia verzia má otvorený koniec, a tak dostávala mnoho otázok od svojich čitateľov, ako bude príbeh ďalej pokračovať. Presne o rok sa čitatelia dočkali a jednoduchý príbeh dostal podobu obsahovo bohatého románu.

Tajomstvo Opery tentoraz vychádza v pevnej väzbe a autorka si dala záležať aj na celkovom dizajne knihy, nielen obálky. Ktorá, mimochodom, pôsobí veľmi francúzskym dojmom. S úžasom sa dozvedám, že fotka na obálke vznikla v jednej z častí hlavného mesta a dáma v modrých šatách je sama autorka.

A čo ako autorka ponúka svojím čitateľom v pokračovaní príbehu?

Dej nás tentoraz zavedie aj mimo Paríža, konkrétne do oblasti Burgundska a mesta Autun. Zoznámime sa aj s Emminou rodinou. Do deja zasiahnu nové postavy. Príbeh rámcuje začiatok celosvetovej pandémie, ale aj teroristické útoky v Paríži. Reálnosť okolností pridáva príbehu na sile a dôveryhodnosti. Emma sa snaží na záhadného muža z opery zabudnúť, no zároveň po ňom stále pátra. A aby to hlavná hrdinka nemala také jednoduché, v jej živote sa objaví ďalší muž, ktorý zamieša kartami jej osudu. Ste zvedaví, koho si nakoniec vyberie? To sa dozviete jediným spôsobom, že si knihu prečítate.

Čas nám v príjemnej konverzácii uteká, ani nevieme ako. Posledná otázka, ktorá ma zaujíma, sa týka ďalších spisovateľských plánov tejto akčnej ženy. Pretože písanie nie je jej jedinou voľnočasovou aktivitou, ako sa dozvedám. Aj keď naozaj netuším, ako to pri štyroch deťoch všetko stíha. Ale späť k jej tvorbe.

Budúca kniha Alexandry Vrábelovej sa bude odohrávať v Španielsku a bude rozdelená na štyri časti.

Každá časť bude hovoriť o inom životnom období hlavnej hrdinky. Jej pracovný názov V tieni koridy napovedá, že nepôjde len o prvoplánovú romantiku a na svoje si prídu aj milovníci dobrodružstva. Autorka opäť namieša neodolateľný koktail emócií, vášne, napätia a to všetko okorenené troškou dobrodružstva. Určite sa je na čo tešiť už teraz.

Náš rozhovor je na konci. V rukách si nesiem knihu a neviem sa dočkať, kedy sa do nej ponorím. Mimochodom, Alexandra Vrábelová svoju prvotinu oficiálne uvedie do života v príjemnom prostredí Francúzskeho inštitútu, v stredu 24. novembra o 18.00 hod. Keďže súčasná doba nám prináša mnohé obmedzenia, počet účastníkov je obmedzený. Viac o akcii sa dozviete na tomto linku: https://www.facebook.com/events/224952249722478

PS: Knihu som doslova zhltla za pár dní. Ak neviete, čo s dlhými novembrovými večermi, vrelo odporúčam tento výlet do sveta opery, architektúry a francúzskej krajiny. Nebudete ľutovať.

Pripravila: Mária Zelenková

Mohlo by vás zaujímať