fbpx
Dierkované okuliare vyliečia váš zrak?

Reklama na dierované okuliare

Pred niekoľkými mesiacmi som v jednom nemenovanom slovenskom denníku narazila na reklamný článok  propagujúci pomôcku na zlepšenie zraku s názvom Binokulárny očný asistent (BOA), ktorá bola prezentovaná ako: “ „zázrak oftalmológie“, pretože jej vplyvom sa zrak automaticky zlepšuje a okamžite sa zaostruje o 250% (osoby, ktoré BOA nosia, vidia o 246% lepšie ako v obyčajných okuliaroch a o 872% lepšie ako voľným okom.) “ !!!

Článok je robený formou rozhovoru akejsi Moniky Muľarovej s prof. Thomasom Kellerom, vedúcim tímu švédskych vedcov (na internete som sa nedopátrala k žiadnym informáciám o tomto odborníkovi, ani o Monike Muľarovej).

Profesor na otázku, ako BOA funguje, odpovedá:

„Spoločne s mojím tímom sme objavili isté pravidelnosti v ľudskom oku, na ktoré možno pôsobiť neinvazívnym spôsobom. Vďaka použitiu nanoštrukturálnych uhlíkových kompozitov a inovatívnej multiclonovej technológie vznikol Očný asistent, ktorý má namiesto tradičných šošoviek otvory, ktoré sú poskladané do originálneho ajurvédskeho vzorca.“

V článku sa ešte dozviete, že profesor so svojím tímom pracoval viac ako 4 roky na vývoji BOA a využil na to revolučnú vojenskú technológiu…

„Aby ste sa dočkali skvelých výsledkov, stačí používať Očného asistenta hodinu týždenne.“ !!!!

Na záver reklama sľubuje:

„Vďaka BOA za 2 týždne (!!!) :

– zastavíte prehlbovanie existujúcich očných porúch

– zbavíte sa očných porúch – bez ohľadu na vek a druh poruchy…“

Pred pár dňami sa ku mne cez internet dostala iná reklama na prevratný výrobok, ktorý vám úplne obnoví zrak za 21 dní, pričom ho stačí používať len 10 minút denne!

V tomto prípade je vynálezcom prevratného objavu len 20-ročný študent z Nitry, Adam Galovič. (Ani o tejto osobe som na inernete nenašla žiadne informácie.)

V reklame sa dočítate, že:

„Vynález mladého génia napravuje každú poruchu zraku – bez ohľadu na typ a stupeň problému. Doteraz ho použilo viac ako 23 000 ľudí. Každý z nich sa úplne zbavil svojho zrakového problému, bez ohľadu na to, či to bola mierna krátkozrakosť alebo závažnejšie choroby, ako je glaukóm alebo katarakta.

V súčasnosti je patent na multiclonové okuliare ocenený na… 7 miliárd dolárov!“

Nuž, čo k tomu dodať. V oboch prípadoch ide o obyčajné dierkované okuliare z čierneho plastu. Predávajúci však, s úmyslom zarobiť, neváhajú použiť akékoľvek prostriedky, či už sú to polopravdy alebo vyslovené lži (a musím uznať, že sú naozaj kreatívni), len aby presvedčili dôverčivých ľudí tieto ich prevratné vynálezy kúpiť.

Keďže sa zraku a jeho zlepšovaniu prirodzeným spôsobom venujem už viac než desať rokov, môžem s absolútnou istotou povedať, že ani za dva týždne, ani za 21 dní vám tieto okuliare zrak neobnovia na 100%. Ani keby ste ich mali na očiach celý deň.

Dierkované okuliare, niekedy nazývané aj ajurvédske, sú jednou z mnohých pomôcok, ktoré je možné využiť v procese prirodzeného zlepšovania zraku. Sú vyrobené z čierneho plastu s veľkým počtom malých dierok, cez ktoré je vidieť.

Pri pozeraní cez ne si vždy nájdete konkrétnu dierku, cez ktorú svetelné lúče, odrazené od predmetu, na ktorý pozeráte, dopadnú priamo na žltú škvrnu – miesto najostrejšieho videnia (nachádza sa vzadu na sietnici). Tieto lúče sa nelámu na zaoblenom povrchu rohovky a šošovky (prechádzajú cez zvolenú dierku kolmo na žltú škvrnu), a teda poskytujú sietnici relatívne jasný obraz.

Rovnaký princíp využívame, keď sa snažíme žmúriť pri zaostrovaní. Intuitívne tak zmenšujeme plochu, na ktorej sa lámu lúče svetla. Percentuálny nárast ostrosti pri použití dierkovaných okuliarov môže byť 45 – 60%.

Úspechom by bolo udržať si túto jasnosť aj po odložení dierkovaných okuliarov…

Základný rozdiel medzi dierkovanými a dioptrickými okuliarmi (resp. kontaktnými šošovkami) je ten, že pri použití dierkovaných okuliarov sa na pozeraní musíte aktívne podieľať.

V prípade dioptrických okuliarov sú oči viac menej statické. Celý proces zaostrovania totiž zabezpečujú práve dioptrické okuliare, namiesto zrakového aparátu. Na druhej strane, pri pozeraní cez dierkované okuliare sú oči v neustálom pohybe, pretože potrebujú nájsť dierku, cez ktorú uvidíte ostro.

Ďalší problém dioptrických okuliarov je v tom, že zrak je variabilný a kolíše v závislosti od vonkajších podmienok ako aj od psychoemocionálneho stavu konkrétneho človeka. Korekcia v dioptrických okuliaroch je však stále rovnaká a nedovoľuje zraku kolísanie, t.j. aby sa tento za vhodných podmienok mohol zlepšiť. S dierkovanými okuliarmi tento problém nevzniká.

Dierkované okuliare môžu byť veľmi dobrou náhradou za dioptrické okuliare v procese prirodzeného zlepšovania zraku. Nemusia však pomôcť každému.

Ak je náš zrak oslabený a naše videnie rozmazané, pri pozeraní (v snahe vidieť ostro) žmúrime a náš zrak sa namáha, čo prispieva k jeho ďalšiemu zhoršovaniu. Tým, že použijeme dierkované okuliare, eliminujeme túto námahu a napätie.

Veľmi dôležité je dostatočné osvetlenie, keďže tieto okuliare blokujú značnú časť zorného poľa!

Okuliare s dierkami používajte len v situáciách, ktoré neohrozujú život!

Určite ich nenoste pri riadení auta, bicyklovaní, lyžovaní, pri práci s mechanickými alebo elektrickými zriadeniami, pri krájaní s nožom, alebo keď ste unavení.

Uvedomte si, že pri prvom používaní dierkovaných okuliarov potrebujete určitú dobu na prispôsobenie. Mozog sa potrebuje preorientovať na nový spôsob vnímania. Začnite s 5 až 20 minútami, postupne sa pokúste „prepracovať“ až k 60 minútam. Dierkované okuliare nenoste viac než 30 – 60 minút bez prestávky, počas ktorej očiam doprajte odpočinok.

Spomínané dierkované okuliare môžete použiť pri chôdzi, pri práci v záhrade, pri sledovaní televízie, pri práci s počítačom i čítaní…

Dôležité je, aby ste cez ne pozerali uvoľnene a bez námahy!

Pre koho sú vhodné?

Dierkované okuliare môžete použiť v prípade krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu, presbyopie (problém s čítaním vo vyššom veku), ale aj v niektorých prípadoch diagnostikovaného sivého zákalu, zeleného zákalu, či pri niektorých ochoreniach sietnice.

Dierkované okuliare však nie sú naším cieľom. Slúžia len dočasne ako vhodná náhrada za dioptrické okuliare v procese prirodzeného zlepšovania zraku.

K zlepšeniu zraku prispievajú nepriamo – tým, že eliminujú námahu a napätie, ktoré zrak zhoršujú.

Ak ste sa rozhodli pre prirodzené zlepšenie zraku, len samotné používanie dierkovaných okuliarov vám výrazné zlepšenie zraku neprinesie.

Bude si to vyžadovať trochu viac…

Danie Maťuchová

Autorka je lektorka Batesovej metódy, Provitalis centrum

 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová