Neverte informáciám, že dovolenka v Chorvátsku je tento rok aj o 40 % DRAHŠIA. Je to HOAX…

Dovolenka a ceny v Chorvátsku leto 2021Neverte informáciám, že dovolenka v Chorvátsku je tento rok aj o 40 % DRAHŠIA. Je to HOAX…

Pred pár dňami mi moja kamarátka hovorila, že dovolenka v Chorvátsku vyjde cca o 40 % drahšie ako v minulosti. Potom som túto informáciu započula aj v médiách. Syn odišiel do Chorvátska a potvrdil, že to je zjavne HOAX. Dovolenka a ceny v Chorvátsku leto 2021 je preto témou môjho rozhovoru. Rozhodla som sa vyspovedať Slovenku, ktorá sa do Chorvátska vydala, žije tam a venuje sa cestovnému ruchu.

Dovolenka a ceny v Chorvátsku leto 2021

Miriam pôsobí na ostrove Vir a napísala o možnostiach trávenia času na ostrove dve knihy a píše tretiu. Spolupracuje s hrturizam.hr a taktiež píše blog pre turistickeprice.hr. Venuje sa viacerým aktivitám, ako je poskytovanie ubytovania v apartmánoch, ale aj pomoc pre ľudí zo Slovenska, ktorí si tu kúpili svoje nehnuteľnosti. Je mi potešením rozprávať sa s Miriam Kelečić.

Miriam, ako to vyzerá so sezónou v Chorvátsku, čo sa týka cien ubytovania? Mám na mysli hlavne apartmány…

Som rada, že sa môžem k tejto téme vyjadriť. Úprimne povedané, už som si do dnešného dňa prečítala toľko „zaujímavostí“, že sa nestačím čudovať. Fenomén „kvitnúce more“ je tiež jeden z krásnych príkladov, ako vieme prírodný jav otočiť na senzáciu. Nie je tomu inak ani v prípade týchto informácií.

Aby som to ozrejmila, ono je v podstate jedno, čo sa napíše proti Chorvátsku. Ľudia, ktorí Chorvátsko milujú, či už pre more, alebo im vyhovuje klíma a mentalita ľudí, nehľadia na ceny v obchode, reštaurácii, ani na ceny ubytovania v apartmánoch.

Keď však autor článkov, ktorý toto pustí do obehu, pozerá ubytovacie portály, je možné, že jeho záver a názor, že cena ubytovania išla hore, bude taký. Takéto portály obsahujú iné príplatky k cene majiteľa apartmánu. Ja osobne s týmto spoločnosťami nespolupracujem. Naše apartmány a apartmány v ponuke zazivir.sk máme tie isté ceny, ako keď sme začínali s prenájmom. Náš začiatok prenajímania bol v roku 2016 a, iba na porovnanie, vtedy kvalita vybavenia ubytovania, t. j. apartmánu, a dnes, je omnoho vyššia a cena tá istá.

Čo sa týka sezóny tohto leta, ja to vidím celkom reálne optimisticky, ako vždy. Ceny ubytovania pri starých prenajímateľoch ostali tie isté ako roky predtým. Dokonca tu mám kamarátov Čechov, ktorí dostavali nové objekty priamo na pláži a 3 roky dozadu ich ceny prenájmu luxusného veľkometrážneho apartmánu s pohľadom na more boli oveľa vyššie. Dnes ich prenajímajú za podstate dostupnejšiu cenu.

Vzácna návšteva na ostrove Vir, 27.06.2021 zdroj foto: Dovolenka v Chorvátsku

Informácia o vysokých cenách je teda hoax. Neviete, kto a prečo to šíri?

Neviem, či to nazvať hoax alebo klamstvom priamo. A kto a prečo toto robí, to by som veľmi rada aj ja vedela. Kto a prečo sa snaží robiť, ako by som to ja nazvala, antikampaň proti Chorvátsku, asi vie, prečo to robí a pozná aj cieľ. Ja žijem trvalo v Chorvátsku a, viete, nikde som nepostrehla, že by tunajšie médiá takto písali o inom štáte. Mňa to veľmi mrzí, keďže tieto veci idú z mojej domoviny.

Ako fungujú reštaurácie a služby? Idú v plnom režime? A čo ceny v reštauráciách?

Ja som momentálne od mája na ostrove Vir. Odkedy som tu, reštaurácie fungujú klasicky ako vždy. Relatívne môžem porovnať sezónu 2020 a teraz sú oveľa plnšie terasy a hlavne večer, a to kvázi ešte nemáme ani júl.

Jedlo si niekedy aj objednávam domov a cena lignja, alebo pizza či tortila s kuracím mäsom, je tá istá ako minulé roky.

Ceny ovocia, zeleniny priamo od babičky zo záhradky alebo z tržnice taktiež. Dokonca aj cena famózneho olivového domáceho oleja je tá istá ako po minulé roky .

Slováci často dovolenkujú v apartmánoch, a teda zvyknú si aj variť. Ceny potravín na Slovensku po korone stúpli dosť citeľne. Ako to je v Chorvátsku? Počula som, že tam sa takéto niečo nekoná…

Potraviny, ako maslo, mlieko, cukor, múka, cestoviny, kečup, mäso, párky nakupujem za tie isté ceny ako iné roky, ako to vravíte vy – pred alebo po korone, stále nechávam v obchode rovnakú sumu za rovnaké veci, ako som nechávala aj v rokoch 2018, 2019 a 2020.

Aké sú aktuálne podmienky? Čo je potrebné? Podľa posledných info netreba ani test. Je to tak?

Áno, je to tak. Podľa incidencie počtu prípadov je Chorvátsko „zelená krajina“ a naši sa rozhodli, že na vstup k nám občania štátov Európskej únie nepotrebujú nič.

V krátkosti vám zhrniem, aké sú to podmienky:

 • Vzájomne zelené krajiny vstup do Chorvátska normálne (odporúčame entercroatia.mup.hr ak v danú chvíľu nejde, neriešte…).
 • Musíte dodržať „tranzit“ cez iné štáty (ak by neboli tie štáty zelené), čo v preklade znamená, že neprespávate na území, ktorým prechádzate (dôkaz o tom je sms operatéra „Vitajte na území Maďarska“ atď.).

Ak by sa zmenila farba, teda incidencia počtu prípadov, vstupujete sem s jednou z možností:

 • test PCR alebo antigén,
 • očkovanie,
 • prekonanie nemoci,
 • deti do 11,99 rokov nič, od 12 rokov test.

No verím štábu civilnej ochrany, p. Capakovi a Božinovičovi, že toto nebude.

Návrat zo zelenej krajiny, teda aj z Chorvátska, na Slovensko:

 • test po návrate hneď aj v prvý deň alebo test pred cestou (ak ste očkovaní, prekonali ste ochorenie a deti do 18 rokov, nič).

Citujem slovenský zdroj:

Zelené krajiny – povinnosti pri vstupe od 21. 6. 2021

Ak vstupujete na územie Slovenska a za posledných 14 dní ste navštívili iba nasledujúce krajiny: Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko, musíte absolvovať domácu izoláciu alebo izoláciu v karanténnom ubytovacom zariadení.

Izolácia sa končí:

 • obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR alebo antigénového testu, pričom testovanie je možné vykonať už v prvý deň izolácie
 • pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa
 • u detí do desiatich rokov pri bezpríznakovom priebehu izolácie, ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti, ak im takáto povinnosť vznikla

 Kto nemusí absolvovať karanténu?

 • osoby, ktoré sú pri vstupe na územie Slovenskej republiky schopné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín,
 • osoby, ktoré prichádzajú z územia susedných štátov zaradených do zoznamu zelených štátov a sú schopné preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 24 hodín, pričom tento test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky,
 • osoby, ktoré sú najmenej 21 dní, ale nie viac než 90 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ nebola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
 • osoby, ktoré sú najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ bola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
 • osoby, ktoré sú najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19,
 • osoby, ktoré sú najmenej 21 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,
 • osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,
 • osoby mladšie ako 18 rokov veku.

A akékoľvek aj iné rady, týkajúce sa cestovania do Chorvátska, nielen ku mne na ostrov Vir, nájdete v blogu v tejto časti: https://zazivir.mozello.cz/dobre-rady/

Čo by ste ľuďom odporučili, ak sa chcú vybrať na Vir? Máte kapacity? Viete im poradiť? Kde vás môžu kontaktovať?

Prečo práve na Vir k nám? Vir je krásny ostrov spojený mostom. Ostrov ako taký je už dlhšie v rámci Chorvátska covid free zelený.

Kontakt na mňa a ponuku ubytovania u nás na ostrove Vir nájdu záujemcovia tu:

https://www.zazivir.sk/kontakt/

Hlavne nezabudnime, že ostrov Vir v zlomovom roku 2020 predstavoval prvý výber Slovákov podľa nocľahov a druhý podľa príchodov. Keby hostí bolo ešte aspoň 264, tak by bol aj tu ostrov VIR prvý.

https://www.zazivir.sk/statistiky/

Na záver iba toľko – čo dávaš, to dostaneš. Preto ja robím od srdca a srdcom to, čo robím v Chorvátsku.

Nezabudnite, milí priatelia, že v tomto svete máte obrovský vplyv – pretože vaša energia má vplyv na každého človeka, s ktorým sa stretávate, a to celý život. Máte niekedy vplyv na ľudí, aj keď s nimi priamo nehovoríte; stále môžu cítiť vašu energiu a vaša energia je silná a hlboko nákazlivá sila… Lebo všetko je nákazlivé. Vaša energia, váš spôsob bytia ovplyvní spôsob, akým zviera či človek vníma svet. Cítia vás. Podeľte sa s nimi o niečo dobré, aj keď ich tváre nikdy neuvidíte, ani sa ich mená nedozviete. Záleží na tom. Vpred a smelo som skúsila a dokázala sama sebe, že to funguje a ďakujem hosťom za túto možnosť.

Rozhovor na tému dovolenka a ceny v Chorvátsku leto 2021 pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať