Dôvera je ako semiačko. Môže z neho niečo vyrásť. Ale môže aj zhniť, ak ho hodíme medzi odpadky…

Úvaha o dôvere

Dôvera je ako semiačko. Na začiatku nemáme nič okrem malého semiačka. Zo semiačka môže vyrásť niečo viac alebo aj niečo obrovské s pevnými koreňmi. Môže však ostať naďalej semiačkom, prípadne môže zhniť, ak ho hodíme medzi odpadky.

Nie je jedno, ako k semiačku pristupujeme, lebo dôvera je vždy vzájomná, a teda odzrkadľuje aj nás. Ak budeme všetky semiačka hádzať do odpadkov, náš život bude prázdny a jediné, čo nám ostane, budú práve tie odpadky. A ak sú všade okolo človeka iba odpadky, o čom/kom to vypovedá?

Že niekedy sa dôverovať nevyplatí?

Áno, niekedy! Ak však dôverujeme často, máme viac skúseností, ako by sme mali pri vyhodení semiačka medzi odpadky. Nakoniec sa dostaneme do stavu, že na prvý pohľad vidíme namiesto semiačka zajačie či iné bobky, a tak je na nás, či sme ochotní podstúpiť riziko a zisťovať na skúsenosti, či sa nemýlime. Lebo aj mýliť sa môžeme a semiačko môže byť ukryté.

Rozhodne je väčšina ľudí takými, ako sme my, každý z nás. Chceme mať dobré skúsenosti, nechceme byť klamaní, nechceme byť izolovaní ani žiť v obavách z druhých a v neistote. Je to ako s príslovím, že najlepšia obrana je útok. Tiež je to blbosť. Najlepšia obrana je predchádzať konfliktom.

Vo svete príťažlivosti je dôležité byť príťažlivým svojím príkladom.

Ak dobre počúvame, spoznávame druhých, a čím viac ľudí spoznáme, tým lepšie rozumieme aj slovám, ktoré hovoria a reakciám, ktoré majú.

Tento text je iba sprostredkovanie pohľadu jedného z vás. Nie je to návod, ani sa s ním nemusíte zhodovať či inšpirovať.

Ale môžete…

Martin Vacho

Titulná foto: Pixabay

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Je  istota iba Ilúzia? Je niečo isté v našom živote? Slovenské porekadlo: Istá je len smrť. Ako to s istotami je a čo robiť, keď cítime, že vychodené koľaje už nefungujú a všetko sa mení? Tento rozhovor vám dá nádej, že všetko sa dá riešiť. A dá vám aj inšpirácie, ako na to.

Mohlo by vás zaujímať