Čo spôsobuje bolesť chrbta? Príčiny sú často emočného pôvodu

Čo spôsobuje bolesť chrbta? Príčiny sú často emočného pôvodu

Podstatou psychosomatických ochorení je to, že nespracované duševné problémy po čase nadobudnú aj fyzickú podobu. Následne sa prejavia ako bolesť, choroba alebo iná zdravotná ťažkosť. Nemusíte za tým hľadať žiadne metafyzické javy, niekedy je to naozaj veľmi jednoduché: zmenený postoj tela a napätie svalov v dôsledku negatívneho psychického rozpoloženia. Prečítajte si, aké emočné stavy môžu byť príčinou bolestí chrbta.

Strach z oddychu

Závislosť na práci nie je v dnešnom svete žiadnym výnimočným javom. Žiaľ, je aj tolerovaná. Mnohí ju dokonca ani považujú za problém, ale vnímajú ako zvýšenú produktivitu. Príliš veľa driny ale jednoznačne škodí.

Práca vykonávaná dobrovoľne a s radosťou, ktorá vám pomáha dosiahnuť vaše ciele, je zdrojom radosti a dlhodobej vyrovnanosti. Pri všetkom však, čo robíte s nadšením je prítomné riziko straty kontroly a neschopnosti rozdelenia energie. Keď práca začne zasahovať do vášho súkromia, nebodaj začnete zanedbávať život mimo roboty, vystavujete sa zdravotným ohrozeniam. Začnú sa hromadiť úlohy, a povinnosti, ktoré vás doteraz bavili, budú zdrojom stále silnejšieho stresu.

Ak je tomu už príliš dlho, čo ste sa nedokázali odtrhnúť od svojich každodenných pracovných povinností, veľmi ľahko sa môže stať, že vaše telo začne prejavovať nespokojnosť. Keď budete ignorovať mentálnu únavu, zlú náladu možno aj depresívne stavy, začne to signalizovať jednoznačnejšie, a to rôznymi nepríjemnými fyzickými príznakmi. Medzi tie patrí aj bolesť chrbta. Najprv ani tieto pocity nebudú intenzívne a permanentné. Zanedbanie takýchto ťažkosti je však priamou cestou k chronickej bolesti. Dôvodom, prečo ide frekventovane práve o chrbticu a pohybový aparát je to, že na nadmerný časový stres reagujú svaly v oblasti chrbtice. Zmení sa i držanie tela kvôli neustálemu napätiu.

Nedostatok sebavedomia bolí aj fyzicky

Permanentná nespokojnosť so sebou, nízke sebavedomie a malá sebadôvera tiež celkom často vedie k bolestiam chrbta. Súvisí to napríklad s pocitom nedostatočnej sebarealizácie, ktorý býva sprevádzaný frustráciou a úzkosťou. Ako sme to spomínali aj vyššie, takéto a podobné psychické rozpoloženie mení postoj a držanie tela. Svaly sú preťažené aj neustálym napätím.

Všimnite si telesnú pozíciu človeka, ktorý sa bojí. Ramená si ťahá hore, ako keby sa snažil o ochranu hlavy, ktorú zas tlačí dole, do trupu. Je to skutočne neprirodzený postoj, a pokiaľ s ním telo musí bojovať dlhú dobu, vedie to k chronickým bolestiam.

Stres nie je len pracovný

S istotou môžeme vyhlásiť, že jednou z civilizačných chorôb súčasnej doby je stres, a teda jeho následky v podobe rôznych zdravotných ťažkostí, napríklad bolestí pohybového aparátu. Ešte stále pretrváva ten mylný názor, že ide o prepracovanosť, ktorú vylieči týždenná letná dovolenka. Toto vyhlásenie pokrivkáva z viacerých dôvodov.

V prvom rade, stres nie je len pracovný. Dlhodobá nespokojnosť so súkromným životom, nedostatok záľub, nenaplňujúci partnerský vzťah – to všetko je pre psychiku záťažou, s ktorou sa musí neustále vyrovnávať. Čo sa týka akútnej liečby chronického stresu, je to skoro nemožné. Ľudské telo má síce zázračné schopnosti, nefunguje na gombíky vypnúť/zapnúť. Ak to svoje vystavujete nadmernému zaťaženiu dlhé mesiace, možno roky, nemôžete očakávať, že na nové, dokonca iba dočasné nastavenie zareaguje vtedy, keď mu to „prikážete“.

Veľmi jednoducho, ide o neustály pohotovostný stav, pripravenosť na „útek alebo útok“. Týka sa to, logicky, aj fyzického postoja s napätými svalmi nachystanými na aktivizáciu tela v každom momente.

Ako na bolesť chrbta?

Hľadajte odpoveď na to, prečo vznikli vaše zdravotné ťažkosti. Pokiaľ riešenie nenájdete svojpomocne, určite sa obráťte na odborníka, lekára, psychológa, psychoterapeuta. Popri tom skúste bojovať aj so symptómami, aby nepríjemné fyzické pocity nezhoršovali vaše duševné rozpoloženie. Nevyhnutné je pravidelné cvičenie zamerané na zdravie pohybového aparátu, napríklad Pilates alebo joga, zdravotné masáže a meditácia na každodennej báze. Pri bolesti chrbta nervového pôvodu vyskúšajte Cemio AU!Block, potravinu na osobitné lekárske účely. Obsahuje vysoké množstvo esenciálnych látok: uridínmonofosfát, cytidínmonofosfát, kyselinu listovú a vitamín B12, ktoré urýchľujú regeneráciu poškodených nervov.

Zdroj fotiek: Freepik.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať