Hovorí sa: „Nikdy nič nesľubuj, keď si šťastný a nikdy nerob rozhodnutia, keď si smutný.“ Niečo na tom bude, pretože, keď sme šťastní, sľúbime aj večné priateľstvo niekomu, kto nás vôbec v obľube nemá, vtedy sa zdá byť všetko možné. Na druhej strane, keď sme smutní, ničomu neveríme, všetko stráca zmysel a sme náchylní veci nadobro uzavrieť.
O rozhodnutiach ovplyvnených strachom
A ako je to potom so strachom? Strach je ešte silnejšia emócia ako smútok, samozrejme, v tom negatívnom zmysle. Ak pri smútku strácame vieru, potom pri strachu musíme mať už minimálne paniku. Z toho mi vyplýva, že pri strachu robíme rozhodnutia takmer v panike. No a najväčším problémom je, že strach ľudí sprevádza neustále.
Majú ho z budúcnosti, boja sa o prácu, o deti, o partnerovu vernosť, o peniaze, o svoju bezpečnosť… vlastne neustále. Stačí si pozrieť televízne noviny a aj toho najodvážnejšieho premôže strach. Buď z emigrantov, keď už je to otrepané, tak z „invazívnej“ politiky nášho „agresívneho“ východného suseda za Ukrajinou, a keď už aj to vybledne, príde na rad „smrteľný“ vírus.
Niekedy mám pocit, akoby tento účinok strachu niekto poznal a vedel ho použiť, aby fungoval tak, ako chce on.
Čo teda rozhodovanie pod vplyvom strachu prináša? Je to jednoduché, to rozhodovanie v skutočnosti vôbec nie je rozhodovanie, ale podvolenie sa danej situácii a okolnostiam. Pod vplyvom strachu nemáme odvahu niečo zabehnuté zmeniť. Pod vplyvom strachu nie sme schopní urobiť akciu, sme proste paralyzovaní.
Keď sa bojíme o prácu, neprotestujeme proti nekorektnému šéfovi. Keď sa bojíme o bezpečnosť krajiny a seba, neurobíme exekúciu na skorumpovaných politikoch. Keď sa bojíme o strechu nad hlavou, nezačneme podnikať… A mohol by som pokračovať donekonečna. Kľúčové je, že väčšina rozhodnutí, ktoré robíme, sú ovplyvnené strachom a, ako som povedal, nie sú to naše rozhodnutia, nie je to naša vôľa.
Lenže čo s tým? Ako sa dá zvíťaziť nad všetkými tými silnejšími protivníkmi, ktorí nás držia v strachu?
Aj na toto jestvuje riešenie, my totiž nemáme poraziť všetkých tých protivníkov, našou úlohou je konfrontovať strach. Čeliť mu celou svojou bytosťou a odmietnuť ho. Viem, že to nie je vždy ľahké, no dá sa to, neraz ste to dokázali aj vy. Strach je totiž iba fiktívna predstava o falošných udalostiach, ktoré sa pravdepodobne nikdy nestanú. Je to strašiak v našej hlave, ktorého nám niekto, najčastejšie my sami, vytvoril. Existuje známa technika, ktorú na to určite použite.
Tou technikou je, dať si otázku: Čo najhoršie sa mi môže stať?
Je to tzv. „najhorší scenár“. Keď si na toto zodpoviete, dajte si druhú otázku: „Som toto ochotný strpieť?“ Pokiaľ to strpieť ochotní budete, v tej chvíli ste natrvalo zvíťazili nad strachom. Ak nie, existuje ešte ďalšia otázka: „Ako viem tento problém vyriešiť?“ A pokiaľ nie ste na smrteľnej posteli, tak ho aj vyriešite, pretože iba tá vám dáva konečnú.
Prajem každému, aby našiel v sebe odvahu čeliť bezodkladne všetkému, čo ho postretne, pretože žiadny človek si nezaslúži žiť pod vplyvom strachu. Nikto nás neučil, ako mu čeliť, zato celý život nás učia, ako ho príjmať. Odmietnite ho, pretože aj vy si zaslúžite viac.
Marek Zajac (podnikateľ, autor a špecialista na partnerské vzťahy)
Korektúry: Katarína Málková
Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/