Eva Šnircová: Začínajúci fenomén - jednodetnosť?

Eva Šnircová: Začínajúci fenomén – jednodetnosť?

Vo vzťahu je muž hlavou a žena krkom a podľa toho sa obe pohlavia naučili žiť vo vzájomnej symbióze sily a lásky. Ďalšou lekciou, ktorou si podľa mňa súčasná moderná civilizácia prechádza je: „že, čo ak sa krk ocitne vyššie ako hlava?“ Bude také telo zdravé?

Keby sme mali stroj času…

Generácie z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia boli poznačené nepriaznivými dôsledkami prvej svetovej vojny a hospodárskych kríz, a preto bola v tom období v rodinách prirodzená jednodetnosť. Odhad budúceho vývoja odkladania rodenia detí a jednodetnosti sa predpokladá, že po cca 100 rokoch zaznamenáme v našich končinách podobné správanie sa žien. Predpokladá sa, že od generácií z polovice 80. rokov by zastúpenie žien s jedným dieťaťom mohlo na Slovensku dosiahnuť 30 – 34 %. Slovensko by sa v európskom priestore posunulo z pozície krajiny s nízkou jednodetnosťou medzi populácie s vyšším zastúpením žien s jedným dieťaťom.

Čo sa zmenilo za posledných 100 rokov v pozícii ženy v našej spoločnosti?

Myslím si, že pokiaľ bola jednodetnosť na začiatku 20. storočia ovplyvnená strachom z budúcnosti, dnes je ovplyvnená pozitívnymi emóciami, ako je sloboda v rozhodovaní, možnosti a networking. Ženy majú odvahu využívať svoj dar vyššieho EQ (emočný kvocient), čo je v tvorení vzťahov dôležitejší atribút ako IQ (inteligenčný kvocient). Ženy sú odvážne, kreatívne, a samostatné v rozhodovaní sa. ….a vďaka za to, že žijeme v zemepisnom pásme, v ktorom sa ženy môžu slobodne prejaviť bez špeciálnych povolení.

Odvrátená strana možností a slobody

Túžbu mať rodinu a plniť hlavné poslanie ženy sme za posledných 100 rokov posunuli o cca 10 rokov. Obetovali sme ju za cenu mať zabezpečený životný štandard, vlastné bývanie, cestovanie, kariéru a ďalšie priority, ktoré sme si zvolili. Ženy sú vynaliezavé a snažia sa uplatňovať svoj ďalší dar a to robiť niekoľko činností naraz, ale fyziku neoklameme. Deň má iba 24 hodín a máme iba jedno fyzické telo, ktoré musíme regenerovať. Pri preťaženosti a nedostatočnej psychickej rovnováhe, žena ktorá sa rozhodne mať čo i len jedno dieťa, získava nové poslanie. Stáva sa mamou na celý život pre človeka, ktorému dala život. Návod na poslanie byť mamou vám nedá žiaden tutoriál, webinár a ani kurz s certifikátom, iba osobná skúsenosť. A pokiaľ sa stanete mamou už raz a nenájdete rovnováhu medzi osobným životom, partnerským životom, materstvom a kariérou, druhé dieťa neprichádza do úvahy.

Dostali sme dar 24 hodín

Veľmi sa mi páči súčasný trend možností, ktoré využívajú mnohé ambiciózne ženy, ktoré sa chcú realizovať v rovnováhe. Ide o prácu z domu, hand made, online zamestnania, projektový manažment,  práce na dohodu, práce na skrátený pracovný úväzok, afiliate marketing, blogerky všetkých druhov, influencerky a ďalšie, ďalšie, ďalšie. Dávam klobúk dole pred každou jednou odvážnou ženou, ktorá našla riešenie, aby sa neodklonila od svojej prirodzenosti. Prišla na to, ako si v „pozícii krku“ užívať život, napĺňať svoje pracovné sny a zároveň zostať ženou. A ak patríte k tým, ktoré ste túto rovnováhu zatiaľ nenašli, môžete tak urobiť v ktorejkoľvek chvíli svojho života. Je to len o prijatí vlastného rozhodnutia.

Eva Šnircová

 

Mohlo by vás zaujímať