fbpx
Elena Bernátová: Ako si po 40ke pomôcť vhodným pohybom
Domov / ZDRAVIE A KRÁSA / Elena Bernátová: Ako si po 40ke pomôcť vhodným pohybom

Elena Bernátová: Ako si po 40ke pomôcť vhodným pohybom

Elena Bernáthová má vyštudovaný odbor FYZIOTERAPIE v Bratislave. Počas a po ukončení štúdia získala prax v nemocnici. V roku 2012 sa stala Inštruktor PILATES I. kvalifikačného stupňa. V minulom roku ukončila kurz Spiraldynamic Lehrgang Basic. V súčasnosti navštevuje Inštruktora yogy v Yoga centre Moedling. Elena bude v tíme lektorov na Víkendovom Reštarte, ktorý usporiadame v polovici marca.

Elena povedz, čo ťa viedlo k cvičeniu a fyzioterapii?

Elena Bernátová, lektorka, fyzioterapeutka

Po narodení mojich dvoch detí som trpela bolesťami chrbtice. Cítila som sa fyzicky slabá, unavená. Cítila som potrebu zmeny, chcela som byť bez bolesti a fit. Preto som začala cvičiť PILATES, čo mi postupne prinieslo úľavu od bolesti, pozitívne zmeny na mojom tele a novú energiu do života. Kedže som potrebovala vedieť o fungovaní nášho tela viac, rozhodla som sa študovať fyzioterapiu.

V akom stave majú ľudia dnes svoj pohybový aparát?

Ťažko všeobecne hodnotiť pohybový aparát ľudí. Dnešný sedavý štýl života však prispel k tomu, že v Európe, podľa niektorých štatistík trpí bolesťami chrbtice a pohybového aparátu každý tretí človek. Veľmi ma teší, že v poslednej dobe narastá počet ľudí, ktorí začínajú preberať zodpovednosť za svoje  zdravie a chcú niečo aktívne zmeniť.

Koľko času je podľa teba potrebné venovať svojmu telu, aby nebolelo a dobre slúžilo?

Čas, ktorý treba venovať svojmu telu je u každého individuálny. Veľmi dôležitá je pravidelnosť. Napr. každé ráno 20 min vhodného cvičenia. Okrem pohybu, ktorý by sa mal stať súčasťou života každého z nás, je potrebná vyvážená strava a dostatok relaxu – proste harmónia.

Môžu si ľudia nesprávnym cvičením ublížiť?

Tak ako správnym pohybom dokážeme veľa napraviť, tak aj nesprávnym pohybom si môžme ublížiť. Treba počúvať signály svojho tela. Ak človek cíti, že mu určitý pohyb nerobí dobre, netreba v ňom pokračovať len preto, že ho robia ostatní okolo neho.

Čo by si poradila ľuďom okolo 40ky, 50ky – ak doteraz vôbec nešportovali?

Ľuďom po 40tke, ktorí nikdy nešportovali a chcú to zmeniť, by som odporučila nájsť si pre seba vhodný pohyb. Môže to byť pravidelná chôdza, plávanie, behanie… Všetko, čo človeku prináša radosť a nespôsobuje bolesť. Aj skupinové cvičenia s kvalifikovaným lektorom sú vhodné. Dôležité je príliš sa neporovnávať s ostatnými a počúvať svoje telo. Ak má niekto fyzické obmedzenia, alebo váha, ktorý šport si vybrať je tu možnosť poradiť sa s fyzioterapeutom.

Je vhodné poradiť sa s fyzioterapeutom? Po akom čase sa dajú od cvičenia očakávať výsledky?

Pri určitej pravideľnosti a spravnom dávkovaní pohybu sa pozitívny výsledok dostaví v krátkom čase. Okrem úľavy od bolesti, pravidelné cvičenie zlepšuje náladu a chuť do života. Ak človek nemá vážne zdravotné obmedzenia, tak by mal vidieť výsledky na svojom tele už po pár tyždňoch.

Mohlo by vás zaujímať…

Workshop Elegantná žena do 20 minút

Pomôžeme vám zorientovať sa vo vašom vlastnom šatníku a tiež vás naučíme samolíčiť sa tak, aby ste boli každý deň elegantná a štýlová za 20 minút. Nemusíte si kupovať množstvo…

Katarína Mayer: Ako prežiť home office

Rodina a priatelia sú asi najväčším problémom, keď pracujete z domu. Suseda príde na kávu „neboj len na pol hoďky“. Syn vám chce povedať jednu dôležitú vec o nesmrteľnosti chrústa.…

Jairo Pinilla: Neverte rýchlo kvaseným autoritám

Ľudia si často myslia, že pravda je to, čo povedia “autority”. Alebo to, s čím väčšina ľudí súhlasí. Nuž a túto vlastnosť využívajú korporácie a samozrejme aj politici. Vytvárajú autority/osobnosti…

5 spôsobov na získanie prevahy nad kultom mladosti

„Čaká ťa skvelá desaťročnica a jej vyvrcholenie bude stáť zato“ – zahrnula so svojej gratulácie k mojim tridsiatinám staršia priateľka Magda. Vždy som sa mohla na jej „predpovede“ spoľahnúť, ale pri tejto…