Doprajte si kvalitný spánok: Tipy, ako usporiadať a vybaviť spálňu

Doprajte si kvalitný spánok: Tipy, ako usporiadať a vybaviť spálňu

Kto by netúžil po dlhom, ničím nerušenom a kvalitnom spánku? Každý z nás ho má na dosah. Stačí len vedieť, ako správne usporiadať svoju spálňu a vďaka tomu si užívať pokojný spánok po celú noc.

Viete, na čom spíte? Matrac je kľúčom ku kvalitnému spánku

Určite sa zhodneme v tom, že najdôležitejšou súčasťou spálne je posteľ. Náš spánok ovplyvňuje nielen jej umiestnenie, ktorému sa budeme bližšie venovať, ale taktiež to, aké má vlastnosti. Viete, z akého materiálu je vyrobený rám a čelo vašej postele a aký matrac vlastníte? Práve matrac má na kvalitu nášho spánku obrovský vplyv.

Každému vyhovuje niečo iné, a preto by ste mali matrac vyberať predovšetkým vzhľadom na to, akú máte telesnú stavbu, či vás trápia zdravotné problémy, a taktiež podľa toho, či spíte radšej na tvrdom alebo mäkšom matraci. Berte do úvahy aj ideálnu výšku postele. Čím vyššia posteľ, tým pohodlnejšie vstávanie.

Koľko priestoru potrebujete na spanie?

Okrem postele a toho, aký tvrdý matrac preferujete, je rozhodne praktické zamyslieť sa taktiež aj nad tým, koľko priestoru na spanie potrebujete. Tento aspekt ovplyvňuje mnoho činiteľov, napríklad:

  • to, či zdieľate posteľ s partnerom,
  • veľkosť vašej spálne.

Veľkosť matraca, respektíve výber toho správneho, neberte na ľahkú váhu. Pokiaľ sa budíte každé ráno polámaní, môže byť na vine práve nedostatočne veľký matrac či dokonca nedostatočná veľkosť postele.

Na akej svetovej strane spíte?

Dôležitosť výberu správnej postele a matraca sme už dostatočne zdôraznili, takže je na čase spomenúť aj správne umiestnenie postele. Najpraktickejšie umiestnenie je také, keď je čelo umiestnené k stene, a vďaka tomu je posteľ voľne prístupná z oboch strán. Podľa učenia feng shui by vaša hlava mala počas spánku smerovať na:

  • sever,
  • juhovýchod,
  • východ,
  • západ.

Zvyšné možnosti sú pre spanie nevhodné a mohli by spôsobovať nočné mory či nadmernú lenivosť a nechuť vyliezť ráno z postele.

Udržujte v spálni poriadok

Okrem toho, kde máte v spálni umiestnenú posteľ, ovplyvňuje kvalitu spánku aj to, ako máte v tejto miestnosti upratané. Ľudia, ktorí žijú v chaose a s upratovaním sa netrápia, by sa na upratovanie spálne mali zamerať. Nielenže vďaka uprataniu spálne sa vám v nej bude lepšie pohybovať a bude vám v nej prúdiť vzduch, ale taktiež rána budú príjemnejšie, pretože sa budete prebúdzať v spálni, kde má všetko svoje miesto.

Tipy, ako usporiadať a vybaviť spálňu

Ideálne farby do spálne

Keď príde na rad voľba farieb, ktoré by v tejto miestnosti nemali chýbať, ich škála je pomerne široká. Vyberať totiž môžete zo všetkých tlmených a jemných farebných tónov. Farby v spálni by však na vás mali mať predovšetkým upokojujúci vplyv. Samozrejme, nemusíte sa držať len tradičných chladných odtieňov, ale môžete si zvoliť aj teplé odtiene, napríklad ružovú či marhuľovú.

Nočný stolík je nutnosť

Kus nábytku, ktorý by v spálni rozhodne nemal chýbať vedľa postele, je práve nočný stolík. Na ten si totiž môžete položiť budík, pohár s vodou, rozčítanú knihu a ďalšie nevyhnutnosti, čo potrebujete mať v blízkosti. Vďaka nočnému stolíku bude vaše zaspávanie a vstávanie príjemnejšie.

Vhodné osvetlenie

Nepodceňujte ani výber vhodného osvetlenia do spálne. Stolná lampa na nočnom stolíku vám poskytne príjemné svetlo na čítanie a nebude nijak narúšať tvorbu hormónu spánku. Pri nákupe žiaroviek dávajte prednosť tým, ktoré vydávajú žlté svetlo. Práve to je pre ľudské oko pred spaním príjemnejšie.

Pri dodržaní základných tipov, ako si prakticky zariadiť spálňu, sa vám bude večer lepšie zaspávať, v noci pokojne spať a ráno príjemnejšie vstávať. Pustite sa do nevyhnutných úprav už teraz a začnite tým, že sa zameriate na svoju posteľ a kvalitný matrac.

-Infoservis-

Mohlo by vás zaujímať