Erich Kadnár Zrichtovať sa a vyraziť

Erich Kadnár: Zrichtovať sa a vyraziť?

Na prvé počutie sa môže zdať, že ide o silné alkoholické alebo iné opojenie zbavujúce človeka zmyslov a triezvosti. Zdanie však klame!

Zrichtovať sa je v mnohých z nás spojené s predstavou človeka v stave, ako sa hovorí, „pod obraz boží“.

Ty, ale vyzeráš! To kde si sa tak zrichtoval? Jednoducho v okamihu, ak človek stratí už v sebe človeka. Triezvosť odchádza do zabudnutia, niekedy spojeného so skutočnými výpadkami pamäti. Nie pekný, ani príjemný pohľad.

Asi väčšina teraz dokáže v spomienkach nájsť okamihy, keď vo svojej blízkosti niekoho zrichtovaného zažili. A niektorí sme sa počas života v takej situácii aj sami ocitli. Každý nech si odpovie v duchu sám. Je to v prvom rade skúsenosť. Hoci určite nie pozitívna. Ak sa neopakuje stav zrichtovania sa, potom nemusíme ďalej hovoriť o závislosti, či sebapoškodzovaní.

Zrichtovať by pokojne mohlo znamenať aj čosi iné.

Dogabať sa. Teda obliecť sa, nie práve v súlade s trendmi, či so svetoznámou módnou značkou v názve so slovom Gabana. Tu asi súvis nehľadajme. Úplne nevhodné spojenie jednotlivých častí odevu, a to aj bez ohľadu na módne trendy, môže spôsobiť šok.

Konkrétny outfit nemusia riešiť ani dámy z módnej polície. Veď každý máme aspoň aký-taký vkus. Niekedy vedia svoje obľúbené kúsky oblečenia „zaujímavo“ skombinovať nielen muži, ale aj dámy. A dovolím si povedať, že tie, ktorým sa to najviac „podarí“, potom kráčajú ulicami  ako najväčšie dámy. Prosím berte ma s trochou „nadhľadu“, milé ženy.

Na Kysuciach sa ľudia zrichtujú skôr, ako idú do práce, na rodinnú oslavu alebo dokonca aj do kostola!

Predstavte si, že žena svojmu mužovi dokonca prikáže: „Choď sa pekne zrichtovať!“ A je úplne zrejmé, že sa zrichtuje riadne aj ona sama. Keď sa totiž na Kysuciach ide žena, alebo aj muž, zrichtovať, tak sa ide upraviť a pekne obliecť. Zrichtuje sa na parádu!  Tiež mi to na začiatku prišlo zvláštne. Ale poviem vám, Kysučania (aspoň väčšina z tých, ktorých som stretol), dokážu zrichtovať parádne nielen seba!

Svojou dobrosrdečnosťou a úsmevom, v spojení s malebnou prírodou okolo dediniek, kde to stále žije folklórom, a v nedeľu sa nerobí, dokážu každého zrichtovať tak, že sa cíti uvoľnene, príjemne a zároveň krásne. Ako krásne, zrichtované ženy a dievčatá z tejto časti Slovenska.

Už temer rok bývam na Kysuciach. A učím sa aj „zrichtovať“

Čo poviete na outfit? Môže byť?

Erich Kadnár

Poďte sa s nami na Reštart "zrichtovať" ku zdraviu

Mohlo by vás zaujímať