Elita sa ľuďom odcudzila. Odmieta uznať problémy bežných ľudí. Musíme sa začať starať sami, zdola.

Elita sa ľuďom odcudzila. Odmieta uznať problémy bežných ľudí. Musíme sa začať starať sami, zdola.

Máme demokraciu na odstrel a z mnohých inštitúcií, ktoré mali byť piliermi demokracie a slobodnej spoločnosti, sa v priebehu rokov stalo torzo bez obsahu. Dokonca aj trhová ekonomika, ktorá bola pred tridsiatimi rokmi resuscitovaná, sa zmenila na finančný kapitalizmus, ktorému ide predovšetkým o to, aby sa čo najviac peňazí presunulo do vreciek niekoľkých vyvolených, až kým nezostanú peniaze na budovanie infraštruktúry štátu alebo na udržanie životnej úrovne občanov – takto hodnotil českú súčasnosť politológ a ekonóm Petr Robejšek pre rádio Universum.
A akokoľvek je to nešťastné, možno ešte horší je celkom zjavný fakt, že mnohým ľuďom, a najmä súčasným elitám, to vlastne nevadí. Hovoria, že niekedy je vlastne potrebné potlačiť niektoré práva, potrestať niekoho za nevhodné výroky či nesprávne názory, lebo sú to len extrémisti či dokonca zahraniční agenti.

Z histórie politického správania vieme, že intelektuáli sa najľahšie prispôsobujú.

Intelektuálna elita sa stáva prispôsobivou, pretože si ľudia tohto kalibru myslia, že nemajú na výber, alebo objektívne asi aj nemajú, pretože sa inak nedokážu uživiť. Takže podľa mňa nakoniec vždy ide o materiálny záujem, ktorému podľahnú tí, ktorí sa inak živili práve tým, že boli investigatívni, kritickí a nepohodlní. Hovorí Petr Robejšek v rozhovore.

Celý rozhovor si môžete pozrieť priamo tu…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať