Damián je krásny, inteligentný, neobyčajný, mladý muž, navyše šťastne zamilovaný. Neznie to vôbec zle, však?

RODERIK  HAYDON – DAMIÁN

Autor prichádza s novým, úplne čerstvým románom – DAMIÁN.

Hlavný hrdina Damián Brendabura je krásny, inteligentný, neobyčajný, mladý muž, navyše šťastne zamilovaný. Neznie to vôbec zle, však? Jeho život by mohol byť proste ideálny. Každodenná realita tomu ale vôbec nenasvedčuje. Úspešne pomáha svojim pacientom ako psychoterapeut. Tí vôbec netušia, že jeho vlastný svet nie je nič inšie, iba chaos, búrka emócií a nevysvetliteľné utrpenie.

Zabalený do huňatej prikrývky vhupne do kresla na terase. Hlboký, ťažký povzdych mu nadvihne hruď. Všakovaké, rozhodne rozporuplné myšlienky prelietavajú mladému mužovi hlavou. Zabratý do vlastnej mysle okolie absolútne nevníma. Nikto na tomto svete nedokáže vyliečiť bolesť mojej duše, ozaj nik. Snaha prispôsobiť sa životu v tejto spoločnosti evidentne zlyháva. Pripadám si zvláštny, či skôr čudný, priam vyšinutý. Od detstva balansujem na značne krehkej hranici normálnosti a nenormálnosti. Vo svojom vnútri v podstate umieram. Nenachádzam úľavu od ustavične zúriaceho nepokoja v navidomoči rozhádzanej, rozorvanej a chaotickej duši. Život sa mi vymyká z rúk. Zúfalo hľadám, neviem čo, možno snáď pokoj v sebe samom, ktorý stále nenachádzam. Trpím ustavične sa vracajúcimi depresiami, zúrim, plačem, dusím sa nadýchnutým vzduchom vo vlastných pľúcach. Ako z toho von? Preboha ako?

Ak usudzujete, že príbeh je akousi psychologickou sondou do ubolenej duše mladého chalana, neskôr muža, nenechajte sa zmiasť, autor je totižto známy svojim úmyselným zavádzaním čitateľa. (rovnako tomu bolo i v románe – ŠAMAN OD JAZERA WAKANTE, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Art Floyd v roku 2017)

Kniha DAMIÁN začína prológom. Priveľmi dlhý, zareagujú mnohí. Ten však má svoje opodstatnenie a niektoré osoby objavujúce sa v ňom neupadnú do literárneho zabudnutia, v istom momente vstúpia nanovo do príbehu.

Vatikán, pápež, kňaz Alonzo Rossi, Tiziano Pellegrini, nový príslušník vatikánskej polície… pribúdajú ďalšie postavy, dej naberá obrátky a to je stále iba začiatok.

No jasné, pápež, Vatikán, cirkev a všetko okolo toho, poviete si. Lenže… Opätovne pripomínam zavádzanie čitateľa. Nie, rozhodne to nie je vôbec o tomto. O čom teda?

Vatikánu sa veľmi rýchlo presunieme, nasleduje zmena scény – Slovensko, prichádza hlavná postava – Damián Brendabura, všetko potrebné sa o ňom čitateľ dozvie v I. Kapitole.

V ďalšej príde časový predel – ťažký pôrod – už Damiánove narodenie bolo čímsi zvláštne. A práve tu sa hodí pripomenúť vetu na úplnom začiatku knihy: Hranica medzi výnimočnosťou a šialenstvom býva priveľmi krehká…

Z Damiána sa po rokoch štúdia stáva psychoterapeut. A potom nasledujú ďalšie a ďalšie kapitoly – Rio de Janeiro, nočný démon, Nový Zéland…

O napätie, dobrodružstvo, exotiku, romantiku, jemne štipľavú erotiku, či lásku nebude ani tentoraz núdza.

Konečný verdikt vydavateľstva: Výborne napísané, ľahkou a jednoznačne vypísanou rukou, dramatické, šikovne vypointované, čitateľsky veľmi vďačné.

Ak vás zaujíma, ako to celé dopadne, stačí sa po knihe poohliadnuť. Vyšla 14. 9. 2022 vo vydavateľstve NAŠE VOJSKO, v edícii NAŠE RODINA. Dostanete ju v každom dobrom kníhkupectve.

Mohlo by vás zaujímať