Čo zdraví ľudia a bezlepková diéta? Je pre nich vhodná, prospešná, alebo je to len trendová záležitosť?

Bezlepková strava je diétna… a zdravá?

Musím priznať, že cca pred 20 rokmi sme sa o celiakii na lekárskej fakulte učili tak málo, že väčšina z nás tieto informácie krátko po promócii posunula z RAM-ky do pasívnej pamäte…

Po viac ako dvadsiatich rokoch dnes ale aj malé dieťa vie, čo je lepok, a že brat, sesternica, kamarát v škôlke alebo škole drží bezlepkovú diétu a nesmie chlebík a bežné maškrty.

Rozšírenie informácií o celiakii, bezlepkovej diéte a aj reálna dostupnosť označených bezlepkových potravín je len prirodzenou reakciou na „epidémiu“ celiakie.

Epidémia dlhodobých tráviacich ťažkostí a potravinových intolerancií síce nie je taká dramatická a život ochromujúca ako C-19, no za posledných cca 20 rokov sa počet takto trpiacich pacientov priblížil k 10 % všetkých pacientov navštevujúcich lekárov. Mnohokrát je na konci ich diagnostického putovania zdravotným systémom a odbornými ambulanciami diagnóza IBS – syndróm dráždivého čreva, ale o tom som písala minule…

Menšia časť týchto pacientov dostane ortieľ – celiakia.

Ich údelom je úprava stravy, mnohými vnímaná ako nespravodlivá, doživotná diéta s vynechaním lepku. Prečo toto ochorenie vznikne a prečo sa jeho výskyt zvyšuje, zatiaľ úplne presne nevieme, ale tušíme. Vieme však, že k vzniku je okrem genetickej dedičnej predispozície, ktorú má, mimochodom, v Európe približne 30 % obyvateľov, potrebný lepok v strave, porucha imunity a zvýšená črevná priepustnosť. Toto chorobné combo spôsobí, že dôjde k reakcii imunitného systému s lepkom a následným reakciám, ktoré vedú k samopoškodzovaniu tenkého čreva, teda autoimunitnému zápalu.

Bezlepková diéta je v takomto prípade skoro „zázračná“, pretože dokáže bez liekov upraviť autoimunitné poškodenie. Že držať dlhoročne bezlepkovú diétu je ťažké? Áno, ale funguje. Predstavte si, že by ste povedali pacientom s iným autoimunitným ochorením, napr. roztrúsenou sklerózou mozgu, ktorí neovládajú svoje telo, nohy, nemôžu chodiť, že im pomôže diéta… som presvedčená, že väčšina by ochotne pristala na čokoľvek.

Čo sa stane po vynechaní lepku okrem regenerácie črevných buniek?

Predpokladom je, že sa opäť upraví a znormalizuje črevná bariéra. Táto hranica je nevyhnutná na oddelenie nášho tela od vonkajšieho sveta, ktorý je ukrytý hlboko v našom vnútri, v tráviacej trubici. Pacientovi sa polepší a lekár mu pri kontrole napíše do dokumentácie, že má „celiakiu kompenzovanú diétou“. Nie vždy je to však také jednoduché. Ak máte celiakiu a máte pocit, že ste zdraví ako buky, šetrite čas a nečítajte ďalej. Ak nie ste úplne v poriadku, tak vás asi neprekvapí informácia, že celiaci sú chorľaví ľudia.

Často sa po zlepšení tráviacich ťažkostí objavujú nové, na prvý pohľad s črevom nesúvisiace diagnózy.

Niektorým však aj naďalej, alebo opäť po prechodnom období pokoja, strava a trávenie robí problémy. Lekári hľadajú a diagnostikujú iné, sprievodné ochorenia, napríklad laktózovú intoleranciu, fruktózovú intoleranciu, IBS, syndróm dráždivého čreva… Jednou z možností a príčin je to, že pretrváva zvýšená črevná priepustnosť, jednoducho povedané, syndróm deravého čreva… a aj o tom sme hovorili v minulých článkoch a na opýtanie vás Dr. Google zasýti až presýti informáciami na túto tému. Ak sa nemáte dobre napriek prísnej bezlepkovej diéte, rozhodne odporúčam pátrať týmto smerom.

Čo tí ostatní, zdraví, a bezlepková diéta? Ako je to s nimi? Je pre nich vhodná, prospešná, alebo je to len trendová záležitosť?

Tí, čo držia bezlepkovú diétu cielene…

Veľmi pochybujem, že by niekto z ľudí, ktorí nemajú potvrdenú celiakiu, ale dodržiavajú bezlepkovú diétu, podstupoval túto cestu len tak, z nudy, snahy o pozornosť či ako módny výstrelok. Každá úprava stravy, a bezlepková diéta zvlášť, nie je jednoduchá na zabezpečenie a dodržiavanie. Takže nie, nebude to len tak. Mnohokrát sami lekári po obsiahlom vyšetrovaní, ktoré neprinieslo žiaden konkrétny záver, odporučia prechodne dodržať bezlepkovú diétu a odpozorovať sa. Je vhodné spomenúť, že existuje diagnóza, ktorá sa nazýva neceliakálna citlivosť na lepok.

Tí, ktorí sú na úplne alebo čiastočne bezlepkovej strave zo solidarity…

K takýmto ľuďom patria väčšinou členovia domácnosti celiatikov. Nezazlievajme maminám a kuchárkam v takýchto rodinách ich snahu o zjednodušenie a efektivitu v kuchyni. Je to pre „neceliatickú“ časť rodiny prospešné alebo neprospešné, dokonca škodlivé? Záleží na tom, ako sa v rodine s týmto stravovaním zžili. Bezlepková diéta je výzva. Je to výzva zamyslieť sa nad tým, aké základné, ale pritom jednoduché pravidlá v stravovaní sú tie najpodstatnejšie.

Náhrada lepkových výrobkov potravinárskeho priemyslu ich bezlepkovými náhradami je síce jednoduchá cesta, ale k zdraviu pravdepodobne bezlepkový chlieb, pečivo a maškrty s dlhodobou zárukou „čerstvosti“, preplnené nelepkovými škrobmi, veľmi neprispejú. Mnohí tí, ktorí prijali celiakiu ako životnú výzvu, sa pravdepodobne posunuli ďalej. A pri zamyslení sa nad tým, prečo ich táto choroba postihla, sa pravdepodobne dopracovali k škodlivosti priemyselne vyrábanej stravy, nadbytku cukru a poruche mikrobiómu a čreva.

V ich kuchyni sa pravdepodobne varí z mnohých prirodzene bezlepkových potravín, nielen ryže, kukuričného a zemiakového škrobu. Prílohová časť ich jedálničku je, na rozdiel od „zdravej“ populácie“, prekvapivo pestrá, nehovoriac o vyššej spotrebe ovocia a zeleniny. V takýchto rodinách je radosť byť „neceliatickým“ konzumentom. Pretože práve tu sa strave dostáva zaslúženej pozornosti a pestrosti. Obmedzenie lepku pre nich je prospešné.

Lepok a jeho časť gliadín je prirodzene sa vyskytujúca bielkovina, ktorá ma evidentne toxický vplyv na našu črevnú stenu, podľa meraní v laboratóriu dokázane zvyšuje črevnú priepustnosť aj u zdravých ľudí a ešte o trochu viac u neceliatikov s dedičnou predispozíciou. Je to potravina, ktorá je napriek tomu pravidelne konzumovaná v NIE ZANEDBATEĽNÝCH množstvách väčšinou populácie západného sveta.

Myšlienka na záver:

Obmedzenie lepku v strave nikomu neuškodí. Dôležité je, čím a ako pestro ho nahradíte. Lepok môže škodiť, záleží len od konkrétneho človeka a situácie.

Myšlienka prirodzenej stravy z prirodzených potravín je nadčasová a asi tak ľahko neexpiruje…

MUDr. Dana Vavricová

Webinár na tému celiakia a syndróm deravého čreva tu:   danavavricova.sk/webinare/celiakia-a-zips/

MUDr. Dana Vavricová Ďureje https://danavavricova.sk/

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov... ...za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém

Pracujem ako lekárka viac ako 20 rokov… Za ten čas som pochopila, že v bežnej medicínskej praxi sa málo času venuje tomu, aby pacient pochopil, kde je problém.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať