fbpx

Poklady Slovenska: „Je to najkrajšie miesto,“ A predsa si ho zdola ani nevšimnete.

Dovolenka a výlety na SlovenskuSivý vrch je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier.

Pre nás možno jeden z najkrajších vrcholov, aké sme mali možnosť navštíviť. Také množstvo nádherných lúk, ako tam, len tak niekde nenájdete. Pozývame vás na výlet.

Veža Vlasty. Ihla v Patrii.

Je ukrytá v  masíve Patrie vo Vysokých Tatrách. Týči sa do výšky, ako opustená skalná veža zabudnutého skalného mesta. 9. septembra 1929 sa jej podaril jedinečný výkon, spolu s Alexandrom Škarvanom, zdolala túto Ihlu v Patrii, ktorá po viac desaťročí niesla v horolezeckých kruhoch názov Veža Vlasty.

Legendárna, pre českých horolezcov kultová je aj Štáflovka, výstupová cesta južnou stenou Volej veže.

Vlasta Štáflová, česká horolezkyňa a spisovateľka, v spoločnosti Karla Čabelku a Jana Šabatu ju prvýkrát vyliezla 9. júla 1935.

„Je to najkrajšie miesto na svete,“ povedala Vlasta, keď si s manželom, známym českým akademickým maliarom a ilustrátorom Otakarom Štáflom, prenajímali Chatu na Popradskom Plese.

Vysoké Tatry majú menšieho a zelenšieho brata, so 42 km dlhým hrebeňom a 33 dvojtisícovkami.

Západné Tatry, Roháče.

„Je to najkrajšie miesto,“ povedala Valéria. A predsa si ho zdola ani nevšimnete. Neohúri majestátnosťou ani výškou.

V jeho útrobách je ukryté vápencové skalnaté mesto kvetov s bielymi domami, kde si vraj Juraj Jánošík ukryl svoj poklad. Z diaľky vyzerá ako sivá čiapka položená na bielych skalách.

Cesta k nemu začína pod lesom, pokračuje cez lúky plné neuveriteľne farebných kvetov, z ktorých mnohé nerastú nikde inde na Slovensku a je ich tu viac ako 650 druhov! Kosodrevina pripomína zarúbaný zbojnícky chodník a odkrýva výhľad na hrebeň Západných Tatier.

A na vrchole, ktorý nesie meno Sivý vrch, jedným okom mrknete na Liptov a Liptovskú Maru a druhým na Oravu a Oravskú priehradu.

A uvidíte Babky.

Vedie k nim trávnatý hrebeň pripomínajúci hrebeňovku Malej Fatry. Pod jeho vrcholom rozoznáte tri sediace skalnaté ženy, ktoré mu dali meno.

A keď budete stáť na ňom, v diaľke sa bude rozprestierať mohutný a majestátny Baranec, otec Liptova, hrdo chrániaci Liptákov. Niekedy mu hovorili Štít alebo Veľký Vrch a mysleli si, že je najvyšším vrcholom Západných Tatier.

Nie je.

Je tretí najvyšší.

Dovolenka a výlety na Slovensku
Prosiecka dolina

Dostanete sa k nemu zo Žiarskej doliny. Žltá značka cez strmý les vás vyvedie až nad hranicu kosodreviny a trávnatý hrebeň až na vrchol tvorený z tej tvrdej tatranskej žuly. Cestou do Žiarskeho sedla sa vám otvorí pohľad do 1.000 m hlbokej rokliny, kde vás bude zdraviť kamzík a nad vami bude rozprestierať krídla orol a všade okolo vás budú tie vznešené a silné skaly, nad ktorými svetlo a tieň hrajú svoju hru.

V Žiarskej chate ochutnáte Svišťovku a vypočujete si príbeh o kraji, v ktorom v 15.-16.storocí klčovali lesy sedmohradskí valasi a ich stáda zvierat dali mená vrcholom Baranec a Volovec. Započúvate sa do príbehu o statočnej chate, ktorá počas 2. svetovej vojny ukrývala partizánov a ktorú vypálili Nemci.

Na cestu späť si vezmete kolobežku, aby ste jej rýchle kolesá zastavili pri jaskyni a vodopáde pri ústí Žiarskej doliny.

Neskôr relaxujúc v kadi v Liptovskom Jáne, v tom jedinečnom wellness centre vo voľnej prírode, pozorujúc západ slnka, ktoré vystrieda mesiac a hviezdy si pomyslíte, že krása hôr je v ich nedobytnosti. Že každá nová cesta je novým cieľom. A keď hory volajú, musíte ísť.

Tip:

Prosiecka a Kvačianska dolina určite patria medzi najkrajšie výlety na Liptove. Pokladajú sa za menej obtiažne, avšak celý okruh má takmer 17 km. Pre niekoho to už môže byť náročné: Prosiek – Prosiecka dolina – planina Svorad – Veľké Borové – Borovianka – Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek Každá z dolín sa dá prejsť samostatne. Pre rodiny s deťmi je určite jednoduchšia Kvačianska dolina – ale nie s kočíkom!

Gabriela Psotková a Valéria Polovková, VaGa agency

VaGa Agency ponúka aktívne, dobrodružné a športové cesty na Slovensku a na gréckom ostrove Lefkada. Orientuje sa na individuálne riešenia a profesionálny športový coaching a guiding. Viac informácií nájdete na: https://vaga.agency/

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová