Existuje dokonalý návod na šťastie

Existuje dokonalý návod na šťastie?

Pokračujeme v seriáli od Kataríny Gregorovej. Je to séria rozprávok v jej podaní. Minule sme si posvietili na to, ako zabiť zlého draka. Dnes budeme zisťovať či existuje dokonalý návod na šťastie…

Cesta za šťastím

Keď prídem do kníhkupectva vždy ma zarazí množstvo tzv. motivačnej literatúry s dokonalými  návodmi na šťastie. Je ich stále viac a viac. Pred rokmi to bolo pár kníh medzi príručkami pre domácich majstrov, neskôr som si všimla osobitné police s receptami na blahobyt. Dnes krútim hlavou nad celým oddelením, ktoré je plné skvelých ciest k bohatému a príjemnému životu.

Napriek tomu málokedy vidím vysmiateho a rozžiareného človeka. A tak často rozmýšľam, kto tú literatúru vlastne číta. Akoby platila záhadná nepriama úmera, čím viac kníh tohto druhu, tým menej spokojných ľudí stretám.

Zaujímavý fakt ma inšpiroval k pozornému štúdiu spomínaných titulov. Čo je na nich vlastne také príťažlivé ?! Uznávam téma je veľmi lákavá . Niet divu, že trh promptne zareagoval. Veď kto by nechcel recept na bolesti , ktoré nás denne sprevádzajú ?! Nakoniec, človek je pán tvorstva, ktorý môže dosiahnuť  všetko. Prečo by práve šťastie malo byť výnimka ?!

A tak pozorne listujem návodmi, ktoré pripomínajú instantné polievky.

Načo strážiť hrnce hodiny a hodiny, keď môže byť vývar za pár minút hotový! Prekvapene zisťujem, že k spokojnému životu netreba žiadne veľké úsilie, pochybnosti, alebo nebodaj trápenie! Úplne stačí zahodiť falošné ohľady na kohokoľvek a čokoľvek, robiť iba veci, ktoré potešia, snívať a jesť s láskou. Ružové zajtra, čaká hneď za prvým rohom.

Aby toho nebolo málo, tá slnečná pohoda je prezentovaná, ako niečo úplne samozrejmé, čo patrí k životu viac než vzduch a modrá obloha nad nami. Obyčajný ľudský smútok je nepatričný.  Hotová hanba! Trápenie má nálepku vlastnej neschopnosti  zvládať život.  Niet divu, že mnohí z nás miesto úprimného priznania, že ich šedé dni za veľa nestoja, radšej zjedia tabletku čo im rýchlo vráti úsmev. Stratili odvahu hľadať súcit a pochopenie. Aj tak nikto nemá čas, všetci predsa bežia za krásnou budúcnosťou.

Darmo túžbu po stratenom raji máme hlboko pod kožou.

Veď aj najstaršie báje a legendy opisujú večnú púť človeka. Stojí na krížnych cestách, často bezradný pred voľbou kadiaľ ísť za šťastím. Ten príbeh je vždy rovnaký. V každej rozprávke ten, kto ide širokým chodníkom, pohodlne a bez prekážok do pekla dôjde a ten kto príjme trápenie a strasti, namáhavo kráča cestou úzkou a kľukatou, šťastie určite nájde. Brány do raja totiž vždy otvárajú ťažké a zlé časy. Taká je ľudská skúsenosť overená stáročiami. Neúprosná, bez milosrdných skratiek a rýchlych riešení.

Uznávam, ten návod nie je ani trochu lákavý.

Nemá žiadny trhový potenciál. No ak sa poctivo zamyslíme nad vlastným životom, ľahko zistíme, že práve utrpenie a bolesť dláždi cestu k chvíľam krásnym, najkrajším. Preto nie je dobré, vytláčať čierne dni nasilu zo života.  Treba im dať primeraný čas a priestor a ony prinesú sladké plody. Vnútorný pokoj a lásku k životu všetkých farieb.

Katarína Gregová

Autorka je blogerka Naše pletky

Mohlo by sa vám páčiť…

Víkendový Reštart tela a mysle september 2020

Mohlo by vás zaujímať