fbpx
Čo si želáš. Môže sa to splniť.

Dávaj pozor na to, čo si želáš. Môže sa ti to splniť.

Mohlo by sa zdať, že keďže je človek tvor prispôsobivý a rozumný, dokáže zvíťaziť nad životom. Koniec koncov, už sme si podmanili techniku, dokážeme ovplyvniť politiku, vieme dokonca menežovať počasie. Sme zvedavé živočíchy, disponujeme inteligenčnou výbavou a snažíme sa rýpať aj do vecí, kam naše kapacity nesiahajú. Ešte sme nepochopili, že nie všetko dokážeme kontrolovať a že keď priveľmi tlačíme na pílu, osud nám v pravej chvíli uštedrí lekciu. To aby sme si nemysleli.

Príliš ezoterické? Ani nie.

Tento moderný svet ponúka veľa rýchlych a instantných riešení, ako si zjednodušiť život. Najmä v tejto koronovej dobe, kedy sedíme doma a pociťujeme objektívnu samotu vyplývajúcu z izolácie, sa rozmohli online putá a vzťahy. Častokrát sa mylne domnievame, že hlad po blízkosti nám nahradí človek pripojený v internetovej sieti. Nie je nič zlé na chatovaní, komunikovaní ani randení online, len trochu zabúdame, že skutočný život sa žije inak, niekde inde. Lebo skutočné puto s iným človekom, chémiu a jeho vibrácie neprenesie žiadna sieť, ani najnovšia vychytená aplikácia.

Dochádza tak k mnohým sklamaniam a zraneniam.

Online kontakt je síce šikovný výdobytok modernej doby, ale poskytuje nám aj  mnoho nebezpečných barličiek. Môžeme si o sebe vytvoriť víziu aká by sa nám páčila a tú potom posúvame ďalej. Častokrát sa to deje úplne nevinne a nevedomky. Prezentujeme sa spôsobom, akým by sme sa chceli aj v živote a keďže nejde o osobný kontakt, druhá strana nemôže vedieť pokiaľ siaha realita a odkiaľ je to už len naše želanie byť lepším, krajším, múdrejším a odolnejším. A funguje to tak aj s protistranou.

Čím dlhšie s niekým komunikujete inak ako naživo, tým máte väčší priestor nakresliť si ho ako svoj vysnený ideál, niekoho, po kom už dlho túžite. Nemusí ísť vôbec len o romantický vzťah, v online preklade sa strácajú aj kamarátstva. Stáva sa totiž, že v reále vám človek „nevonia“, nakoniec uvidíte ako interaguje s ľuďmi, ako sa správa k blízkym, akú má reč tela a feromónovo to jednoducho s vami nefunguje.

Toto je skutočný život, realita, niečo čo cítite, vidíme a môžete si pomyselne ohmatať. Nie je nič jednoduchšie ako zamilovať sa do predstavy, do niečoho čo je vám blízke, lebo to veľmi chcete. Píšete si online s vlastnou predstavou človeka. Aj keď na druhej strane sedí človek z mäsa a kostí a jeho úmysly sú možno čisté, jediné čo dokážete odčítať je myšlienkový smer, prípadne získate niečo, čomu hovorím „hrubý náčrt“.

Vidím okolo seba rýchlo sa rozvíjajúci trend online chatovania, online randenia, online sexu a dokonca aj online zamilovania sa.

Nehovorím, že to zákonite nevyjde, ale je to podobné ako s donáškouvou službou – častokrát si objednáte tovar a ten dorazí iný, ako bol na obrázku. Kúpili ste šikovný marketing a vlastnú predstavu. Ak máte šťastie, kvety z donáškového obchodu nebudú zvädnuté a mäso z potravinového reťazca bude skutočne čerstvé. Ale kedy to zistíte? Osobne, na vlastné oči, že?

Čo nás vedie k predstave, že vieme niektoré veci vo vzťahu dvoch ľudí v dnešnom svete urýchliť a urobiť inak, bez toho, aby sme vedeli s kým hovoríme, bez toho, aby sme ho reálne stretli, videli a zažili? Zvedavosť, osamelosť, predstava že dokážeme funkčné, overené mechanizmy, nekonečný romantizmus a chuť snívať, alebo nás len táto moderná doba pritlačila a my sa len prispôsobujeme jej pretechnizovanému tempu?

Ps: poznám ľudí, ktorí sa našli online.

A klape im to. Nehovorím, že to nikdy nevyjde. Vesmír/osud/náhoda to zrejme zariadili tak, aby sa nám chcelo snívať ďalej. Len pri tom musíme opatrne našlapovať a v ideálnom prípade nepadnúť počas snívania z postele.

Nora Remiarová

Autorka je redaktorka a blogerka

 

 

Mohlo by vás zaujímať