Emil Horváth: Politici nikdy nemajú záujem na tom, aby si vytvárali oponentov, ktorí dokážu používať rozum

Ukážka z rozhovoru s Prof. Mgr. art Emilom Horváthom

Ľudia dnes nedokážu viesť dialóg. Rozhovor je z knihy Petra Škorňu Odklínanie Ticha, Perfekt 2021

Nemáte ambíciu sa podobne, ako niektorí vaši kolegovia, sa verejne prezentovať?

– Mám svoje prežité a som realista. Prajem si, aby som nielen ja, ale aj my všetci žili v slušnom a kultúrnom Slovensku, kde nevládnu skorumpovaní a sprofanovaní politici. Avšak, nepodlieham prvotnej emócii a vždy si kladiem ďalšie otázky a hľadám na ne odpovede. Súhlasím s nutnosťou zmeny, len mi nikto nevie povedať, kto tou skutočnou a reálnou zmenou bude.

Politik, ktorý sa v súkromí stretáva s pochybnou a morálne závadnou osobou, aby sa vzájomne dohodli na obsadení prokuratúry? Alebo politik, ktorý ma viac spoločných fotiek s podvodníkmi, mafiánmi a matkami svojich detí, než so svojimi voličmi? Aj preto nekonám pudovo a bezhlavo, uvedomujem si úskalia, ktoré so sebou prináša demokracia. Dnes, tridsať rokov po zmene režimu je už nutné ľuďom predstaviť reálnu alternatívu, ktorú budú akceptovať a stotožnia sa s ňou nielen ľudia v Bratislave a Košiciach, ale na celom Slovensku.

Už nestačí len verejne kritizovať a žiadať odstúpenie morálne a spoločensky sprofanovaných politikov a strán, ale je potrebné ponúknuť relevantné a nespochybniteľné riešenie a náhradu. A práve toto mi tu akosi zatiaľ absentuje, výsledkom čoho je situácia, že keď si pozorne pozriete dlhodobé preferencie politických strán medzi občanmi a voličmi, či už pred kauzami, alebo po nich, tak už len ten samotný pohľad zabolí….

To sa nepočúva príliš optimisticky. No aké je z tohto marazmu východisko?

Začať dôsledne požadovať, aby politici boli v prvom rade služobníkmi občanov a spoločnosti. Pod občanmi pritom nemyslím niekoľkogeneračné „zaopatrenie“ vlastnej rodiny a spoločnosťou – eseročku, kdesi v daňovom raji, či v krajine mimo jurisdikcie Interpolu.

A tiež pracovať na tom, aby všetci občania mali ambíciu byť kultúrnejší, vzdelanejší, sebavedomejší a inteligentnejší.

Pretože politici nikdy nemajú záujem na tom, aby si vytvárali oponentov, ktorí dokážu používať svoj rozum. Oveľa jednoduchšie sa im manipuluje a klame s priemernými a poslušnými masami…

Knihu rozhovorov Odklínanie Ticha si môžete kúpiť so zľavou vo vydavateľstve Perfekt

 

Foto: Miro Nôta

Stretli ste sa už s manipulátorom/narcisom v živote či práci?

Tento rozhovor veľa napovedá o tom, ako sa dá brániť a čo treba robiť…

Mohlo by vás zaujímať