Ekologické bývanie prospeje vášmu zdraviu
Prírodné zdroje oživia interiér a sú udržateľnou voľbou, čo vydrží roky. (Photographee.eu / Shutterstock.com)

Ekologické bývanie: Súlad s prírodou prospeje vášmu zdraviu

Do konca decembra žijeme na úver. Prirodzené zdroje Zeme sme vyčerpali už v auguste a stali sme sa tak jej dlžníkmi. To, čo naša planéta dokáže prirodzene vyprodukovať počas 12 mesiacov, každým rokom míňame o čosi skôr a limit prekročenia sa neustále posúva tým nepriaznivým smerom. Ľudia po celom svete si túto alarmujúcu situáciu uvedomujú a ich snahou je zmierniť vlastnú ekologickú stopu.

Minimalizmus, udržateľná móda, kapsulový šatník, upcyklácia či stratégia zero waste. Všetky tieto pojmy ste už určite neraz počuli. Ide o alternatívy, ktoré sú v porovnaní s dnešným hyper-konzumom šetrnejšie z hľadiska spotreby. Kým kedysi mnohí pojem ekologická domácnosť vnímali len ako moderný trend, dnes si dôležitosť takéhoto bývania všetci uvedomujeme a čoraz viac sa k šetrnej domácnosti prikláňame.

Ekologický spôsob života prospieva aj vášmu zdraviu. Nielenže sa zbavíte stresu a starostí, budete sa oveľa lepšie cítiť. (Igisheva Maria / Shutterstock.com)

Dnešná kúpa vás možno poteší, no táto radosť bude trvať len krátko a veľmi rýchlo aj vyprchá. Poznáte to? Celý život nás obklopujú materiálne veci a často zabúdame na to dôležité, a to čas s rodinou, spoločné zážitky a všetky maličkosti, ktoré robia náš deň lepší či výnimočný.

Rovnako je to aj s bývaním.

To by malo byť nielen útulné a pohodlné, no zároveň aj zdraviu prospešné a v neposlednom rade bezpečné. Tieto všetky kvality ponúka jeho ekologickejšia verzia, ktorá navyše prospieva nielen nášmu zdraviu, ale aj našej planéte.

Nevyhnutnosť ekologického spôsobu života a zelenej domácnosti je totiž čoraz podstatnejšia a mnohí sa rozhodnú vydať týmto smerom. Racionalizácia svojich výdavkov, duchovné uspokojenie, minimalizácia spotreby, voľba udržateľných materiálov a kúpa len toho nevyhnutného. Presne to vystihuje podstatu ekologického bývania a zelenej domácnosti. O nič sa pritom neukracujeme, len žijeme šetrnejšie k našej planéte. O čo teda vlastne ide?

Žiaden nadbytok

Chladnička plná zhora až nadol a kvantum jedla v nej, čo bez spotrebovania skončí v odpade. Ďalší kúsok do šatníka, ktorý sme si kúpili len preto, aby sme si zlepšili deň, no možno ho ani tak veľmi nepotrebujeme.

Mnohokrát sa nakupuje až zbytočne vo veľkom, no čoraz viac domácností sa takémuto plytvaniu vyhýba a nakupuje oveľa efektívnejšie. Zvýšenú spotrebu totiž sprevádzajú len starosti a stres, a pritom aj bez nej vieme žiť oveľa kvalitnejšie a šťastnejšie. Stačí len nakupovať podľa potrieb a zvážiť, či predmetnú vec skutočne využijeme.

Minimalizovať záťaž na životné prostredie

Čísla o rozklade jednotlivých zložiek komunálneho odpadu v prírode sú nemilým ukazovateľom. Kým časopis sa rozloží počas niekoľkých mesiacov, voľne pohodenej plechovke to môže trvať niekoľko desiatok rokov. PET fľaša či také obyčajné igelitové vrecko nás prežije a v prírode zostane veľmi dlhú dobu. Tieto výrobky sa budú rozkladať až neuveriteľných 500 rokov a fotografie, poukazujúce na znečistenie oceánov, sú nepríjemným svedectvom hromadenia plastov.

Ekologické bývanie prospeje vášmu zdraviu
Ekologickejších alternatív je nespočetné množstvo, minimalizovať záťaž na našu planétu tak môžeme výberom šetrnejšej verzie. (maramorosz / Shutterstock.com)

Práve minimalizácia plastov patrí v dnešnej spoločnosti medzi pomerne diskutované témy. Znížiť objem odpadu a celkovo predchádzať jeho vzniku, triedenie všetkého, čo vyprodukujeme a opätovná recyklácia. Správne separovať je základ, ktorý by sme mali učiť dieťa osvojiť si už v útlom veku, no stále to nie je zdroj celého problému, a teda produkcie plastov.

Stačí len nájsť taký spôsob, ako plast nepotrebovať. Sklenené poháre namiesto tých plastových, podomácky vyrobené bio čistiace prostriedky podľa rád našich starých mám či hygienickejšie nádoby zo skla na uskladnenie potravín.

Znížiť spotrebu a celkovo ekologickejšie fungovať je možné ešte viac a zastaviť dobu plnú plastov nám pomôžu aj predmety, ktorými sa obklopujeme. Vlastná opätovne použiteľná fľaša, kompostovateľné výrobky, látková taška, papierové obaly či oblečenie z prírodných materiálov. Možností a alternatív, ako to docieliť, je nespočetne veľa.

Plastový pohár, čo použijeme len raz alebo ten sklenený s možnosťou použiť ho zakaždým? Aj takáto malá zmena výrazne pomôže. (Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com)

Zariaďovanie v zmysle udržateľnosti

Rovnaké zmýšľanie možno aplikovať aj pri zariaďovaní bývania. Nábytok z kvalitných materiálov, čo s vami pobudne dlhé roky. Masív či iné prírodné zdroje, ako bavlna alebo ľan, ktorý pôsobí navyše aj antialergénne, budú nielen praktickou voľbou, ale zaručene oživia váš interiérový dizajn. Drevená podlaha či nábytok z masívu je oveľa ekologickejšou verziou bývania než obklopovanie sa výrobkami z plastov. Prírodné materiály sú recyklovateľné, kvalitné a vydržia s vami dlhú dobu.

Pokiaľ svoje bývanie ešte len staviate, máte možnosť rovnako aj vybudovať oveľa ekologickejšie základy. Nízkoenergetická stavba, vhodnejšia voľba kúrenia, drevo ako základný stavebný materiál či ekologické technológie. Šetriť prírodu a zároveň tým aj ušetriť môžete už pri stavbe domu. Jeho nízkonákladovú prevádzku a šetrnosť k planéte určite oceníte.

Prírodné zdroje oživia interiér a sú udržateľnou voľbou, čo vydrží roky.
(Photographee.eu / Shutterstock.com)

Dotyk s prírodou vnesie do bývania pocit pohody

Nová dávka energie, zbavenie sa stresu a celkové prečistenie vzduchu. To všetko má na svedomí zeleň v byte. Pokiaľ sa o rastliny v domácnosti ochudobňujete, prichádzate o celý rad benefitov. Tieto rastliny však treba umiestniť funkčne a riadiť sa účelom jednotlivých miestností. Nie všetka zeleň sa hodí do spálne a bylinky sú zase najideálnejšie najmä v kuchyni. Do istej miery zohrávajú podstatnú rolu ako svetové strany, tak aj to, koľko prirodzeného svetla do jednotlivých miestností preniká.

Správne umiestnené rastliny v domácnosti vám umožnia dotyk s prírodou, perfektne dotvoria celkový interiér a budú sa podieľať na vytváraní pocitu pohody. Zeleň by nemala v našej domácnosti nikdy chýbať, nakoľko prospieva nášmu mentálnemu zdraviu.

Ekologické bývanie prospeje vášmu zdraviu
Rastliny v domácnosti výrazne prospievajú zdraviu, prinášajú totiž množstvo pozitív.
(Maria Evseyeva / Shutterstock.com)

Šetrnejšie fungovanie v domácnosti / Ekologické bývanie prospeje vášmu zdraviu

Značne zmierniť dopad a chrániť životné prostredie je možné aj každodennými činnosťami. Šetrenie elektrickej energie ušetrí nemalé financie. Niektoré spotrebiče míňajú energiu a celkovo odoberajú prúd aj v čase ich nečinnosti, a mnohokrát dokonca postačí len to, že sú pripojené do zásuvky.

To isté platí aj pri osvetlení. Je šetrnejšie svietiť len v tej miestnosti, kde sa aktuálne nachádzate. Nehovoriac o voľbe úsporného osvetlenia, ktoré spoločne so šetrnejším zaobchádzaním vydrží oveľa dlhšie. Znížiť spotrebu energie však výrazne pomôže aj ekologickejšia trieda spotrebičov a voľba kvalitných materiálov. Takouto kúpou získate navyše nielen garanciu úspory, ale aj dlhšiu životnosť.

Okrem elektrickej energie je potrebné šetriť aj vodou. Táto čistá tekutina nie je ani v dnešnej dobe pre mnohých samozrejmosť a jej zásoby sú obmedzené. Voda je luxus a je nevyhnutné ňou šetriť. Rýchlejšie umývanie v sprche namiesto kúpania sa vo vani, používanie umývačky riadu či okamžitá úprava kohútika, keď kvapká.

Mnohé z týchto zmien sú v našom živote len maličkosťami. Pokiaľ sa však mnohí odhodlajú urobiť takéto malé zmeny, v konečnom dôsledku budú mať enormný dopad na životné prostredie. Mať ekologickú a zelenú domácnosť navyše výrazne ovplyvní aj naše zdravie. Budeme oveľa spokojnejší, šťastnejší, zdravší a zjednodušíme si aj náš každodenný život v domácnosti.

Naša ekologická stopa ovplyvní život na Zemi v budúcnosti. Začať môžeme ihneď, takáto domácnosť nášmu zdraviu len prospeje.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať