fbpx
Eva Šnircová: Riziko je nová forma istoty

Eva Šnircová: Riziko je nová forma istoty

Materializmus chcel, aby sme sa stali múdrejšími. Jasne dokázal, že celková múdrosť je dobrou vecou, avšak ľudský mozog tento fakt nie je ochotný akceptovať. Prečo je tomu tak?

Žijeme v dobe blahobytu, dostatku a možností. V súčasnosti, dá sa povedať, niet relevantných prekážok, ktoré by nám bránili mať sa dobre. Tak to vyzerá podľa ekonomických ukazovateľov. Nezamestnanosť na Slovensku vo februári 2019 dokonca klesla na jej historické mininimum 5,16 percent. Celkový vývoj miery inflácie v EÚ od začiatku tisícročia možno považovať za vyrovnaný a priemerné tempo rastu príjmov domácností stúpa každoročne o 1 percento. To znamená, že máme dostatok financií na chod domácností, bývanie, spotrebu a zostáva aj na úspory, ktorých miera je stabilná a pohybuje sa na Slovensku niekde okolo 9 percent.

Túžba po istote

Aj napriek týmto pozitívnym informáciám ohľadom kvality nášho života sa neustále stretávam s nespokojnosťou. Ľudia v mojom okolí hľadajú istoty. Bezhranične túžia po finančnej istote, po istote mať stabilné zamestnanie, po istote mať vlastné bývanie, po istote mať partnera, ktorý sa postará o rodinu, po istote vo vedenie štátu, ktorý sa o nás všetkých postará – skrátka mať istotu žiť bezstarostný komfortný život.

Ďakujem ti minulosť za skúsenosť – budúcnosť som pripravená!

Pravda je taká, že čím viac túžime po istotách, tým viac vytvárame tlak na nás samých. Cieľavedomo budujem hradby svojich strachov, ktoré denne ovplyvňujú kvalitu nášho života. Dnes už dávno neplatí, že sa absolvent zamestná u zamestnávateľa, pre ktorého bude pracovať celý život až do dôchodku. Každému jednému zamestnancovi, ktorý hľadá istotu u zamestnávateľa, rastie na chrbte terč. Stačí, že príde niekto mladší, či flexibilnejší, so slobodnou mysľou a nápadmi a nahradí ho. Zamestnávatelia sa totiž v čase ekonomického blahobytu cítia rovnako slobodní. Konkurenčný boj ich doslova ženie mať najkreatívnejšie mozgy na trhu, najflexibilnejších predajcov, najefektívnejšie procesy a riešenia pre sebapresadenie sa. Chcú si vyberať a konkurenčný boj rastie. Rastie riziko, chýbajú istoty, niet stability. Ak je to takto, tak po akých zamestnancoch bude najväčší dopyt?

Sloboda byť sám sebou

Materializmus je nevyhnutnou lekciou – len keby jej osvojenie prebiehalo menej bolestivo:-). Pokiaľ sa sústredíte na znižovanie rizika, uviaznete vo vlastných stresujúcich situáciách a stanete sa zajatcami iných ľudí. Vaša nespokojnosť a vyčerpanosť porastie a odzrkadlí sa na vašom zdraví a vzťahoch. Sústreďte svoju energiu namiesto pestovania si strachu pred rizikom na svoj rast. Študujte, získavajte prehľad v oblastiach, ktoré vás zaujímajú. Naskočte na vlak informačného veku a učte sa od úspešných. Spájajte sa s odvážnymi, ktorí vám pomôžu svojou energiou a nápadmi dotiahnuť vaše ciele do zdarného konca. Venujte maximálnu koncentráciu tomu, čo chcete v živote robiť, ako sa chcete mať, ako chcete byť prospešní pre iných. Jedine sloboda umožňuje človeku byť sám sebou.

Zamyslenie na záver

Vzdelanie je kľúč ku dverám slobody. Najkonzervatívnejšie investície, ktoré ľudia realizujú je nákup nehnuteľností a investícia do vzdelania. Investícia do nehnuteľnosti v priamej úmere závisí od kondície ekonomiky a vývoja trhu. Investícia do vzdelania rastie exponenciálne so snahou uplatniť sa na trhu práce a s vašimi nadobudnutými skúsenosťami. Najbohatší ľudia na svete investujú veľkú časť svojho majetku do vzdelania a budovania sietí a tým sa líšia od tých, ktorí si hľadajú prácu.

Eva Šnircová

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať