Vdýchnite do seba zdravie. Na filter paličky kvapnete 1 – 2 kvapky esenciálneho oleja, zasuniete filter a je to!

Esenciálne oleje a ich využitieVdýchnite do seba zdravie. Esenciálne oleje a ich využitie v praxi.

Bez nádychu neprežijete, ale ako to ešte vylepšiť? Určite ste to už počuli, lebo píše a hovorí sa o tom skoro na dennej báze. Bez nádychu naozaj neprežijete. To ste si prečítať ani nemuseli, lebo aj bez čítania každý vie, že nádych a výdych je to, čo nás drží pri živote. Dnes chcem napísať ne tému esenciálne oleje a ich využitie v praxi.

Bez nádychu neprežijete…

A tu sa článok končí, lebo už vlastne od narodenia viete a vlastne bez toho, aby ste to vedeli, tak dýchate. Je to reflex, s ktorým sa, našťastie, rodíme, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe by sme aj dýchať zabudli. Nehovoriac o všetkých ostatných funkciách nášho tela, ktoré bežia automaticky. Zoberte si len, že by ste museli stále myslieť na to, že máte tráviť, žmurkať, vylučovať atď.

Ale nie o tom som chcela. O dýchaní sa už tiež popísalo veľa kníh a sama už 3 roky praktizujem dýchanie podľa Wim Hofa. A môžem len potvrdiť, že to funguje. Keďže sa popri vedomom dýchaní a dychových cvičeniach venujem aj arómoterapii, tak som dlhšie rozmýšľala, ako tieto dva svety spojiť.

Počuli ste už o arómoterapii?

Nuž, možno je to pre niektorých z vás novinka, ale esenciálne oleje sa používajú už viac ako 5 000 rokov v rôznych kultúrach. Esenciálne oleje sa dajú použiť na veľa vecí vrátane relaxácie a úľavy od stresu. Môžete napríklad skúsiť použiť levanduľový esenciálny olej, ktorý vám pomôže v noci zaspať, alebo mätový esenciálny olej, aby ste sa ráno zobudili. Jednu alebo dve kvapky môžete použiť do našej inhalačnej paličky WOI a neustále mať so sebou nielen čistý vzduch, ale prostriedok, ktorý vám prírodne pomôže riešiť napríklad stres.

Taký „obyčajný“ esenciálny olej je malá fľaštička mágie a šťastia. Rozjasní váš deň, možno som šťastný človek, ale nie je ľahké cítiť sa vždy šťastný, takže táto fľaša a palička je pre mňa aj pre vás na každodenné posilnenie vášho šťastia.

Trochu vedy nezaškodí

Veľké množstvo výskumov už ukázalo, že esenciálny olej z levandule je schopný ovplyvniť neurotransmisiu sprostredkovanú receptormi GABAA.* Aktivita receptora GABAA inhibuje nervovú nadmernú excitáciu a je dôležitá v procesoch, ako je spánok a relaxácia.

Hneď ako sa esenciálny olej vstrebáva do tela, môžu enzýmy modifikovať svoje chemické zložky a vytvárať úplne nové zlúčeniny s rôznymi bioaktívnymi vlastnosťami. Napríklad linalool (primárna zložka esenciálneho oleja Levanduľa) sa po absorpcii do tela metabolizuje na množstvo rôznych zlúčenín. Na danom poli rôznorodého využitia esenciálnych olejov sa už desaťročia úspešne realizujú najrôznejšie výskumy v mnohých krajinách sveta.

Esenciálne oleje a ich využitie

Napríklad tím nemeckých neurovedcov uskutočnil v júli 2017 sériu elektrofyziologických experimentov s cieľom testovať účinky rôznych metabolitov linaloolu na receptory GABAA, čoho výsledkom bolo, že posilnenie prenosu GABA linaloolom a jeho metabolitmi naznačuje, že levanduľový esenciálny olej má silné relaxačné, upokojujúce účinky a že jeho biologické vlastnosti podporujú zdravý nervový systém. Viac info, štúdií a publikácií nájdete napríklad aj priamo tu:  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

Esenciálne oleje a ich využitie

Upozorňujem, že nie je esenciálny olej ako esenciálny olej – hoci podľa popisu sa tak môže tváriť.

Je pre zdravie nesmierne dôležité uvedomiť si a naštudovať, ktoré esenciálne oleje sú naozaj čisté a 100 % neriedené prírodné. Preto do svojej inhalačnej WOI paličky používajte iba to, čomu naozaj dôverujete. Preto ja používam výhradne esenciálne oleje značky Doterra.

Viac o kvalite a dôležitosti čistých esenciálnych olejov sa dozviete aj priamo u nás TU: https://www.woi.sk/esencialne-oleje-pre-woi/

Ja rada používam napr. zmes EO ONGUARD v rámci prevencie a čistých dýchacích ciest, esenciálny EO COPAIBA pri nervovom vyčerpaní alebo len tak, kvapku EO Citrón či EO Divoký pomaranč pre dobrú náladu alebo vyššie spomenutú levanduľu pre upokojenie a stíšenie, či dokonca rozjasnenie mysle.

Takže – nie, nie je to len tak a ONO to naozaj aj funguje?

Áno, funguje. Set WOI obsahuje samotný drevený inhalátor, taštičku pre bezpečné a pohodlné nosenie, priečinky na umiestnenie mini esenciálnych olejov, náhradné filtre na esenciálny olej a inštrukcie na použitie. Postup využitia je veľmi jednoduchý. Na priložený filter paličky kvapnete 1 – 2 kvapky esenciálneho oleja, zasuniete filter do vnútra, vložíte do úst a inhalujete (teda hlboký nádych ústami a výdych nosom). Opakujete podľa potreby.

Esenciálne oleje a ich využitie

Ako potešiť nadšenca arómoterapie tieto Vianoce?

Ak ste sa iba začali venovať arómoterapii, alebo ste jej pravidelný fanúšik, WOI, jednoducho, musí byť súčasťou vášho prenosného arómosetu.

Idú Vianoce. Dáme našim čitateľom aj promo kód?

Ak potrebujete pomôcť s DYCHOM, stresom či podporou imunity, tak môžete kliknúť na www.woi.sk a zadať zľavový kód xmas2022, kde vám okrem 7 EUR zľavy na každý kus pribalíme aj darček k nákupu.

Mirka Števková

Partnerská spolupráca

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať