Dovolenka s deťmi, či bez detí?

Dovolenka s deťmi, či bez detí? Kvalitné cestovateľské tipy od Anity Kardum

Je tu leto.  Ak sú aj vaše telo a myseľ unavené po zime a dlhej studenej jari, a žiadajú si zmenu prostredia, tu je inšpirácia. Možno vám prídu vhod tipy od odborníčky, ktorá má naj destinácie v malíčku a veľa cestuje aj s deťmi. Rozprávala som sa s Anitou Kardum.

Anita, nedávno sme čitateľom priniesli rozhovor o tebe a tvojom balanse v živote, ktorý nie je ľahké dosiahnuť, pretože nielenže pracuješ, ale máš štyri deti. Dá sa s deťmi cestovať bez stresu?

Nie! Už len balenie je test nervov. Cesta je väčšinou už zábava popretkávaná studenými návalmi potu, keď jedno dieťa zrazu chýba, alebo v časoch odúčania od plienok to spraví pri vstupovaní do lietadla. V týchto prípadoch neplatí, že cesta je cieľ, ale cieľ je cieľ! S občasným vypnutím mozgu to celkom dobre dávame až na Havaj.  Najťažšie sú pár dňové cesty. A aj to opäť len kvôli baleniu, lebo musím zbaliť celú rodinu, akoby sme išli na týždeň.

MAROKO - Lixus Beach resort_
MAROKO – Lixus Beach resort_

Ak by si mala vybrať z naj destinácií, ktorou by si začala? Máš nejakú srdcovú záležitosť?

S cestovaním je to tak. Hovorí sa, že krása je v očiach pozorovateľa a ja vidím niečo pútavé a nádherné, kamkoľvek pricestujem. Pre mňa je cestovanie aj o jedle, nových chutiach a rituáloch. Ak by som mala túto sezónu odporučiť, kam ísť,  rozhodne Maroko. Je voňavé, farebné a magické. My sme sa zamerali na oblasť Tangeru. Je tam toľko krásy a výborného jedla, že je to miesto aj na dve dovolenky. Viem odporučiť napríklad výborný hotel Lixus beach, novootvorený so službami all inclusive. Je v pokojnej oblasti vhodnej naozaj na nefalšovaný oddych. Ale dostatočne blízko na výlet, napríklad do tradičného modrého Chefchouanu alebo do mediny v Tangeri. Hodiny sa môžete túlať uličkami, vidieť berberské ženy vo farebných klobúkoch predávať zeleninu a popíjať sladký mätový čaj. Je to mesto s vibrujúcou energiou. Tí, ktorí chcú zažiť viac, môžu si na deň loďou odskočiť na neďaleký Gibraltar alebo letecky do slávneho Marrakeshu.

MAROKO Lixus Beach Resort
MAROKO Lixus Beach Resort

Európa už neletí?

Samozrejme áno. Aj žiadané Turecko alebo tradičné Chorvátsko sú rovnako dobrou voľbou. Grécke Chalkidiki a hotel Bomo je tiež prísľub výbornej dovolenky. Tak ako známa Malorka, alebo stále málo objavené Albánsko. Keď tak nad tým premýšľam, úžasných miest je nespočetne veľa. Veď len naša cestovná kancelária, v ktorej pracujem ponúka 22 destinácii a 165 hotelov.

Mojou srdcovkou je celoživotne moja domovina – Chorvátsko a to Šibenik a Vodice. Vôňa mora a borovíc, spontánnosť ľudí, hoci len za pokladňou v Konzume, keď sa ťa opýta predavačka “ Ej, sta ima  danas?” len tak, lebo small talk je dôležitý…, cez neviem koľké makijato, po kamenné uličky môjho mesta – to je raj. A teším sa, že  Šibenik a letovisko Vodice sú už roky obľúbeným letoviskom Slovákov.

Čo odporučíš  ľuďom, ktorí hľadajú  pokojnejší typ dovolenky a cestujú bez detí?

Asi by som potrebovala rozvinúť túto otázku. Čo je to pokojnejšia dovolenka? Miesto, kde nič nie je, alebo miesto, kde nie sú deti? Alebo kde to všetko nájdete, ale je to tam  zaspatejšie?  Lebo pod pokojnou dovolenkou si rôzni ľudia predstavujú rôzne veci. Niekomu stačí ubytovanie v tichšej lokalite, ako je hotel Belica na Slnečnom

Pobreží, pre iného môže byť aj rezort, ale v pokojnom prostredí, so záhradami, aký nájdete i na Sardínii. A pre iného to môže byť adults only koncept, napríklad Cypria Maris na južnom Cypre alebo Alba Royal v Turecku.

Sú v lete obľúbené aj tzv. poznávačky? Alebo Slováci stále obľubujú skôr all inclusive dovolenky? Čo by si odporučila z vlastnej skúsenosti?

Počas leta klienti skôr  vyhľadávajú all Inclusive dovolenky. Bude to hlavne tým, že je to obdobie, kedy cestujú s deťmi.  Vtedy je pre celú rodinu výhodné mať pestré služby a mať ich veľa. Je to samozrejme v rôznych rozpätiach a taktiež záleží na tom,  v akej krajine a v akej triede hotela sa tieto služby ponúkajú. Ja osobne rada poradím v celom spektre. Od 3 po 5 hviezdičkové hotely a rezorty, v rôznych cenových úrovniach. Od all inclusive hotela v Albánsku po ultra all inclusive rezorty v Dubaji a Emirátoch. Poznávačky sú každým rokom žiadanejšie, ale najmä v období jari a jesene.

Kolega a jeho team majú vášeň pre dolaďovanie týchto ciest. V kombinácii s výbornými sprievodcami, znalými lokálnych miest, je to skvelá možnosť, ako sa nadýchnuť atmosféry zaujímavých lokalít a za pár dní vidieť, ako  ľudia žijú, pracujú, stravujú sa a trávia voľný čas. Je skvelé vidieť aj prírodné skvosty,  jedinečný Island, nórske fjordy alebo Gruzínsko. A potom je tu architektúra a všetky tie dotyky s minulosťou. Stále sú populárne tzv. City breaks do Paríža a Ríma, a v poslednom období do Marrakeshu. Mávame aj malé skupinky ľudí, nuž a je to flexibilné a príjemné. Program je vystavaný tak, aby reálne videli, čo vidieť treba, a zároveň aby bol aj individuálny čas pre neúnavných dobrodruhov. Turecko - IC Santai Family Resort

TURECKO – IC Santai Family Resort

Dnes majú ľudia pocit, že si dovolenku vedia vyskladať sami. Ako sa to odráža na ponuke cestovných kancelárií?

Nijako a zároveň vo veľkej miere. Nijako v tom, že  stále je tu  typ klientely, ktorá cestuje a  cestovať bude len s cestovnou kanceláriou. Nemajú chuť ani čas hľadať v tisícoch ponúk cez rôzne portály. Dôverujú nám a nášmu výberu. Naši zamestnanci každoročne absolvujú niekoľko tzv. infociest po našich destináciách a hoteloch a dôverne poznajú produkt. Vedia byť klientom  nápomocní a vyselektovať pre nich presne to, čo chcú a hľadajú.

Dokážu to v priebehu jednej návštevy pobočky, prípadne ako online poradenstvo.  Viem presne, čo na to hovoria tzv. samostatní  – že je to drahšie,  načo by platili cestovke, keď si všetko môžu zabezpečiť sami. Môžu, a mnohí aj presne vedia čo, kde a ako kúpiť.

Sardínia - Marmorata Village a SARDÍNIA – Marmorata Village

A potom sú tu tí, ktorí napríklad chcú ísť v zime na dovolenku niekam do tepla a s teplým morom. Kúpia si na niektorom z portálov hotel v centre Dubaja  s raňajkami za super cenu,  a potom sú sklamaní, že na pláž musia chodiť shuttle busom a za jedlo minú neuveriteľné peniaze. Pričom balíková cena špičkového rezortu priamo na pláži je atraktívna a dostanú často viac, ako je finančná hodnota zájazdu. Alebo prípady, kedy si klienti kúpili cez booking čosi veľmi výhodné, ale bolo to v oblasti kde nie sú práve najkrajšie pláže, prípadne si kúpia hotel s raňajkami a v okolí nie sú reštaurácie a tak musia jesť v hoteli a la carte.  Večera je potom často drahšia ako ubytovanie za jednu noc.  A to nehovorím o  množstve času potrebnom na sledovanie ceny leteniek, a ponuky hotelov.
Každý vie googliť, pozrieť na google maps, načítať si o hoteli, o oblasti kde sa nachádza. Kým  si však človek vyberie a nakombinuje zájazd, prejde nespočetne veľa hodín. A tí, čo sú menej zruční v “čítaní” ponúk, často ani nevedia, čo si presne kúpili. A potom po rokoch sa vrátia opäť do cestovky.

Keď sa im narodia deti, už chcú ísť  na istotu.  V mnohých hoteloch ponúkame ubytovanie a stravovanie až do 14 rokov zdarma. Iste, je veľa skúsených cestovateľov a veľkú rolu tu hrá aj znalosť jazykov a tým pádom absolútna samostatnosť. Toto však nie je  naša hlavná klientela. A je to tak v poriadku.

Cestovné kancelárie musia ustriehnuť správny pomer kvality a ceny, aby sa to ľudom oplatilo. A je tu aj čosi naviac.  My sa o našich stále staráme. Od momentu, kedy im naši skúsení predajcovia poradia  zájazd, cez vyprevádzačov na letisku, až po delegátov v jednotlivých hoteloch. Klienti sa majú vždy na koho obrátiť, a to v rodnom jazyku. Ak sa bavíme o klasickej dovolenke,  oddych spočíva aj v neriešení, lebo iní to spravia za nás.

SEVERNÝ CYPRUS - Acapulco Beach Severný Cyprus – Acapulco Beach

Neriešenie na dovolenke je možno fajn pár dní, ale potom to chce čosi akčné. Koľko dní by mala mať ideálna dovolenka?

Dovolenka je čosi viac ako len pobyt na pláži. Je to forma psychoterapie a bolo by fajn keby ľudia mohli cestovať aspoň na dva týždne. Totiž, podľa štúdií, až na ôsmy deň náš mozog prepína do oddychového módu. My ponúkame  čoraz obľúbenejšie predĺžené zájazdy, teda aj 11 dňové. Klienti tak majú viac času stráviť jeden deň intenzívnym chodením po pamiatkach, a ďalší leňošiť na pláži. Okrem prestavenia mysle majú čas aj na fyzický oddych.

Podelíš sa s nami aj o nejakú vtipnú príhodu z ciest? Keď si predstavím, že by som mala zvládnuť povedzme let so 4 deťmi, tak pred sebou vidím film Sám doma. Bála by som sa, že niektoré z detí stratím. Stalo sa vám už niečo podobné?

Vtipných príhod by bolo celkom dosť. Ja s úsmevom spomínam na cestovateľsko – pracovnú. Keď mala naša dcéra asi 6 rokov, na jednej zo služobných ciest, počas ktorej  sme hľadali a vyberali nové hotely, dostala za úlohu všímať si čistotu. Posielali sme ju na toalety na recepcii, pretože je to jeden z malých, ale dôležitých ukazovateľov úrovne a starostlivosti hotela. Naviac, ona sa cítila užitočná a mala fajn zábavku, kým som s manželom pracovala.
Už sme boli v celkom pokročilom štádiu jednania, bolo to v Chorvátsku, čiže jazykovo príbuzné. Vyzeralo to sľubne,  keď prišlo  naše dieťa a spustilo pred všetkými, že na recepcii sú obité obkladačky a na záchodoch nebol toaletný papier. Že to nevyzerá na 4*, skôr na 2*.

Chvíľu bolo ticho,  v prvej chvíli som nevedela, či ujsť, alebo ospravedlniť sa.  Ale južanská nátura, a ja sama ju mám, sa prejavila smiechom a naše dieťa nazvali najmladším kontrakt manažérom. Bolo to už dávno, ale dodnes s tým hotelom robíme. Obklady opravili a toaletný papier pravidelne dokladajú 😉.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Foto: Tiptravel a archív Anita Kardum

Bol článok osožný? Alebo by pomohol pri rozhodovaní, kam na dovolenku – s deťmi či bez detí – vašim priateľom? Zdieľajte, alebo pošlite link. Krásne leto prajeme!

 [DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

 

Severný Cyprus - Acapulco Beach Severný Cyprus – Acapulco Beach

Mohlo by vás zaujímať