Dovoz ivermektinu pod názvom ERMETIN pre lekárne je schválený

MUDr. Etela Janeková – Dovoz ivermektinu pre lekárne je schválený. Do pár dní by mohol byť v lekárňach.

Ivermektin je vyhľadávaný veľkou časťou populácie. 26.1.2021 bol schválený pre použitie v nemocniciach. Ľudia ho však hľadali v lekárňach. Zatial to bolo márne. MUDr. Etela Janeková preto podala samostatnú žiadosť, aby bol dostupnejší a mohol sa predávať na lekársky predpis aj v sieti lekární na Slovensku.

Dovoz ivermektinu pre lekárne je schválený

Dňa 19.2.2021 vydalo Ministerstvo zdravotníctva povolenie. Nateraz je treba počkať, kým sa vybavia formality a colnica. Liek bude v lekárňach dostupný na predpis – povolenie je na terapeutické použitie neregistrovaného lieku. Konkrétne ide o ERMETIN a platnosť povolenia je do augusta 2021. Kód lieku je MD 668. Žiadosť podala MUDr. Etela Janeková prostredníctvom svojej spoločnosti InClinic, s.r.o. Dovoz bude zabezpečený distribučnou spoločnosťou.

V nedávnom rozhovore pre náš magazín povedala MUDr. Janeková aj nasledovné:

Dopyt po lieku je, len, žiaľ, ponuka nie je. Nerozumiem tomu, prečo zodpovední nereagujú, ale vzhľadom na to, že som prešla vo svojom živote rôznymi oblasťami zdravotníctva, tak viem, že chvíľu trvá, kým sa koleso roztočí. A snáď aj to, že minulý rok sme nemali informácie o jeho účinku. Avšak teraz je jeho žiaduci účinok známy, a preto sa nemôžeme uspokojiť s tým, že liek nemáme, musíme urobiť všetko pre to, aby tu bol.

Napriek tomu, že my, lekári, máme veľa práce s chorými, ale musíme aj študovať skúsenosti iných a snažiť sa reagovať, a tak by mali konať aj naše štátne autority. Zodpovednosť je, v konečnom dôsledku, na nich. Ak máme liek, ktorý má dáta, sú s ním dobré liečebné skúsenosti a je pandémia, treba reagovať promptne. Nestačí schváliť skupinovú výnimku na použitie neregistrovaného lieku, treba zabezpečiť, aby sa tento liek dostal na Slovensko do rúk odborníkov a v tomto prípade všeobecných lekárov pre dospelých.

Koniec citácie

Celý rozhovor aj s vyjadrením o osobných skúsenostiach MUDr. Etely Janekovej pri liečbe svojich pacientov nájdete tu: 

Liečenie Ivermectinom malo byť dávno súčasťou riešenia, ako pomôcť pacientom aj na Slovensku. Skúsenosti lekárky!

Mohlo by vás zaujímať