fbpx
Dana Kleinert zvyšuje povedomie o lokálnej móde

Dana Kleinert zvyšuje povedomie o lokálnej móde

Dana Kleinert, módna návrhárka s mnohými domácimi aj zahraničnými oceneniami, stojí aj za neziskovou organizáciou Slovak Fashion Council (SFC). Združenie vzniklo za účelom rozvoja slovenskej módnej scény. Počas takmer ôsmich rokov svojej existencie sa SFC snaží zlepšovať podmienky pre udržateľnosť kreativity a talentu v módnom sektore na Slovensku. Už o dva týždne, 13. apríla, bude SFC organizovať módny showroom, kde budú už po štrnásty krát prezentovať slovenskú módnu tvorbu na jednom mieste.

Dana, ak by sme vás požiadali o krátke predstavenie, čo pekné by ste nám o sebe povedali?

No toto je super otázka hneď na úvod:-). Myslím si, že som veľmi férovo rozmýšľajúca, neznášam skrivodlivosť, mám sociálne zručnosti a viem rozmýšľať v širších súvislostiach a vidieť veci, aj seba, z nadhľadu. A mám naozaj vysokú latku tolerancie, dúfam:-).

Aký bol váš sen? Chceli ste sa venovať móde odmalička?

Nie, chcela som vyrábať bábky do divadla. Ale aj byť doktorkou sa mi páčilo, nebola som však nikdy úplne ten vyhranený typ. Doteraz mi to ostalo a veľmi rada práve pracujem interdisciplinárne, naprieč profesiami.

Aká je misia a vízia Slovak Fashion Council, ktorého ste zakladateľkou?

Občianske združenie Slovak Fashion Council zastáva záujmy slovenskej módnej dizajnérskej scény. Zlepšujeme podmienky pre udržateľnosť kreativity a talentu v módnom sektore. Vytvárame príležitosti na prepájanie a zdieľanie skúseností, vedomostí a šírenie informácií. Zvyšujeme povedomie o slovenskej lokálnej móde, dizajnéroch a systéme tohto odvetvia a jeho dopade na kultúru, kreatívny priemysel a vyzdvihujeme spoločenský kontext odevného dizajnu.

Zároveň však aj mapujete dizajnérsku scénu u nás. Ako to vyzerá v praxi?

Áno, mapujeme slovenskú dizajnérsku scénu a zostavujeme unikátnu virtuálnu galériu dizajnérov a prezentačných miest u nás, takzvanú Fashion Map. Prvé dva ročníky vyšli v papierovej forme a momentálne pripravujeme už aj mobilnú aplikáciu. Mapa obsahovo narástla už dvojnásobne a pri digitálnej verzii máme neobmedzený priestor na tvorbu galérie a rozširovanie obsahu na celé Slovensko, až svet.

Čo konkrétne robíte pre zviditeľnenie našich módnych tvorcov?

Dlhodobo budujeme a skvalitňujeme publikum pomocou formátu SFC Showrooms, kde prezentujeme našich dizajnérov a umožňujeme priamy kontakt s publikom. Okrem toho organizujeme aj súťaže, napríklad Najlepší absolvent módy a Najlepší Fashion Film. Oba organizujeme už päť rokov. Už trikrát sme organizovali konferenciu Are You Ready for Fashion a máme za sebou aj 4. ročníky Letnej akadémie módy pre najmladších.

Vďaka projektu vyvážate módu a umenie slovenských dizajnérov aj za hranice. Čo všetko sa vám už podarilo?

Práve zahraničie nám vždy ukazuje spätnú väzbu – nám aj dizajnérom. Je veľmi dôležité byť v centre diania, medzi ostatnými profesionálmi. Prezentovali sme našich dizajnérov v zahraničí na International Fashion Showcase v Londýne. Boli sme tam už päťkrát. Tento rok sme dokonca rozšírili team organizátorov, k British Fashion Council a British Council pribudol ešte jeden subjekt – Fashion Scout. Spolu sme vytvorili intermediálnu fashion show a módne showroomy. Mali sme veľký úspech, ale je to stále všetko len začiatok.

SFC sa stará aj o outfity rôznych významných osobností. Všimli sme si, napríklad, šaty pre Zuzanu Čaputovú. Ako ku spolupráci prišlo?

Dlhé roky komunikujeme, že je veľmi dôležité podporovať lokálnych šikovných ľudí, ich prácu, rodinné manufaktúry práve cez dizajnérov a ich odevy, či diela, ktoré ale prezentujú politici a političky. V iných krajinách je to úplne bežnou súčasťou a my chceme, aby sme sa dostali na mapu sveta aj v tejto oblasti. Takže logickým ďalším krokom, po napríklad pani Kiskovej, bola a veríme že najmä bude, spolupráca s pani Čaputovou. Aj jej sme vysvetlili koncept a myslím, že sa jej veľmi páči.

Sú modely od členov vášho združenia cenovo dostupné aj bežným smrteľníkom?

Samozrejme, a to je presne jeden z predsudkov, ktoré sa snažíme búrať. A vzdelávať verejnosť práve v tejto téme. My rozumieme aj tomu, že nie každý plánuje chodiť k umelcovi do ateliéru, pretože má „hemungy“ rôzneho typu. A preto my v SFC organizujeme dizajnérske showroomy, kde máte výber kvality na jednom mieste, v jednom čase a môžete si veci vyskúšať, chytiť, uvidieť cenu. Zároveň sa môžete aj porozprávať sa s dizajnérmi, ak sú práve tam. Tento rok, v sobotu 13. apríla, budeme mať už 14te showroomy a máme tam pripravený workshop so stylistkou Barborou Yurkovic – prezentácia kapsulového šatníka na rôzne príležitosti. Práve tu môže verejnosť vidieť výborné modely, unikátne kusy, ktoré sú vyrobené u nás, s príbehom a pritom nezruinujú vašu peňaženku. Navyše, ide o kvalitu, ktorá vydrží.

Čo plánujete v najbližšej dobe?

Okrem showroomov 13. apríla, paralelne pracujeme na už 5. ročníku Letnej Akadémie Módy. Zároveň sme vypočuli veľký záujem a tak sme tento rok pripojili aj tzv. Malú Letnú Akadémiu Módy. Pravidelne organizujeme workshopy na rôzne odborné témy pre profesionálov a študentov z odboru v rámci cyklusu Are You Ready? Poskytujeme aj individuálne vzdelávanie, prípravu na príjimačky a podobne.

Foto: Jarka Črepová a archív DK

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať