Plánujete dovolenku v Chorvátsku? Ktoré oblasti by ste mali určite navštíviť?

Dubrovnik

Plánujete dovolenku v Chorvátsku? Ktoré oblasti by ste mali určite navštíviť?

Rozhodli ste sa tento rok vymeniť vzdialené exotické destinácie za niečo rovnako krásne, no bližšie? Už dlho premýšľate nad dovolenkou v Chorvátsku, na ktorú sa pohodlne dostanete aj vlastným autom? Potom určite nebude na škodu, ak si urobíte malý prieskum krajiny a až následne zrealizujete rozhodnutie, ktorým smerom sa vybrať.

Chorvátsko je krajina Balkánu, ktorá sa od vojny na konci 90. rokov opäť stala jednou z najlepších turistických destinácií v Európe. Nájdete tu množstvo krásnych stredovekých miest s romantickými historickými ruinami. Za srdce vás chytí aj bohatstvo ohromujúcich prírodných zaujímavostí a chuťové poháriky osvieži veľmi chutná a lahodná stredomorská kuchyňa.

Ak sa chcete o tejto destinácii dozvedieť ešte viac a spoznať ju do jej posledného čarovného zákutia, naplánujte si s nami príjemnú letnú dovolenku pomocou zoznamu najlepších miest na návštevu v Chorvátsku.

Perla Jadranu mesto Dubrovník

Dubrovník sa nachádza na južnom cípe Chorvátska pri Jadranskom mori a bol založený v 7. storočí na námornom obchode. V minulosti bola táto oblasť centrom literatúry, umenia, vedy a vzdelávania. Dnes ho zdobia domčeky s oranžovými strechami, ktorých farba sa pod nádherne modrou oblohou vyníma ako luxusný šperk.

Historická štvrť, Staré mesto, je plná mnohých historických prvkov, ako sú staré obranné múry, dláždené uličky, nádherné paláce a ohromujúce kostoly. Spoznať sa rozhodne oplatí strojársky zázrak z 15. storočia, Onofriovu fontánu. Za videnie aj fotku rovnako stojí mesto ponorené do večerného osvetlenia, ktoré mu dodáva originálnu romantickú atmosféru.

Za skvostom mesta Dubrovník sa nachádzajú nádherné pláže, na ktorých sa môžete krásne opáliť, osviežiť v príjemne teplom mori a vyskúšať si niektorý z obľúbených vodných športov, vďaka ktorým bude dovolenka v romantickom Chorvátsku plná zážitkov aj zábavy.

Dovolenka v Chorvátsku

Národný park Krka

V strednej Dalmácii v Chorvátsku sa nachádza ďalšia krásna oblasť s veľkolepou prírodnou scenériou a historickými pamiatkami. Ide o Národný park Krka rozprestierajúci sa pozdĺž rieky Krka v Sibinicko-kninskej župe. Národný park Krka je známy svojimi početnými tryskajúcimi vodopádmi a prírodnými jazierkami s čistou modrozelenou vodou.

Medzi najvyhľadávanejšie atrakcie parku patrí sieť kaskádových vodopádov, z ktorých sú najobdivovanejšie Skradinski buk a Roški Slap.

Ak milujete históriu, v parku nájdete aj historické kláštory a archeologické náleziská rímskych osád a stredoveké pevnosti. Osviežiť a zabaviť sa môžete v rôznych turistických zariadeniach, ako sú múzeá, miesta na piknik či reštaurácie.

Hlavné mesto Záhreb

Počas dovolenky v Chorvátsku by ste nemali vynechať ani hlavné a najväčšie mesto Záhreb. Táto pulzujúca metropola je tiež, ako celé Chorvátsko, plná prírodnej scenérie, do ktorej je vkusne vsadená história mesta ako aj množstvo obľúbených turistických atrakcií.

Toto mesto sa považuje za rozľahlú kozmopolitu a srdce chorvátskej kultúry, akademickej obce a vlády, do ktorého sa môžete veľmi rýchlo a pohodlne dostať aj vlastným autom. Nezabudnite si však svoje cesty aj počas dovolenky v Chorvátsku pokryť (pre prípad vzniku škodovej udalosti) dôležitým PZP poistením.

Bez obáv môžete potom spoznávať krásne mesto, ktoré je rozdelené na Horné a Dolné, pričom práve Horné mesto je historickým jadrom, kde sa turisti môžu prejsť po dláždených uličkách a navštíviť staré, stredoveké kostoly, veže a paláce.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí Kamenná brána s obrazom Panny Márie, ktorá prežila veľký požiar v roku 1731. Za zmienku stojí aj Tradičný trh pod holým nebom, Dolac Market, ktorý ponúka množstvo stánkov, predávajúcich čerstvé produkty, oblečenie a miestne remeselné výrobky.

Pula

Mesto Pula sa nachádza na južnom cípe polostrova Istria v Jadranskom mori. Pula je mimoriadne obľúbenou turistickou destináciou, v minulosti však bola po stáročia ovládaná rôznymi vládnymi mocnosťami.

Najväčšou atrakciou mesta je rímsky amfiteáter z 1. storočia, známy ako Arena. Aj staré mestské brány, klenby, kláštory, byzantská kaplnka, benátska pevnosť a Fórum stoja za videnie a ich spoznávanie vás zaujme natoľko, že vám čas na dovolenke ubehne veľmi rýchlo.

Ak si chcete na dovolenke vychutnať a naplno užiť blízkosť mora, tyrkysové pobrežné vody a čisté piesočnaté pláže Puly ponúkajú ideálne podmienky nielen na relax, ale aj plávanie, plachtenie, šnorchlovanie a potápanie. Odreagovať sa môžete aj návštevou národného parku Brijuni.

Čarovný Zadar

Veľmi známe a medzi turistami obľúbené mesto Zadar sa nachádza na chorvátskom severnom pobreží Dalmácie. Jeho srdcom je staré mesto, ktoré môžete spoznať počas príjemných prechádzok s rodinou a priateľmi.

Medzi najobľúbenejšie časti mesta patria Forum Romanum, kruhový kostol sv. Donáta, Katedrála sv. Anastázie z 12. storočia, Archeologické múzeum a Univerzita v Zadare, ktorá je jednou z najstarších v Európe.

Medzi skutočne skvostné atrakcie v Zadare patria aj Morský organ a Pozdrav slnku. Ide o umelo vytvorené „zázraky“, ktoré využívajú prírodu na vytváranie pôsobivých svetelných a zvukových zážitkov.

Za návštevu počas dovolenky v Chorvátsku stojí vidieť a navštíviť aj Split, ktorý sa prezýva „kvet Stredozemného mora“, Plitvické jazerá, ktoré sú tvorené prírodnými travertínovými priehradami a majú výrazné farby. Určite nevynechajte ani svetoznámy ostrov Hvar, ktorého nádherné pláže, levanduľové polia a vinice vás nenechajú chladnými.

Zdroj obrázkov:

Shutterstock.com

 

Mohlo by vás zaujímať