fbpx
Domov / FOCUS / Deti sú malé iba chvíľku, nepremárnite ju!

Deti sú malé iba chvíľku, nepremárnite ju!

Poznáte niekoho, kto organizuje pre deti susedov športové súťaže? Len tak, pretože ho baví baviť deti? Že ste to videli vo filme? Nie, ja mám na mysli, či poznáte živého človeka, ktorý vo svojom voľnom čase, vymýšľa program pre cudzie deti. Ja áno, LACKO BUJŇÁK je ten muž, ktorý, i keď mu vlastné deti odrástli, pomáha iným, aby si detstvo svojich detí užili. Organizuje rodinný tábor pre deti a rodičov. Spolu. Aby aspoň cez prázdniny trávili spolu plnohodnotne čas. Bez mobilov a tabletov. V prírode, s hrami, turistikou a spoločnými zážitkami. ČUTKALAND nie je tábor, kam rodičia deti odložia. Je to tábor, kde sa rodiny utužujú a budujú si vďaka nemu pevnézáklady. Lacko, máš slovo….

Prečo…

Boli sme partia troch kamarátov, ktorí mali približne rovnako malé deti v predškolskom veku. Chceli sme ísť niekam, kde si SPOLU oddýchneme. Najlepšie aktívne. Padol návrh spraviť tábor pre deti s rodičmi. Pekne spolu, pohromade, tak, aby detičky neboli smutné a večer pri zaspávaní neplakali a tak, aby si to aj rodičia s nimi patrične užili. Cez deň súťaže, športové aktivity,
detské aj dospelácke workshopy, večer opekačna a všadeprítomný ČUTKA

Túžba…

Túžili sme pre deti urobiť niečo nevšedné – na čo tak skoro nezabudnú. Vidieť ich spokojné a šťastné v inom prostredí s novými kamarátmi. Naučiť ich, aby boli kolektívni hráči. Vidieť, ako sa tešia pri zdolávaní súťažných úloh, neraz cez hranice svojich možností a s nadšením potom rozprávajú, čo všetko v tábore zažili, čo nové sa naučili, čo všetko sa im podarilo…

Ako…

Zo začiatku nás bolo iba pár rodín. Prostredníctvom známych či príbuzných sa ČUTKALAND rozniesol medzi kamarátov a zrazu nás bolo šesťdesiat. Pamätám si to presne, 34 detí!

Kam…

Lokalita bola dôležitá. Všetky predstavy o dokonalom aktívnom letnom vyžití spĺňal Dolný Kubín na Orave. Autokemp, oplotený areál, veľké ihrisko, voda, ubytko v bungalovoch, výborná reštaurácia. Veľa možností ako plnohodnotne využiť čas s deťmi. Organizátori (traja otcovia rodín) dali hlavy dokopy a vymysleli program. Maskotom tábora sa stal Čutka. Lesný muž z Oravy (je po ňom pomenovaná aj Čutkova dolina pri Ružomberku atď), ktorý sa kde-tu zjaví a občas príde aj medzi deti.

Hry, súťaže, smiech, plávanie, ale aj oddych a hlavne relax. Večer pred spaním sa vo veľkom stane pre všetky menšie deti čítajú rozprávky na dobrú noc. Každý deň je naplánované jedno veľké prekvapenie. Nakoľko camp sa nachádza bezprostredne pri rieke Orava, o splave bolo rozhodnuté okamžite.

Neďaleko sme objavili stajne, vozenie na koníkoch bolo prekvapením nielen pre deti, ale aj pre dospelákov. Môjmu srdcu sú blízke motorky. Pozval som partiu kamarátov -miestnych motorkárov, aby ukázali deťom svoje nablýskané skvosty a povozili ich na nich. A keďže rozumiem aj štvornohým miláčikom, výcvik psov bol jedným z edukačných workshopov, ktoré si užili ako deti, tak aj rodičia.

A tí, ktorí majú psíka aj doma, sa vďaka krátkemu tréningu a odbornej inštruktáži mnohému podučili. Dospeláci súťažia, deti povzbudzujú a zas naopak, alebo len tak relaxujú pri kávičke, zmrzline, či pivku. Svoje deti majú na dohľad, nikto nekňučí, lebo mama je na blízku, nikto sa neškriepi, lebo ocko je vedľa. Všetci sú v pohode, spokojní, a príjemne, ale naozaj veľmi príjemne
unavení. Poobedný šlofík sa týka aj dospelákov. A že si ho doprajú všetci, to vám prisahám, akože sa Laco volám!

PRE RADOSŤ

A takto sme to robili niekoľko rokov po sebe. Moje deti však vyrástli, preto som u nás na ulici (kde býva okolo osemdesiat zväčša malých detí), začal organizovať rôzne spoločenské akcie: hľadanie veľkonočných vajíčok, family sport day, šarkaniáda, lampiónový sprievod či Mikuláš. ,,Čas pádí, čas letí, tažko tie roky vrátiš späť,“ spieva sa v jednej pesničke. Zistil som, že aj keď organizovanie táborov nebolo len také jednoduché ,,poď klobáska zjem ťa“ ale vcelku náročné a zodpovedné branné cvičenie, chýba mi to. Energia vložená do detí, sa mi rokmi vracia.

Žijeme v konzumnej dobe, uvedomujem si to viac ako kedykoľvek pred tým. Je veľmi dôležité, aby sa deti od mala viac hýbali, mali naozajstných kamarátov, vytvorili si pozitívny vzťah k športu, prírode a objavili v sebe talent, ktorý môžu rokmi zúročiť, alebo ho jednoducho posunúť ďalej. S rodičmi ho s radosťou rozvíjať, tešiť sa z nepoznaného. Dnes už mi moje dcéry pomáhajú. Rozžiarené detské očká, šťastie a radosť z víťazstva druhých už zdieľajú spolu so mnou ako animátorky. Nikdy však nezabudnem na to, ako ma obe držali za ruku, keď som bol prezlečený za Čutku. Vraveli mi pritom, ako ma majú radi, lebo som dobrý a som ich kamarát… Netušili, že som to bol ja! A ešte jeden pocit je pre mňa

TOP

Keď vidím, že deti ešte veria na Mikuláša, Čutku či piráta Jacka Sparrowa. Vtedy si poviem, že to čo robím, má zmysel a som skutočne šťastný.

Preto sa riaďme heslom: pracovať môžeme celý život, ale deti sú malé len raz… UŽIME SI TO SPOLU S NIMI. Ešte je pár miest voľných: Termíny 21. 7. – 26.7. a 18.8. – 23.8.

Viac informácií nájdete na www.bajlando.sk

Rozhovor pripravila: Monika Macháčková

Pripravujeme projekt STÁŽISTA