fbpx
Eva Šnircová: Zlatá klietka alebo katapult

Eva Šnircová: Zlatá klietka alebo katapult

Každý komplexný systém, či už ide o pracovný nástroj, človeka alebo organizáciu musí byť súdržný. Jeho časti spolupracujú a ak má pracovať na vysokej úrovni, potom každá jeho činnosť musí podporovať tie ostatné. Keby čo i len dve časti v tomto mechanizme v tom istom momente vykonali protichodné pohyby, dôjde k poruche a stroj prestane pracovať. Tak to funguje aj vo svete korporácií.

Korporácia alebo aj obchodná spoločnosť, je najstarší druh právnickej osoby, ktorú poznalo už rímske právo. Firma ja mŕtvy útvar do momentu, kým do nej nevstúpia ľudia a manažment. Manažment sa tradične nazýval aj slobodným umením. Slobodným preto, lebo vychádza z vedomostí, sebapoznania, múdrosti a vodcovských schopností a umením lebo čerpá zo spoločenských vied, ktorými sú psychológia, filozofia, ekonómia, história a etika.

Čaro korporátneho sveta

Vo veku 20 rokov som netušila, ako funguje korporátny svet a aj napriek tomu mi učaroval na dve desaťročia môjho života. Vďačím tejto skúsenosti za veľa z toho, čo dnes o biznise a pracovných medziľudských vzťahoch viem. Výhodou veľkej spoločnosti je prierezové riadenie. Podľa toho, čo vás baví a k čomu inklinujete, si môžete vybrať útvar, v ktorom chcete pracovať. Zároveň je tu možnosť nekonečného vzdelávania sa, učenie sa od osobností, mentorov a skúsenejších kolegov. Môžete pracovať na rôznych projektoch, dokonca byť prospešní pri budovaní „značky“ spoločnosti, či zapojiť sa do CSR aktivít (CSR – Corporate Social Responsibility). Naozaj, je to veľmi dobré miesto pre „sebavybudovanie sa“.

Nastavenie vlastných očakávaní

Práca vo veľkej spoločnosti vás môže v mnoho obohatiť, ale môže vám aj veľa vziať, ba vás až dokonca „zošrotovať“. Všetko závisí na tom, ako si nastavíte svoje očakávania. Korporátny svet je totiž s ľuďmi, o ľuďoch a pre ľudí. Je úplne jedno, či ste dátový analytik, predajca alebo riaditeľ. Spolupracujete naprieč celou spoločnosťou. Vaša spokojnosť je vo veľkej spoločnosti podmienená tým, ako dokážete tvoriť vzťahy v súlade s vašimi hodnotami a firemnou kultúrou.

Mladí ľudia nemajú problém povedať, že chcú viac slobody, ľudskosti a ašpiratívny prístup v pracovných medziľudských vzťahoch. Tí skôr narodení túžia po tom rovnako, len sa to boja častokrát povedať nahlas. A o tom to je. Nachádzať v tom čo robíme zmysel. Ja som stratila zmysel práce v korporátnej spoločnosti, keď som si uvedomila, s ktorými ľuďmi trávim čas. Totižto, ste priemerom piatich ľudí, s ktorými vo svojej práci trávite najviac času. Mojim pracovným zmyslom zostáva naďalej môj motív byť užitočná ľudskosťou, službami, manažmentom a leadershipom pre ostatných, ale hlavne sloboda vo výbere ľudí, s ktorými chcem spolupracovať a od koho sa chcem učiť. Je to práca častokrát aj zadarmo, ale vôbec mi to nevadí lebo je to cesta a veľmi ma baví.

Nádych a výdych sú dve strany mince v živote

Nadychovanie a vydychovanie je pre nás niečo tak samozrejmé, že sa nad tým ani nepozastavíme. Ja vnímam nádych ako stav, keď sa mi darí, idem hore, hviezdy sú na mojej strane a výdych, keď sa zbavujem niečoho, čo dosiahlo svoj účel, čo je už nepotrebné a doslúžilo. Prestala som obhajovať svoj vrchol a trvať na tom, že ak som sa stala raz jednotkou, zostanem ňou na veky. Ja som si odniesla z práce v korporácii obraz, že sa mi podarilo vystúpiť na môj kopec úspechu a poobzerať sa naokolo. Na tom vrchole fúkalo, bolo tam málo miesta a cítila som sa osamelá. Pri tom pohľade som však videla ďalšie kopce, na ktoré som sa pozerala a užívam si teraz zostup do údolia a teším sa z výstupu na môj ďalší kopec úspechu.

Eva Šnircová

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať