fbpx
Eva Šnircová: Začínajúci fenomén - jednodetnosť?
Domov / FOCUS / Eva Šnircová: Začínajúci fenomén – jednodetnosť?

Eva Šnircová: Začínajúci fenomén – jednodetnosť?

Vo vzťahu je muž hlavou a žena krkom a podľa toho sa obe pohlavia naučili žiť vo vzájomnej symbióze sily a lásky. Ďalšou lekciou, ktorou si podľa mňa súčasná moderná civilizácia prechádza je: „že, čo ak sa krk ocitne vyššie ako hlava?“ Bude také telo zdravé?

Keby sme mali stroj času…

Generácie z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia boli poznačené nepriaznivými dôsledkami prvej svetovej vojny a hospodárskych kríz, a preto bola v tom období v rodinách prirodzená jednodetnosť. Odhad budúceho vývoja odkladania rodenia detí a jednodetnosti sa predpokladá, že po cca 100 rokoch zaznamenáme v našich končinách podobné správanie sa žien. Predpokladá sa, že od generácií z polovice 80. rokov by zastúpenie žien s jedným dieťaťom mohlo na Slovensku dosiahnuť 30 – 34 %. Slovensko by sa v európskom priestore posunulo z pozície krajiny s nízkou jednodetnosťou medzi populácie s vyšším zastúpením žien s jedným dieťaťom.

Čo sa zmenilo za posledných 100 rokov v pozícii ženy v našej spoločnosti?

Myslím si, že pokiaľ bola jednodetnosť na začiatku 20. storočia ovplyvnená strachom z budúcnosti, dnes je ovplyvnená pozitívnymi emóciami, ako je sloboda v rozhodovaní, možnosti a networking. Ženy majú odvahu využívať svoj dar vyššieho EQ (emočný kvocient), čo je v tvorení vzťahov dôležitejší atribút ako IQ (inteligenčný kvocient). Ženy sú odvážne, kreatívne, a samostatné v rozhodovaní sa. ….a vďaka za to, že žijeme v zemepisnom pásme, v ktorom sa ženy môžu slobodne prejaviť bez špeciálnych povolení.

Odvrátená strana možností a slobody

Túžbu mať rodinu a plniť hlavné poslanie ženy sme za posledných 100 rokov posunuli o cca 10 rokov. Obetovali sme ju za cenu mať zabezpečený životný štandard, vlastné bývanie, cestovanie, kariéru a ďalšie priority, ktoré sme si zvolili. Ženy sú vynaliezavé a snažia sa uplatňovať svoj ďalší dar a to robiť niekoľko činností naraz, ale fyziku neoklameme. Deň má iba 24 hodín a máme iba jedno fyzické telo, ktoré musíme regenerovať. Pri preťaženosti a nedostatočnej psychickej rovnováhe, žena ktorá sa rozhodne mať čo i len jedno dieťa, získava nové poslanie. Stáva sa mamou na celý život pre človeka, ktorému dala život. Návod na poslanie byť mamou vám nedá žiaden tutoriál, webinár a ani kurz s certifikátom, iba osobná skúsenosť. A pokiaľ sa stanete mamou už raz a nenájdete rovnováhu medzi osobným životom, partnerským životom, materstvom a kariérou, druhé dieťa neprichádza do úvahy.

Dostali sme dar 24 hodín

Veľmi sa mi páči súčasný trend možností, ktoré využívajú mnohé ambiciózne ženy, ktoré sa chcú realizovať v rovnováhe. Ide o prácu z domu, hand made, online zamestnania, projektový manažment,  práce na dohodu, práce na skrátený pracovný úväzok, afiliate marketing, blogerky všetkých druhov, influencerky a ďalšie, ďalšie, ďalšie. Dávam klobúk dole pred každou jednou odvážnou ženou, ktorá našla riešenie, aby sa neodklonila od svojej prirodzenosti. Prišla na to, ako si v „pozícii krku“ užívať život, napĺňať svoje pracovné sny a zároveň zostať ženou. A ak patríte k tým, ktoré ste túto rovnováhu zatiaľ nenašli, môžete tak urobiť v ktorejkoľvek chvíli svojho života. Je to len o prijatí vlastného rozhodnutia.

Eva Šnircová

VÍKENDOVÝ REŠTART II.Po 40ke sa menia naše priority, mení sa telo, mení sa aj rozmýšľanie. Ak ste doteraz napríklad necvičili, cítite, že asi by ste mali. Lebo chrbát bolí. A telo sa tiež ťažšie udržiava v kondícii.

Dámy, ktoré zažili náš jarný reštart už vedia, že na našom pobyte sa nudiť nebudú. A máme pre všetkých absolútnu pecku. V sobotu nás na turistike kombinovanej s Nordic Walking bude sprevádzať Róbert Kormaňák. Oravák znalý prostredia Zuberca a Roháčov. Budeme hľadať aj balans v živote. Víkend bude aj o rozhovoroch s odborníkmi na témy ako sa stravovať, či a ako cvičiť - lektorky Nela Sullens a Elena Bernáthová.  Ujsť z reality a naučiť sa vytvoriť si realitu novú, Aj taký bude náš pobyt!

Pridajte sa