Emočná Terapia: Neexistujú žiadne negatívne emócie

Emočná Terapia: Neexistujú žiadne negatívne emócie

„Zlé emócie“ nevnímam ako negatívne. Ani ich nevnímam ako zlé. Pre mňa a moju prácu sú to len príznaky zranenia duše. Nie je to emócia z dnešnej udalosti, ale emocionálna stopa minulej traumatickej udalosti.

Predstavte si, že naše emócie sú malí elfovia z krajiny nášho podvedomia. Elf Hnevu, Elf Žiarlivosť, Elf Závisť a ďalší Elfovia z rodu emócií. Keď sa stane nejaký incident, jeden alebo dvaja zaklopú na naše dvere a snažia sa nám niečo povedať.

Počujeme len klopanie a začíname byť podráždení.

Čím viac škriatka nepočúvame, tým viac kričí a búcha na dvere. Keďže úlohou škriatka je byť videný a vypočutý, začína rásť a silnieť, aby mohol dosiahnuť svoj cieľ. Po chvíli sa z neho stane velký škriatok, škaredý, hlasný a zúrivý. Môže zlomiť dvere a vraziť do nás. Ale pretože je to už veľký goblin, jeho slová sú nesúvislé a hlasné a preberá to celé naše bytie a je ťažké ho ovládať. Svojím telom nás oslepuje a svojím krikom nás ohluší. V momente, keď sa stal Goblinom, zostane s nami roky, pretože ochutnal aké to je vládnuť a myslí si, že je náš šéf.

Dokonca sa aj nám to páči, pretože ak sme k sebe úprimní, vnímame ho ako ochranu pred vonkajším zlom. Pohodlne sa zbavíme kontroly. Problém je v tom, že cez Goblina nevidíme chaos, deštrukciu a bolesť, ktorú spôsobuje. Tiež nevidíme, ako sa dusíme a ničíme aj sami seba v to malom priestore, ktorý nám zostal, pretože Goblin vysáva vzduch a priestor, ktorý je okolo nás. Teraz to je Goblin hnevu, Goblin žiarlivosť, Goblin závisť, Goblin strach alebo iný Goblin. Zabúdame, prečo je tu a prečo, kedy a odkiaľ prišiel.

Ako by to malo fungovať?

Napríklad ak Elf Hnevu zaklope na dvere. Zastavíme sa a otvoríme dvere. Vidíme napríklad Elfa hnevu a opýtame sa ho: „Prečo si tu?“

Existujú rôzne dôvody, prečo hnev klope na našu bytosť. Všetky dôvody sú však spojené s nami a nie s osobou, alebo situáciou ktorá nás „nahnevala“.

Odpovede sa líšia.

  • „Klopem na dvere, pretože si musíš vytvoriť hranice, ktoré tam nie sú.”
  • „Klopem na dvere, pretože táto situácia ti pripomína nevyriešenú traumu z minulosti, ktorú musíš vyriešiť.“
  • „Klopem na tvoje dvere, pretože ti táto osoba pripomína inú, na ktorú sa naozaj hneváš.“

…atď.

Naša odpoveď by mala byť podľa informácií, ktoré prichádzajú z nášho podvedomia. Keď si uvedomíme skutočný dôvod, podľa toho konáme. Vytvorme hranice, vyriešme traumu z minulosti, presmerujme zdravú reakciu na osobu, na ktorú sa skutočne nahnevaní… atď.

Každá emócia má svoje vlastné dôvody a odzrkadľuje rôzne problémy v nás.

  • Žiarlivosť môže byť informáciou o tom, v čo veríme, že je naše a môže odrážať náš strach z jej straty.
  • Závisť môže byť skutkom, ktorý priťahuje to, čo v živote chceme. Keď vidíme niečo, čo chceme a iný to má, a cítime závisť, namiesto toho, aby sme zotrvávali v emócií, mali by sme chcieť tvrdo pracovať na tom, aby sme to dosiahli aj pre seba. Závisť teda môže byť motivátorom.
  • Hnev je mnohokrát volaním po hraniciach.
  • Strach je signálom nebezpečenstva a má nás chrániť.

Verme našim emóciám, keď nám povedia, prečo sú tam, a potom poďakujme elfom za ich službu.

Spokojne sa vrátia tam, kde sídlia, do krajiny nášho podvedomia. Sú tu, aby nás informovali, chránili, učili a robili nás lepšími.

Jeden človek mi raz povedal, že mal víziu dlhého stola. Okolo stola sedeli rôzne bytosti, ktoré symbolizovali emócie. Bol na čele stola. V tej vízii mal pocit, že nikdy nedovolí, aby ho na čele stola ho nahradila nejaké emócie. Keď bol hlavou on, bol pokoj, v momente, keď na jeho miesto nastúpila nejaká iná bytosť, nastal chaos. Takže počúval každú bytosť, dal im priestor a validáciu, ale nikdy nie kontroloval.

Emócie sú ako oheň. Skvelí sluhovia, ale nebezpeční páni.

