Dovolenka v Tunisku? Nikdy som nad touto destináciou nepremýšľala. Čo ma prekvapilo?

Dovolenka v Tunisku? Nikdy som nad touto destináciou nepremýšľala. Mala som v hlave rôzne výkričníkyDovolenka v Tunisku?

Dovolenka v Tunisku? Nikdy som nad touto destináciou nepremýšľala. Prečo? Mala som v hlave rôzne výkričníky, ktoré vyplývali hlavne z neúplných informácií. Jednoducho, nemala som pocit, že by som do tej krajiny chcela ísť. Navyše, vedela som, že sa tam pred pár rokmi udiala aj akási tragédia. Myslela som si, že to nie je bezpečné miesto. Dovolenka v Tunisku mi teda ako destinácia v hlave neblúdila.

Až prišla pozvánka od Katky Duškovej z Tuniského národného úradu pre cestovný ruch…

Pozvánka na novinársku cestu. Možno ma má tá cesta niečo naučiť. Povedala som teda ÁNO a o pár týždňov som spolu s Katkou a ďalšími novinármi sadla do lietadla smer Tunisko. V prvý večer príletu do hlavného mesta sme sa ubytovali v Golden Tulip El Mechtel – čo je biznis hotel, ak by ste sa chystali na rokovania s obchodnými partnermi. Nachádza sa síce v centre rušného mesta, ale má aj svoj hotelový bazén a záhradu.

Spoznávanie spojené s oddychom…

Novinársku cestu som absolvovala prvýkrát v živote. Myslela som si, že ide o spoznávanie spojené s oddychom. Trošku som sa zmýlila. Oddychu bolo menej, ako som si predstavovala. Predsa len, som ja skôr plážový typ. Ale musím uznať, že takého fundovaného človeka v oblasti histórie, ako je Katka Dušková, som ešte nikdy v živote nestretla. Aj keď som tu i tam frflala, že kedy už budeme na pláži, niektoré miesta ma naozaj zaujali.

Keď som pridávala fotky a videá z cesty, veľa ľudí prekvapilo, koľko historických artefaktov sa v Tunisku dá vidieť. Takže musím uznať, že sama od seba by som sa na takúto cestu nevybrala, ale konštatujem, že sa oplatilo. Tunisko odporúčam aj takým párom, kde jeden z vás chce ležať pri mori a ten druhý spoznávať. Viem, že takých dvojíc je veľa. V tomto vás Tunisko určite prekvapí. Pretože mnohé pamiatky sú na skok od pláže. Niektoré dokonca priamo cez cestu. Ale poďme po poriadku…

Medina, Medina, Medina…

Medina je stredoveké mesto, ktoré Arabi stavali už od 9. storočia. Zvyčajne pôsobí ako opevnené bludisko plné úzkych uličiek, v ktorých sú historické budovy, mešity.

Dnes v týchto uličkách funguje veľa obchodníkov.

Musím povedať, že sú menej otravní, ako tí v Egypte. Skrátka, Tunisania majú svoju hrdosť. O cene môžete zjednávať, alebo môžete nakupovať v obchodíkoch s pevnými cenami.

Dovolenka v Tunisku - medina

Kúpite tu naozaj všetko. Šperky, kabelky, tenisky, napodobeniny rôznych svetových značiek, svadobné šaty, tuniky, šatky, šály, ovocie.

Dovolenka v Tunisku – tržnica plná vôní

Tržnica ma ohromila. Takúto tržnicu som prakticky ešte nevidela. Naozaj ste tam našli všetko – širokú ponuku čerstvých rýb, ovocie, zeleninu, teraz už aj voňavé jahody a, samozrejme, sušené datle, ktoré majú inú chuť, ako tie k nám dovezené. Ceny boli priaznivé. Jahody kúpite za necelé tri dináre – teda menej ako za euro.

Poďte s nami do Kartága

Staroveké  mesto na pobreží Stredozemného mora zmietané púnskymi vojnami. Kartágo je jedným zo severných predmestí Tunisu. Turisticky sú zaujímavé archeologické vykopávky a ruiny antického mesta.

Kartágo bolo založené Feničanmi v r. mínus 814. Rimania po 3. púnskej vojne mesto zničili, ale potom ho znovu postavili ako rímske mesto. Ako najzaujímavejšie objekty sa uvádzajú Antoniove kúpele, rímske vily, divadlo a chrám sv. Cypriána.

Dovolenka v Tunisku

Na výletoch cestovných kancelárií sa obvykle navštívi hlavné mesto Tunis, vykopávky v Kartágu, múzeum v Kartágu a dedinka Sidi Bou Said.

Saint Tropez v Tunisku?

Dovolenka v Tunisku - trh

Áno. Je ním Sidi Bou Said – známe svojimi dláždenými uličkami a modro-bielymi domčekmi, Je to očarujúce mestečko na výbežku s výhľadom na Stredozemné more, s kaviarňami pod holým nebom, tuniskými reštauráciami a malými umeleckými galériami. Miesto, ktoré vás očarí.

Výhľady z kopca nad mestečkom…

Dovolenka v Tunisku
Pohľad na more a prístav

Je čas obeda…

My sme mali možnosť najesť sa v jednom z butikových hotelov (La Villa Bleue).

Hotel krásny, výhľady z neho tiež… 

Usadili nás v krásnej reštaurácii.

A priniesli predjedlo. Prvýkrát som mohla ochutnať tuniskú kuchyňu a zakusla som sa do jedla menom BRIK.

Dovolenka v Tunisku? Brik
Brik plnený vajíčkom

BRIK a iné…

Je to niečo také neuveriteľne chutné, že som si potom v obchode kúpila aj cesto na brik, a teraz, keď už som doma, tak pripravujem jedlá, ako som ich odpozorovala. Prinesiem o tom článok, ktorý bude zameraný nielen na brik, ale celkovo na gastronómiu v Tunisku. Ja som bola ohromená.

Ryba nesmela chýbať…

Hlavné jedlo? Ryba nesmela chýbať ani v tento prvý deň…

Obed v tejto reštaurácii sme zakončili s crème brûlée.

Dovolenka v Tunisku
Crème brûlée – porcia veľká – ale dá sa to zvládnuť…

Dobrota, na ktorú som spomínala ešte hodinu po obede, lebo motať sa úzkymi uličkami s takým plným bruchom, to nebolo ľahké. Fakt.  Ak by ste hľadali tú reštauráciu, tak to bola La Villa Bleue.

Potom sme ešte navštívili archeologické nálezisko Kartágo – Byrsa.

Stojac tam, som sa nevedela sústrediť na históriu.

Stále som bola mysľou pri tom skvelom obede. Plné brucho mi intenzívne pripomínalo, že preháňať sa nemá. A s jedlom už vôbec nie. Ešteže sme toľko chodili. Inak by som na konci tejto cesty istotne potrebovala vymeniť celý šatník…

Tak toto bol prvý deň. Bola streda 26. apríla 2023. Rozhodla som sa, že z tejto cesty urobím seriál. Deň za dňom. Pokračovanie zajtra… Pôjdeme do kúpeľov, ale nielen tam…

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať