Depresia - ako sa s ňou vysporiadat_

Marek Zajac: Ako sa vysporiadať s depresiou?

Depresia je veľmi široký pojem. Vo všeobecnosti by sa dala opísať, ako citovo-mentálny stav, kedy sa necítime dobre. Depresia môže byť mierna, keď je dotyčný človek smutný, alebo aj ťažká a dlhodobá. Do depresie sa dá dostať v podstate v priebehu zopár desiatok sekúnd a môže trvať od minút, až po celé roky. Je to mimoriadne nepríjemný stav, kedy je kvalita života na minime.

Dotyčný si prechádza pocitmi úzkosti, v horších prípadoch strachu, žiaľu, dokonca sa dokáže dostať až do apatie, kde sa prestane zaujímať takmer o čokoľvek. V takomto stave je riešenie skutočne náročné. Osobne som veľkým odporcom liekov, pretože tie väčšinou chemicky ovplyvnia mozog, no nevyriešia problém. Je to, ako keď sa nám vykriví na aute koleso, auto začne bočiť a my vykrivíme to druhé, aby išlo rovno. Ak už lieky beriete a chcete ich vysadiť, poraďte sa pre istotu s lekárom, či ich náhle vysadenie nespôsobí viac škody, ako úžitku.

Človek, ktorý sa dostáva do depresie, sa hneď v jej začiatkoch dostáva do situácie, keď sa utiahne do svojho vnútra a začína premýšľať. Je to tá najhoršia vec, ktorú môže urobiť, pretože tie myšlienky sú takmer vždy negatívne. Mysľou mu prebiehajú zanedbané povinnosti, analyzuje svoje kroky a činy z minulosti a dostáva obavy z budúcnosti. Niekedy si vyčíta, čo sa len dá, a začne sa znehodnocovať, je svojim najväčším kritikom. Prvou pomocou, keď cítime, že to prichádza, je začať okamžite s niekým konverzovať alebo sa vrhnúť do akejkoľvek činnosti, ktorá si vyžaduje našu pozornosť, ideálne práca.

Depresia – ako sa s ňou vysporiadať?

Ak už sme do takéhoto stavu upadli a trvá niekoľko dní a viac, je tu zopár vecí, ktoré nám vedia pomôcť sa z toho postupne vytiahnuť. Veľmi často tento stav spôsobila nejaká situácia, poprípade ich bolo viac. Je potrebné tejto situácii čeliť a zvládnuť ju, spracovať ju, prijať ju a „rozdýchať“. Overeným a najúčinnejším spôsobom je o nej hovoriť s niekým dôveryhodným, kto nás nesúdi a je ochotný si to od nás trpezlivo vypočuť. Pokojne aj niekoľkokrát, nie je účelom, aby nám radil, účelom je „vyrozprávať to zo seba“.

Zistíte, že čím viackrát o tom porozprávate, tým viac sa vám uľavuje.

Najväčším problémom depresie je premýšľanie. Práve premýšľanie nad starosťami nám ju totiž spôsobilo, nie reálne problémy, ale premýšľanie nad nimi. To najdôležitejšie je nedovoliť hlave premýšľať o negatívnych veciach, ktoré tento stav vytvorili a utužujú ho. Zabudnite na relax, ten momentálne nepotrebujete, ten ešte zhorší váš stav. Pri ničnerobení máte ešte viac času premýšľať. Najlepšie funguje teda práca, ktorá vás ozaj pohltí, ideálne vyčerpá.

Pokojne si nájdite ďalšiu prácu po práci, ďalšiu aj na víkendy. Prácou medzi ľuďmi zaručujem veľké zlepšenie stavu. Nielenže nebudete mať čas na myšlienky, ale navyše získate pocit užitočnosti.

Nuž, a to najdôležitejšie, keď už ste sa zastabilizovali, je následné vyriešenie problému. Pravdepodobne ste sa dostali do stavu, keď sa na vás všetko valí, a to vás deprimuje ešte viac. Nevyriešené veci, nezaplatené šeky, nesplnené dohody. Napíšte si ich, všetky. U tých urgentných skontaktujte dotyčného a dohodnite sa na odloženom riešení, platí to hlavne u dlhov. Každý veriteľ sa poteší, že ho skontaktujete, pretože mu tým dáte najavo, že s ním počítate. A vaša hlava sa po tomto kroku citeľne upokojí.

Z týchto restov začnite riešiť a odškrtávať si tie najľahšie, v žiadnom prípade tie najťažšie a najdlhodobejšie. Už po vyriešení prvého, či druhého, pocítite miernu psychickú úľavu, ktorá sa bude zlepšovať.

Niektoré stavy môžu byť skutočne vážne a potrebujú odborníka, spomínané rady vám však určite budú prínosné. Kľúčové je nečakať a bezodkladne sa do nich pustiť.

Marek Zajac. Podnikateľ, autor a expert na partnerské vzťahy.

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať