Čo čakáte od digitálneho eura? Vyjadrite svoje námietky – súhlas či nesúhlas – len do 16.6.2022

Bude digitálne euro čoskoro zavedené? Digitálne euro v praxi – vyjadrite sa – len do 16.6.2022

Už iba do 16.6.2022 sa môžete vyjadriť k digitálnemu euru a k jeho zavedeniu. Ak ste o možnosti doteraz nevedeli, prinášame krátku informáciu a postup spolu s linkom, kde sa môžete vyjadriť. Na túto možnosť nás upozornila naša stála čitateľka.

Než sa dostaneme k výzve na predkladanie námietok… 

O zavedení digitálneho eura a dôsledkoch na slobodu písal pred časom pre Trend aj Rastislav Vasilišin, ktorý uviedol:  „Aj keď ECB tvrdí, že digitálne euro bude doplnkom fyzických peňazí, som presvedčený, že digitálna forma nakoniec úplne nahradí hotovosť…“

Čo hrozí občanom eurozóny

V článku Rastislav Vasilišin vypichol aj nasledovné…

  • Po prvé, ECB bude mať úplný dohľad nad našimi financiami. Bude kontrolovať, sledovať a zaznamenávať každú transakciu. Pre súkromie a anonymitu to bude katastrofa.
  • Po druhé, digitálne euro bude najefektívnejšou technológiou výberu daní. ECB si bude  môcť automaticky stiahnuť sumu z vašej digitálnej peňaženky. A nielen to. Centrálna banka bude mať možnosť prispôsobiť dane alebo úrokové sadzby rôznym skupinám ľudí a zvýhodňovať jednu skupinu občanov na úkor inej. ECB tak získa absolútnu moc nad monetárnou ale aj fiškálnou politikou.
  • V neposlednej rade centrálna banka môže obísť celý bankový systém, čo bude pre európske banky pohromou. Prvýkrát by to umožnilo jednotlivcom a spoločnostiam vkladať peniaze priamo v ECB. To nemusí byť taká zlá vec, keďže ľudia banky v obľube nemajú. Avšak ak centrálna banka môže obísť banky ako aj jednotlivé vlády, získa neobmedzenú moc a, obrazne povedané, líška bude strážiť kurín.

Celý článok tu: Digitálne euro

Digitálne euro v praxi – vyjadrite sa

Cieľom tejto iniciatívy je zaviesť a regulovať základné aspekty digitálneho eura ako novej formy peňazí centrálnych bánk, ktoré by Európska centrálna banka, resp. Eurosystém mohli vydávať spolu s bankovkami a mincami.

Iniciatíva sa bude zaoberať kľúčovými koncepčnými aspektmi, ako aj ďalšími základnými aspektmi digitálneho eura.

Po prijatí nariadenia môže Európska centrálna banka, resp. Eurosystém vydávať digitálne euro v súlade so svojimi cieľmi a mandátom.

Komisia chce počuť vaše názory

K tejto výzve na predloženie dôkazov je možné zasielať pripomienky. Vaše príspevky sa zohľadnia pri ďalšom vývoji a dolaďovaní tejto iniciatívy. Doručené pripomienky sa uverejnia na tejto stránke, a preto musia byť v súlade s pravidlami na zasielanie pripomienok.

Na to, aby ste mohli predložiť príspevky, sa budete musieť zaregistrovať alebo prihlásiť pomocou vášho konta na sociálnych médiách.

Link, kde sa môžete vyjadriť k digitálnemu euru: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13392-Digitalne-euro-pre-EU_sk

Takto vyzerá tlačidlo – po kliknutí naň sa môžete registrovať aj cez FB a môžete podať námietku aj anonymne (voči verejnosti)

Vyjadrite svoj názor najneskôr do zajtrajšej polnoci.

Pripravila: Martina Valachová

Zdroj obrázku: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať