Ako začať prať bez chémie tak, aby šaty boli aj čisté? Domáci prášok na pranie – overený recept

Ako vyrobiť domáci prací prostriedok (recept)Domáci prášok na pranie – overený recept

Ak je prací gél váš favorit, môžete si ho pripraviť aj doma. A prečo domáci prací gél? No možno aj preto, že zvyšky pracích práškov aj aviváže zostávajú v oblečení. Gély a prášky z obchodu obsahujú zbytočné prísady, ktoré nám často vôbec nerobia dobre. Možno vám príde vhod návod, ako vyrobiť domáci prášok na pranie – overený recept.

V poslednej dobe je veľkým trendom recyklovať, žiť udržateľne a trochu viac sa pozerať na možnosti, ako chrániť prírodu.

Pri praní prírodnými prostriedkami môžeme významne odľahčiť znečisťovaniu pôdy a vody. A viete, ako sa povie? Tenkrát poprvé… Vyskúšala som vyrobiť domáci prací gél, a chcem sa s vami podeliť o moju skúsenosť.

Domáci overený recept na výrobu pracieho gélu

Ingrediencie:

  • 5 litrov horúcej vody
  • 1/2 nastrúhaného jadrového mydla na prianie (kúpila som v OC Retro v Retrogérii)
  • 150 gramov kryštalickej sódy na pranie (kúpila som v reťazci)
  • 3 lyžice sódy bikarbóny
  • Esenciálne oleje (peppermint a červený pomaranč dala som 15 kvapiek z každého, aj keď je to dávka na 10 litrov). Kto má chuť, môže primiešať spolu tri rôzne esencie.

Domáci prášok na pranie – overený recept – postup

V horúcej vode rozpustíme nastrúhané mydlo. Dáme dole z ohňa a primiešame obe sódy. Necháme vychladnúť do druhého dňa. Na druhý deň rozmixujeme ponorným mixérom, primiešame olejové esencie a nalievame do fliaš.

Prala som na 40 °C, nakoľko som mala zmiešaný materiál. Ďalšia várka bude rovno plná, 10 litrov. Cenový odhad na množstvo 10 litrov pracieho gélu mám vypočítané na cca 5 €, vrátane použitých esenciálnych olejov.

Ďalší level bude home made aviváž.

Tip:

Aj keď som teraz vôbec žiadnu aviváž nedala, bielizeň je úplne iná, ako keď som používala klasické pracie prášky a zabudla som dať aviváž. Vrelo odporúčam.

Tak do prania, priatelia!

Katarína Veselská

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať