Drive kliniky na testovanie korona vírusu

Drive kliniky na testovanie korona vírusu

Slovák Denis Bosnič sa práve nachádza v Južnej Kórei. Je tam pracovne. Toto je video, ktoré spracoval pre Wall Street Journal.

Denis Bosnič: „Moje najnovšie video pre The Wall Street Journal o tom, ako Južná Kórea bojuje s #covid19 prostredníctvom masového testovania a o tom ako vyzerajú diagnostické korona drive-through kliniky na štýl McDonald’s. Funkčné už od konca januára a dostupné bezplatne, každý sa môže dať otestovať a uistiť, že nie je infikovaný a teda potenciálne neprenáša vírus na ohrozené skupiny obyvateľstva so slabšou imunitou.“

Video je v angličtine – nižšie pod ním je preklad.

Niektoré krajiny zriaďujú Drive kliniky na testovanie korona vírusu. Toto video bolo spracované neďaleko Soulu.

Vojdete dnu ako do Drive stanice. Dostanete vyplniť formulár, kvôli identifikácii a času kedy ste boli testovaná/ý. Zmerajú vám teplotu a ukážu, ako na tom ste. Potom odoberú vzorky z hrdla a nosu.

Táto Drive klinika bola zriadená preto, aby sa mohli ľudia otestovať zdarma. Je nadizajnovaná tak, aby ste boli otestovaní rýchlo a pri minimálnom kontakte. Správu dostanete do sms prakticky za pár minút.

V Južnej Kórei mali 6000 infikovaných behom 3 týždňov. V krajine zriadili 500 takýchto drive staníc. Otestovali vyše 200 tisíc ľudí počas pár dní.

Drive kliniky na testovanie korona vírusu

Takéto stanice sa teraz zriaďujú aj v ďalších krajinách: Nemecko, Belgicko, Austrália a USA.

11. marca bola vyhlásená celosvetová pandémia (WHO)

Ako sa vírus šíri, krajiny hľadajú riešenia.

K článku dopĺňame vyjadrenia autora videa, ktorý tak reaguje na čitateľov, prečo Andrew (muž, ktorý vystupuje vo videu) nedostal výsledky testu. Námietka bola, že aj človek bez príznakov môže nosiť vírus.

Denis odpovedá: 

Nosičmi nieže môžme, ale sme aj bez príznakov. Preto je to také komplikované zabrzdiť.

Andrew nedostal výsledky, lebo v jeho prípade sa jednalo o štatistickú analýzu, v ktorej sa vyhodnocuje komu dať pri testovaní prednosť. A náš reportér Andrew prednosť nedostal, lebo sa nenachádzal v ohrozených zónach a v dotazníku uviedol, že posledné dva týždne bol v domácej karanténe. Riziko, že bol nakazený alebo že by bol šírič bolo nízke a teda laboratórium uprednostnilo vzorky s vyšším rizikom.

Nič to nemení na fakte, že teraz úrady majú o Andrewovi informácie, ktoré by pri prepuknutí infekcie u niekoho, s kým sa stretával, boli extrémne užitočné, lebo by zjednodušili pátranie po iných infikovaných ľuďoch. Tak, ako to tu robia pri sekte Shincheonji, kde sú podrobné analýzy pohybov a stretávaní sa jednotlivcov a vektorov nákazy.

ZDROJ: WSJ – https://www.wsj.com/video/getting-tested-for-coronavirus-at-a-drive-through-clinic/

Pripravila: Martina Valachová

Prečítajte si aj: 

Vírus môže zmutovať a byť nebezpečnejší. Na testovanie sa často dostanú ľudia až vtedy, čo už sú päť a viac dní infekční. Veľké množstvo detí je nakazených, nemajú príznaky a sú len prenášačmi.
Pandémia môže trvať 5 mesiacov.

Oteplilo sa. Tínedžeri sa takmer nedajú udržať doma! A práve oni sú riziko roznášania Korona vírusu

 

Aj tí, ktorí dúfali, že sa ich to nedotkne, sú minimálne v procese informačnej hmly.

Koronavírus je realita,  usídľuje  sa nielen okolo nás, ale aj v našich hlavách a myšlienkach. Ako sa v  novej situácii zariadiť, aby sme nestratili zdravý rozum a rozvahu, a zároveň nebrali veci na ľahkú váhu, nepodcenili zdravie a bezpečnosť ? Píše Nela Sullens

Nastavme si zdravý prístup a buďme zodpovední. Iba tak môžeme zastaviť šírenie vírusu.

Mohlo by vás zaujímať