fbpx

Dominik Smrek: Vyrábam perá, ktorými píšu aj prezidenti

Kontakt na Dominika prišiel z čista jasna. Ponúkol ho Instagram. Zaujali ma krásne perá, ktorými sa to na jeho profile len tak hemží. Ak by som si mala vybrať, musela by som dlho rozmýšľať. Sú plniace perá v dnešnej dobe žiadané? Píšu nimi skôr muži? Tieto, ale i iné otázky sme položili Dominikovi Smrekovi. Slovákovi, ktorý žije a tvorí v Prahe.

Dominik Smrek: Vyrábam perá, ktorými píšu aj prezidenti.Dominik, čo vás viedlo k vášmu koníčku, ktorý vás teraz živí?

Popravde som bol klasický korporátny pracovník. Pracoval som každý deň za počítačom a veľa cestoval. Hľadal som spôsob ako vypnúť. Perá som sa naučil vyrábať ale už skôr. V spojených štátoch od Kanaďana Bena. Ten ma prvý krát postavil za sústruh. Drevo som si v tom momente zamiloval. Po čase som našiel kúsok dreva wenge a ručne som sa s ním začal hrať. Keď som začal perá tvoriť v takej miere, že vyzerali použiteľne, bral som to ako hobby a rozdával som ich. Ľudia mi začali hovoriť, že som našiel svoj smer.
K tvaru, dizajnu či kvalite ktorú pri výrobe dosahujem dnes viedla dlhá cesta.

Aký bol váš sen? Vždy ste chceli vyrábať perá?

Vôbec. Moja mamka sa vždy smeje, že som sa s drevom hral odmalička. Ako dospievajúci chalan som nemal veľké sny – bol som zamyslený mladý horolezec vyrastajúci v Tatrách. Myslím, že aj tento fakt zohral úlohu pri mojom smerovaní, kde prenášam svoju lásku k prírode do drevín.

Ako vyzerá váš bežný deň?

Vstávam veľmi skoro ráno. Pozriem si zoznam úloh na daný deň, časy stretnutí a idem cvičiť. Následne sa na 4 hodiny zatvorím do dielne a tvorím. 7 dní v týždni… baví ma to. Keďže s tvorením značky je spojený aj posun v kvalite, polku dňa vždy venujem vývoju. Večer mám vyhradený na dobrú knihu, stretávanie sa s priateľmi no občas zájdem do divadla či jazzové večery.

Koľko času vám zaberie výroba jedného pera?

Popravde mám celkom za tie roky vyrábania grif. No záleží od designu. Drevo je potrebné poctivo vybrať, namerať a narezať. Potom nasleduje vŕtanie, sústruženie a leštenie. Rozsah je medzi polhodinou až dvoma hodinami. Niektoré dizajny pier vyžadujú viac rezania, lepenia. Napríklad pero s motívom keltského uzlu.

Sú plniace perá v dnešnej dobe žiadané?

Osobne si myslím, že pĺniace perá sú klasika. Mám zákazníkov, ktorí nemali radi písanie plniacim perom, no woodsign perá sadnú do ruky tak, že aj písanie atramentovým perom sa stane pohodlným. V ponuke mávam aj guľôčkové varianty. Oba druhy sú žiadané približne narovnako.

Píšu nimi skôr muži?

Prevažne ano, keďže perá sú z masivu dreva s kvalitnými chrómovanými kovovými súčiastkami. Každé pero váži asi 65 gramov. No nájdu sa aj dámy ktoré nimi píšu. Myslel som ale aj na dámy a pripravujem tenšiu a ľahšiu verziu pier.

Máte spočítané, koľko pier ste už stihli vyrobiť a predať?

Áno. Každé pero mám očíslované. Doteraz mojimi perami píše cez 2500 zákazníkov.

Zaregistrovala som, že vašimi perami píšu aj niektorí prezidenti. Smieme vedieť ktorí?

Jedným z pier píše napríklad aj pán prezident Andrej Kiska či viacero slovenských politikov. Prezidentov mám na konte už 15.

Ako sa dá získať prezident ako klient? Alebo šlo o dary?

Perá woodsign, ktoré vyrábam sa využívajú občas aj ako protokolárny dar. Väčšinou ich tí prezidenti dostali taktiež ako dar od nejakej návštevy.

https://www.instagram.com/p/BqKzBjfliOd/

Čo aktuálne pripravujete? Je niečo nové vo svete pier?

Posledné týždne pracujeme na rebrandingu spoločnosti, pripravujeme firmu na expanziu do zahraničia, či prototypujeme a designujeme veľmi luxusné balenie pre perá. Chceme staviť na luxus, no zároveň ponechať krásu ručnej výroby spojenej s láskou k prírode.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová
Foto: archív Dominik Smrek, MBA |

Mohlo by vás zaujímať