Dekubity prevencia a liečenie u seniorov

Ako sa postarať o seniora či o ležiaceho člena rodiny

Mnohí z nás sú v strednom veku konfrontovaní so situáciou, kedy sa musíme čo najlepšie postarať o rodičov alebo starých rodičov, ktorí sú semimobilní alebo aj pripútaní na lôžko. Takíto pacienti majú sklon k tvorbe dekubitov. Prečo je tomu tak a čo s nimi? Môžu dekubity spôsobiť až smrť?

Liečenie dekubitov v domácom prostredí

Najčastejšie sa vytvoria našim blízkym dekubity v niektorom zo zariadení, kde nedostanú dostatočnú starostlivosť. Rovnako však, môže prísť k vytvoreniu preležanín aj v domácom prostredí. Ako sa starať o imobilného alebo ležiaceho pacienta a ako môžete predchádzať tvorbe takýchto defektov? Aj o tom som sa rozprávala s jedným z najlepších špecialistov nielen na dekubity, s Danielom Ornyim.

Daniel, čo je najčastejšou chybou, ktorá spôsobuje tvorbu dekubitov?

Dekubity sú problém u nemobilných ev. ležiacich pacientov, už ste to naznačili v úvode. Ak máme v starostlivosti blízkeho, ktorý je pripútaný k lôžku, je veľmi dôležité starať sa o ich správne a pravidelné polohovanie. To je úplný základ. Jednoduchšie a lacnejšie je dekubitom predchádzať, ako ich dlhodobo liečiť.

Dôležitý je aj pravidelný  pitný režim, aj keď by sa mohlo zdať, že prijímanie tekutín nemá s preležaninami nič spoločné. Obzvlášť starší ľudia často nepociťujú smäd. Pitný režim je preto dôležité sledovať a ponúkať ich nápojmi, samozrejme s prihliadnutím na zdravotný stav pacienta a na limity v pitnom režime, ktoré stanoví lekár.

Neoddeliteľnou zložkou celkovej starostlivosti je i vyvážená strava. Mnohí pacienti majú diéty, ktoré nie vždy dodržiavajú. Najčastejšou chybou pri diéte je veľmi malá nutričná hodnota potavín, ktoré pacient príjma, keďže ich príjem je veľmi nízky, tak aj samotná výživová hodnota je nízka a tým si telo siaha na vytvorené rezervy obsiahnuté v úložiskách – zásobárňach. Pri ranách je to nedostatočný bielkovinový príjem, preto si telo odbúrava zásoby bielkovín, ktoré sú v svaloch, taže pacient chudne a chradne.

Dekubity prevencia a liečenie u seniorov - domáce prostredie

Strava  je teda základ aj pri liečení dekubitov…

Vyvážená strava je základ všetkého. Keď máme zabezpečený pravidelný prísun rozmanitej potravy, správne určenú diétu a samozrejme už spomínaný dostatočný príjem tekutín, tak vďaka tomu vieme zabezpečiť rýchlejšiu rekonvalescenciu, udržateľnosť dobrého zdravotného stavu, prípadne aj jeho zlepšovanie. Našim pacientom pri prevencii dekubitov, a aj v prípade, že u nich už defekt vznikol, odporúčame zvýšenie príjmu jogurtov, syrov a podobne.

Veľa preležanín vzniká u diabetikov. Má to súvis?

Áno, žiaľ je to tak. Diabetici sú zvlášť ohrozenou skupinou, ale rovnako treba byť pozorný aj u pacientov s inými diagnózami. Ide napríklad o pacientov s poruchami trávenia (chronická zápcha alebo naopak hnačka či nepravidelná stolica), pacientov s dyspeptickými obtiažami, s onkologickým ochorením. A netreba zabúdať aj na pacientov po náhlych cievnych mozgových príhodách, amputáciách, alebo inak zdravotne (mobilne) postihnutých pacientov.

Ako správne ošetrovať pacienta, aby sme sa vyhli dekubitom? Je na to presný postup?

Existujú postupy, ktoré môžeme vážnym a rozsiahlym postihnutiam predchádzať. Najdôležitejšou prevenciou vzniku dekubitov je správne polohovanie. Ako to urobiť, nie je možné vysvetliť v jednom článku, ale základ polohovania je dodržať hlavnú – chrbticovú os tela, nevybočovať na strany s trupom, nerotovať, vypodložiť končatiny tak, aby sa päty nedotýkali podložky lôžka a nohy boli mierne pokrčené a vypodložené v oblasti lýtka.

Ďalej aby ruky neboli krížené cez telo, ale boli podložené vankúšmi alebo inými polohovacími prostriedkami, vypodložený trup v oblasti panvy a hrudníka zabezpečí stabilitu celého tela. Nesmieme zabudnúť ani na zaistenie hlavy pacienta, tiež v osi tela, hlava nie v záklone ale v miernom predklone.

Pre ľudí v Bratislave a blízkom okolí som ja osobne pripravený s celým mojim tímom pomáhať, ale aj edukovať. Je možné nás kontaktovať mailom alebo vyplnením kontaktného formulára na stránke MediAdos.sk

Čakať, že sa problém vyrieši sám, napríklad vďaka rôznym internetovým návodom na samizdatových stránkach osobne neodporúčam. Dekubit vznikne zväčša kvôli tlaku na tkanivo. Až 95% preležanín sa dá vyhnúť práve správnym polohovaním.

Na našu stránku pripravujeme miniseriál o základnom polohovaní, návody, typy a triky, ako sa dá napolohovať aj veľký pacient malým opatrovateľom.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať