Existujú reálne možnosti ako zarobiť z domu

Existujú reálne možnosti ako zarobiť z domu? Alebo to je len mýtus?

Momentálne všetci žijeme v novom režime. Je výnimočný stav. Krízy sú nepekná vec. Siahnu po našich rezervách – ľudských aj finančných.

Ako sa z tohto stavu dostať  a neprepadať panike?

Možno máte podnikanie a doteraz ste nad online a prácou z domu nepremýšľali. Vyhýbali ste sa sociálnym sietiam a mysleli si o nich svoje. Ale. Čo ak ich viete využiť? Transformovať svoje podnikanie inak? Tak aby ste vedeli prečkať najhoršie obdobie a mali z čoho platiť účty? Rozprávala som sa s Mirkou Števkovou z porálu JASPRAVIM.SK

Existujú reálne možnosti ako zarobiť z domu? Alebo to je len mýtus?

Existujú nielen teraz ale existovali aj dávno predtým. Keď sme pred  desiatimi rokmi zakladali portál jaspravim.sk povedali sme si, že chceme aby sa Slováci naučili  ponúkať svoje „skills“ z domu. Iniciovali sme rôzne druhy služieb, ktoré môžu byť dodateľné bezpečne cez zabezpečenú platformu. Odvtedy sme sa veľmi  posunuli a služby s ktorými sme začínali sa objednávajú buď minimálne, alebo sa úplne zmenili k profesionálnym.

Pridali sa k nám najrôznejší PROFI freelanceri z najrôznejších oblastí grafiky, programovania, textov, úprav, prekladov, prepisov, strihanie videí, správy sociálnych sietí a pod. Je to stále obrovský priestor plný možností, ktoré vieme využiť.

Ktoré tipy podnikania budú teraz na vzostupe?

Veľmi veľa aktivít sa postupne presúvalo zo tzv. štandardného prostredia (alebo takého na ktoré sme boli dovtedy zvyknutí do nových priestorov). Uvediem príklad. Pár rokov dozadu bolo nemysliteľné, aby grafik nebol k dispozícii v rámci firmy. Teraz je to bežný štandard. Firma si objedná služby vtedy, kedy ich potrebuje. Človek „nemusí“ byť na jednom projekte a jednom mieste.

Alebo inak – čo keď je Váš dvorný grafik na dovolenke a nutne potrebujete vyrobiť bannery v rôznych formátoch pre Váš eshop, newsletter a pod.? Kde ho budete hľadať? Máte samozrejme rôzne možnosti. Opýtate sa svojich známych, na sociálnych sieťach, dostanete odporúčanie – jedno, dve, tri? Daného človeka nepoznáte a povedzme, že chce úhradu vopred a ďalšiu časť po dodaní služby.

Ako viete, že Vám ju naozaj dodá a v takej kvalite ako ste potrebovali? Tu sme na základe našich vlastných skúseností a skúseností iných našli priestor pre vytvorenie bezpečnej platformy, ktorá dokáže obidve veci naraz. Nájdete si správneho človeka pre dodanie vašej objednávky a zároveň chráni tak predávajúceho ako aj kupujúceho.

Aj rozmach sociálnych sietí otvoril dvere ďalším možnostiam podnikania. Vznikajú on-line kurzy, on-line koučingy, on-line tréningy, on-line talkshow, on-line consulting atď.

Čo všetko je potrebné, aby sa dal biznis robiť z domu?

Nie každý biznis sa dá robiť z domu, ale informácia, že  sa to nedá dnes, neznamená, že zajtra to nebude reálne. Všetko sa veľmi rýchlo mení – niekedy sú to vnútorné, inokedy vonkajšie podmienky, či okolnosti.  Opäť uvediem príklad.

Keď sme v roku 00 rozbiehali dovolím si tvrdiť prvý on-line obchod s topánkami na Slovensku  všetci sa smiali, že topánky si nikto nebude kupovať online (mám k tomu aj neskutočne zábavné historky). Nuž – pozrite sa dnes…a to ubehlo iba pár rokov.

Aký typ techniky musí človek mať?

Okrem PC, telefónu a wifi ? Podľa mňa osobne  a na základe mojich skúseností, je to predstavivosť, tvorivosť a ochota učiť sa. Vedieť si predstaviť, čo všetko sa dá predávať/ ponúkať on-line, vykonávať z domu.

Častokrát majú ľudia výborné schopnosti , ale nenapadne im, že je to možné predávať on-line, či dokonca na tom zarobiť. Každý deň radíme klientom na zákazníckom servise, ako si upraviť službu aby bola predateľná, aby zarobila viac.

Ľudia majú tendenciu hľadať skratky -„niečo tam dat“, napísať. Pritom to „niečo“ naozaj je ich vizitka. Je to to, čo predáva. To, čo vypovedá o nich. Pokiaľ si na prezentáciu produktu alebo služby nenechajú dostatok času a tvorivosti, tak je to vidno. A ich službu si nikto neobjedná, hoci môže byť lepšia, ako služba niekoho s lepším popisom/opisom, fotkou a pod.

Aké kurzy človek musí absolvovať, aby vedel biznis online a z domu zvládať?

Záleží od typu služby. Niekedy k tomu nie je potrebné veľa. Napríklad  mám mamu, ktorá je učiteľka slovenčiny a momentálne je doma. Je perfektná v editovaní textov, písaní článkov. Pridám inzerát, vysvetlím jej ako to funguje a mama môže začať hneď predávať. Hodnota peňazí je zároveň pre každého iná. Ale existujú reálne možnosti ako zarobiť z domu

Ďalší príklad. Otec je analytik a robí excelovské  tabuľky ako malý Boh.  Tak aj takáto služba je predateľná. Pre niekoho na východe slovenska môže byt desať EUR záchrana. Aj keď niekto v Bratislave by, ako sa hovorí, kvôli tomu „ani nevstal“. Čiže opäť všetko je relatívne. Cena a porovnávanie cien nemusí byť smerodajné. Je tam viacero faktorov, ktoré na seba vplývajú a vytvárajú celkový obraz predateľnosti danej služby.

Alebo ešte jeden príklad. Viete vykladať budúcnosť?  By ste neverili, ale aj o takéto služby je nepretržitý záujem bez ohľadu na to, či je kríza alebo nie.

Kde hľadať odbyt svojich produktov/služieb?

Na toto má aj google jasnú odpoveď a neviem či oni, alebo niekto iný vymyslel  tzv. predajný lievik. Čiže, ak chcem niečo predať,  potrebujem, aby o mne vedeli, vymyslieť si platformu, kde budem svoju službu ponúkať, následne ako ju budem dodávať, kto, kedy a kde a najmä ako bude platiť, kde budem robiť marketing, koľko  ma to bude stáť a pod.

Toto niekedy môže vak  trvať a príliš dlho. Preto je jednoduchšie a efektívnejšie využiť silu a skúsenosti existujúcej  overenej platformy, pridať si svoju službu a ponúkať službu tam, kde ju klienti hľadajú. Tam, kde sa stretávajú ľudia, ktorí môžu mať záujem o vašu  ponuku.

Vyššie sme sa ale rozprávali len o možnostiach ponúkania svojich služieb a ako na to.

Ak ste však vo fáze, že už podnikáte on-line, tiež potrebujete pravdepodobne s niečím pomôcť. Potrebujete vytvoriť webstránku, vytvoriť obsah, nastaviť SEO, konzultovať marketing, preklady, texty, popisy produktov, administratívu, zákaznícky servis, tabuľky, reporty, prezentácie, alebo dokonca účtovníctvo. Sú to všetko položky, ktoré sú súčasťou rozvoja podnikania a v rámci platformy nájdete šikovných ľudí, ktorí čakajú na Vašu objednávku.

Ak ich neviete nájsť, tak jednoducho zadáte požiadavku a niekto, kto má čas sa jej začne hneď venovať . A toto všetko v bezpečnom on-line priestore, kde sa nemusíte s nikým stretnúť osobne, kde sú vaše peniaze uložené v bezpečí, až kým objednávka nie je dodaná k vašim službám a skúseným zákazníckym servisom, ktorý vie kvalifikovane poradiť.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Urobte si doma účinný dezinfekčný roztok

 

 

Mohlo by vás zaujímať