Milujem a rešpektujem všetky emócie. Sú to moji najdôveryhodnejší pomocníci. Môžu byť aj vaši ak sa ich naučíte dekódovať.

Emócie používam v terapii i ako smernicu k minulým traumám alebo systémom viery, ktoré ju vytvorili. Používam ich, aby som pochopila, odkiaľ pochádzajú a ako boli vytvorené. Najhlbšie spomienky sa skrývajú za emóciami. Rovnako ako v sci-fi filmoch používajú teleportačné zariadenia na teleportovanie ľudí na iné miesta, ja používam emócie na teleportovanie svojho klienta do jeho podvedomých spomienok na minulé situácie, ktoré ovplyvnili jeho život zmenou systému viery o sebe a o svete.

Známy rečník menom Bashar raz povedal: „Máte len jednu energiu. Filtrujete svoju energiu cez systémy viery, ktoré generujú to, čo nazývame POCITY. Takto to funguje. Všetky pocity, všetky emócie vznikajú najskôr z definícií v ktorých veríme a presvedčení, ktoré máme. Ak niečomu neveríme, že je to pravda, nemáme o tom žiadne pocity. Napríklad Strach je posol, ktorý klope na vaše dvere a hovorí: „Hej, je tu systém viery, o ktorom nie si vedomý, a pre teba nefunguje a robí ti len zle. Dávam ti to do pozornosti.“

Čo sú a aké sú niektoré systém viery, ktoré vytvárajú strach, hnev, žiarlivosť?

„Nie som dosť dobrý.“, „Nezaslúžim si.“, „Nie som hodný lásky.“, „Som zlý človek, zlá matka, dcéra, otec, syn.“, „Nikdy nebudem úspešný.”, “Musím makať jak blázon, inak nič nemám.” … atď.

Všetky tieto systémy viery pochádzajú z minulých skúseností, ktoré boli hlboko zakorenené. Takže ak nám niekto povie, že nie sme dobrí rodičia a nejakým spôsobom to spustí našu vlastnú neistotu a strach z toho, že nie sme dobrými rodičmi, potom sa môžeme hnevať a brániť sa, alebo budeme smutní a deprimovaní, alebo závistliví… atď. Nie je to o tom, že to ten druhý povedal, ale to, že v hĺbke duše tomu veríme a bojíme sa toho. Ak naozaj veríme, že sme dobrí rodičia a vieme, že robíme maximum, tieto slová nás vôbec neovplyvnia. Neboli by tam žiadne silné emócie, možno len signál z duše na vytvorenie hraníc a krok preč od toxicity.

Tomu sa hovorí sebaláska.

Predstavte si. Pred vami stojí človek, ktorý všetko negatívne, čo o vás povie, vloží do krabice. Pekne slová zabalí, i keď všetky sú toxické a unikajú. Keď drží krabicu on, koho je to jed? Jeho samozrejme. Teraz vám odovzdá všetky tieto slová v krabici. Berieš to? Ak nie, jed uňho zostane, ale ak zareagujete a vezmete škatuľku do rúk, toxický darček sa stane váš a aj keď ho vyhodíte, jed je stále vo vašich rukách a je ťažké ho vyčistiť.

Terapia vás naučí uvedomiť si svoje emócie, nájsť ich pôvodnú príčinu a liečiť traumy a zmeniť systém viery, ktoré odzrkadľujú. Terapeut by mal naučiť klienta, ako počúvať svoje emócie, ako si ich vážiť a validovať ich, že má na nich právo a aké sú dôležité pre náš život. Nielen svoje, ale aj pochopiť a validovať emócie iných. Keď na teba niekto kričí, zistíš, že si uvedomíš, že to nie je o tebe, ale o Goblinovi, ktorý ovládol toho človeka, pretože ten človek má traumu, ktorú nerieši.

Počkaj, počkaj … pochopiť a validovať neznamená, že je to čo robí je v poriadku a necháme túto osobu posúvať naše hranice. Nie, nie, nie. Pochopiť znamená len uvedomiť si, že nejde o nás. Nech si nechajú jedovatú, toxickú krabicu. Nechajme ich Goblinov byť a odíďme.

Pripravila:  Darina Szabo – kontakt https://www.darinaszabo.com/sk/

Kto je Darina Szabo: 

Prešla si školami Reiki, Arolo, Tifaru, Škola energetických terapií, Kvantova terapia, meditačná terapia, regresná terapia a iné tu na Slovensku a aj v zahraničí. Spolupracovala s rôznymi šamanmi a terapeutmi z rôznych kútov sveta. Už 30 rokov pracuje s ľuďmi hlavne ako terapeut, školiteľ, lektor, kouč a tréner meditácie. Pre vyrovnanie energií pracuje aj ako školiteľ a kouč v obchodnom sektore, kde školí nové medzinárodné obchodné procesy (manažérske, komunikačné, obchodné zručnosti a iné), ktoré vyzbierala zo svojich skúseností pri spolupráci so zahraničnými firmami aj ako manažér.

Mohlo by vás zaujímať