Ako komunikovať s deťmi v puberte

Existuje niečo ešte dôležitejšie, ako je rodina

Skôr, ako ma ukameňujete, musíte vedieť, že stojím na vašej strane. Na niečo som však nedávno prišiel a chcel by som vyvolať diskusiu, ktorá môže začať po prečítaní článku. Dávnejšie som totiž medzi múdrymi myšlienkami, kolujúcimi po sociálnej sieti, našiel jednu zaujímavú. Hovorila niečo v tom zmysle, že naši starí rodičia vydržali spolu celý život, pretože žili v dobe, keď sa veci snažili opraviť a nie hneď vyhodiť.

Najprv sa mi tá myšlienka zapáčila, no po čase mi na nej začalo niečo nesedieť. Pod touto myšlienkou bolo množstvo pochvalných statusov, kde niektorí tlieskali tradičným hodnotám, iní kritizovali dnešnú rozvodovosť, ďalší kritizovali sociálne siete, že urýchľujú neveru. So všetkým súhlasím, avšak…

Je pravdou jedna vec, nikdy predtým nebolo ľahšie sa zoznámiť s niekým. Moja otázka teda znie: skutočne sú to sociálne siete a moderná doba, ktorá ničí náš vzťah, alebo sme to my, ktorí ten vzťah možno tak úžasný nemáme a preto hľadáme náhradu?

Ak by bol vzťah plný lásky a porozumenia, bol by tak ľahko ohroziteľný?

Pod článkom sa písal jeden komentár, vraj sme dnes veľmi povrchní a preto je toľká rozvodovosť. Ja som však zistil, že nikdy v minulosti sa ľudia nezamýšľali toľko nad životom a nad vzťahmi, ako práve v dnešnej dobe. Dokonca pred tými sto – dvesto rokmi, keď tie manželstvá vydržali celý život, tak vznikali tým, že Jurovi z horného konca dediny sa páčila Anča z dolného konca dediny, nuž šli celá rodina na pytačky.

Takže vznik manželstva takouto formou asi nebude lepší a menej povrchný, ako dnes, keď váhame a analyzujeme niekoľko rokov, kým sa s niekým vezmeme. Prečo teda tie manželstvá vydržali celé roky?

V tej dávnej dobe, po stáročia, dokonca donedávna, do pádu režimu, neboli ľudia vo vzťahoch šťastnejší, než dnes.

Často tam bol alkohol, asi aj častejšie ako dnes, na dedinách obzvlášť. Rozhodne tam bývalo tiež aj domáce násilie, o ktorom sa však nikde nehovorilo, alebo bolo patriarchálne tolerované, no a tiež často aj nevera. Manželia bežne žili dlhé roky bez intímností, pretože si nerozumeli, hádali sa, no hrdili sa tým, že spolu ustáli všetky problémy a vydržali spolu do smrti.

Čo to bol ale za život? Bez lásky, bez porozumenia, len aby ostatným preukázali, že to zvládli. To už mi je ale hrdinstvo, vydržať 40 rokov nešťastný, len aby som mohol vyhlásiť, že mám usporiadanú rodinu, ktorá v skutočnosti usporiadaná nie je. Boli tam tri dôležité dôvody, prečo to však vydržali, neviem sa rozhodnúť, ktorý z nich je prvý.

Jeden z nich bol, že ak by sa rozišli, nemali by kam ísť bývať, ešte aj za „socíku“ to bol problém. Druhým dôvodom bol, a dodnes býva, majetok. No a tretí dôvod – „čo by povedali ľudia“. Ak neveríte, opýtajte sa starých rodičov, mnohí z nich vám tieto problémy priznajú, no sami o nich nezačnú hovoriť. Som toho názoru, že je lepšie nechať rozpadnúť rodinu a ísť každý za svojim šťastím, ako traumatizovať všetkých a hlavne deti napätím a zlými vzťahmi medzi rodičmi.

Dnes je doba, keď dokážeme viac a rýchlejšie vyhodnotiť, čo význam má a čo nemá, oproti dobe minulej.

Za ďalšie, sme slobodnejší v názoroch a nelipneme na okolí, máme, chvalabohu, radšej sami seba, ako názory a hodnotenie ostatných. No, a posledná vec, skutočne je dnes jednoduchšie sa s niekým zoznámiť, čo samozrejme tiež urýchli náš posun vpred a taktiež sme aj samostatnejší a nie sme odkázaní na partnera. Moderná doba teda neničí vzťahy, iba ich viac vyprofiluje a vyfiltruje.

Poďme však ešte o kus ďalej, keď už som začal takto odvážne spochybňovať to, čo je po stáročia považované za najcennejšie, čiže rodinu. Poďme sa pozrieť nielen na rodičov, ktorí sa pýšia 40-ročným manželstvom, ale skrz generácie, medzi všetkými navzájom. Neviem, ako vy, ale väčšina rodín, čo vídam, nie je ani zďaleka tak skvelá a súdržná, ako sa snaží nahovoriť sebe a aj ostatným. Vídam pravidelne, ako otec nehovorí so synom už roky, ako sa súrodenci súdia o dedičstvo alebo ako sa hádajú všetci navzájom.

Poznám jednu rozvetvenú rodinu, kde z piatich súrodencov majú štyria mimomanželské deti, ktoré splodili počas manželstva a vyplávalo to na povrch postupne až po rokoch. Možno je to v poriadku, možno je normálne vychovávať dieťa manželkinho milenca, možno je normálne tolerovať manželovi ľavobočka, možno, že ja som divný. Nehovorím však len o nevere, ale aj vzťahoch, ktoré tam panujú.

Na druhej strane, poznám mnoho ľudí, ktorí rodinou nie sú, no rokmi si vytvorili závideniahodné putá. Vytvorili krásne a láskyplné partnerstvá, aj keď sa nevzali. Nejde však iba o partnerov, ale aj priateľov, existujú dlhoročné až večné priateľstvá, kde si ľudia vedia pomôcť v skutočne ťažkých okamihoch, dokážu si veriť a dokážu za sebou stáť. Vedia, čo je to vernosť, lojalita, majú skutočné hodnoty, radi spolu trávia čas a navzájom sa obohacujú. Mnohí si vedia dať viac, ako rodina, ktorá má to isté meno, či tú istú krv.

Chcem tým povedať to, že ak existuje rodina, nezaručuje to tú pevnosť, ktorá je prezentovaná tým slovom a podvedome sa aj očakáva.

Na druhej strane, ľudia, ktorí sa v živote našli a vytvorili skvelé putá, dokážu byť viac rodinou, ako tí pokrvní či s rovnakým menom. Preto tvrdím, že existuje niečo, čo je ešte dôležitejšie, než rodina, a tým je skutočná láska a skutočné priateľstvo. Rodina je to, čo nám bolo dané, ale lásku a priateľstvo si vyberáme sami. Prajem však každému, aby to všetko našiel aj vo svojej rodine, pretože ani raz som nepovedal, že by to tam nemohlo byť.

Marek Zajac

FB: Marek Zajac

FB: Dobré vzťahy

Autor je poradca v oblasti partnerských a medziľudských vzťahov v súkromnej aj pracovnej sfére.

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Iveta Bušovská: Od vyhorenia k hýčkaniu

Mohlo by vás zaujímať