Čo sa s ajurvédou dá liečiť?

Čo sa s ajurvédou dá liečiť?

Terapeutka DARINA SZABO sa venuje viacerým rôznym technikám a metódam. Dnes nám napísala článok, v ktorom zhrnula svoje pocity a dojmy z pobytu na ajurvédskom ozdravnom pobyte na Srí Lanke. Možno vás tento spôsob života a cesty za zdravím osloví.

Konečne som prišla na to prečo…

Prečo niekto potrebuje viac spánku a prečo niekomu stačí menej? Prečo niekto nemusí vôbec cvičiť, a má dobrú postavu, a niekto môže cvičiť aj dvesto hodín, diétuje a nevie schudnúť?

Prečo niekto môže zjesť všetko a nemá žiadne žalúdočné či črevné problémy, a niekto naopak, trápi sa skoro s každým druhým sústom?

Prečo “niekomu niečo je medom a druhému jedom”?

Aj ja som bola iná

Vždy som fungovala úplne inak, ako ľudia z môjho okolia. Čo bolo zdravé pre iných, mne nerobilo dobre. Nemôžem jesť surovú zeleninu a šaláty, bolí ma z nich žalúdok a ťažko ich strávim. Ak spím menej ako 8 hodín, nedokážem normálne fungovať. Ešte lepšie mi robí popoludňajší spánok.

Cvičenie je pre mňa utrpenie, nikdy som z neho nemala radosť. Nikdy som necítila eufóriu z neho, o ktorej všetci tak nadšene hovoria.

Schudnúť? Utrpenie! Keď mám menej kilogramov, ako moja norma 72 kg, tak som úplne bez života.

Nikdy som nechápala svoje výkyvy energie.  V jednu chvíľu som hyper-energická a hneď na to absolútne unavená.  Prečo sa celú zimu cítim unavená, často mi býva zle, a v lete fičím ako perpetum mobile.

To preto, lebo som vraj VATA-Kapha Dosha.

???

Hmmmm.

Nerozumiete?

Čítajte ďalej.

Odpoveď mi dala ajurvéda

Prvý deň v Ajurvédskom rezorte “Peacock Ayurveda Garden” na Srí Lanke lekár chytil moju ruku, nahmatal pulz, a bez toho, aby som mu čo len jedno slovo o sebe povedala, vysypal môj celý život akoby ma poznal odmalička. Nie je to veštec, ale vzdelaný znalec 5000 rokov starého systému o nás.

Čo sa s ajurvédou dá liečiť?

Po dvoch týždňoch na ajurvédskom pobyte som pochopila veľmi veľa vecí. O sebe, mojom tele a duši. Prečo funguje ako funguje a čo je pre mňa “konkrétne” dobré. Väčšinu som intuitívne už robila, čo ma nesmierne potešilo.

Ako terapeut vždy začínam od seba. Keď je niečo nové, napríklad procesy alternatívneho liečenia ducha a tela, najskôr si to vyskúšam na sebe. O ajurvéde som počula veľa aj predtým, ale nič konkrétne. Pobyt na Srí Lanke mi otvoril oči, vďaka rozhovorom s miestnymi ajurvédskymi lekármi, ktorí sa o nás denne starali.  Chcela by som tento najstarší systém prírodného liečenia na svete, pochádzajúci z Indie, trocha priblížiť aj vám.

Neexistuje jeden správny životný štýl

Rada by som vám podala správu o tom, ako som to prežívala a vnímala ja. Podrobné informácie si v dnešnej dobe ľahko a rýchlo vygooglite. Alebo  si prečítajte túto knihu: Ayurveda and Panchakarma (Sunil Joshi), ktorá úplne jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje základy. Obsahuje aj test, pomocou ktorého môžete zistiť, aký ste a čo je pre vás dobré. I keď je len v angličtine, verím, že existujú podobné knihy preložené aj do slovenčiny.

Kniha o ajurvéde

Ajurvéda je v doslovnom preklade “náuka o živote“ (zásady zdravého spôsobu života). Pod jeho krídla spadá joga, meditácie, masáže, strava, spánok a zdravý denný život.  Nie je pre každého rovnaký, podľa toho, aká Dosha sme. Dosha znamena “prirodzená vlastnosť”, “povaha”, “nátura”, “charakter”, “podstata”.

Sú tri: Vata, Kapha, Pitta. Buď sme len jedno, alebo kombinácia dvoch, ale vždy jedna Dosha je dominantná. Každá Dosha, alebo kombinácia, potrebuje niečo iné na to, aby mala zdravý život. Neexistuje jeden všeobecný zdravý životný štýl.

Návod na dlhovekosť? Čo to je?

Do dnešného dňa vedci nevedeli odpovedať na otázku, ako je možné, že niektorí ľudia, ktorí žili “zdravým životným štýlom” umreli veľmi skoro alebo mali ťažké zdravotné problémy, a iní žili absolútne nezdravo, a napriek tomu sa dožili vysokého veku.

Každý, kto sa dožil vysokého veku má iný pohľad na svoju dlhovekosť a dôvod, pre ktorý sa dožil viac.  Niekto celý život pil a fajčil,  niekto ťažko pracoval a je presvedčený, že práve to ho udržalo na živote. Alebo sú skupiny ľudí, čo jedli len špecifickú stravu, alebo žili bez stresu a zhonu každodenného života, mimo rušných miest.

Čo sa s ajurvédou dá liečiť? A ako nás liečili…

Keď mi ajurvédsky lekár pomocou tepu na ruke a kontrolou  hrtanu, jazyka, očí a tlaku určil diagnózu, následne navrhol terapie, lieky a stravu na celý pobyt (a, samozrejme, aj rady ako ďalej keď sa vrátim do “normálneho” života.) Vysvetlili nám, že ak chceme tie najlepšie výsledky, mali by sme dodržať všetky terapie a ich postup.  Bolo žiadúce, aby sme až do celkovej očisty tela zostali v rezorte. Očista tela je základ, úlohou väčšiny terapií je vyplaviť toxíny. Nič však nebolo zakázané.

V rezorte bola nádherná pokojná tropická záhrada plná harmonického spevu zvierat, absolútny pokoj a priestor pre seba a sebareflexiu, čo bolo dôležité. Maximálny počet ubytovaných je do 11 osôb, a často chodili hostia na pobyt úplne sami.

V tichu, teple, pokoji a občas bez sprchy

Mali sme sa venovať sebe, dodržať ticho. Odchod do mesta alebo na pláž bol možný, avšak nám ho neodporúčali. Telo je pri procese očisty otvorené, a tak ako cez póry odchádzali toxíny z neho von, tak by sa mohli dostať aj dovnútra. Očistu by to skomplikovalo.

Ani kúpanie v bazéne, v mori, alebo sprcha v niektorých momentoch neboli žiadúce. Po niektorých procedúrach  sa neodporúčalo opaľovanie na slnku, lepšie bolo zdržiavať sa v závetrí. Teplo je klúčom k mnohým procedúram a pre maximálny výsledok v rezorte nie je klíma ani ľad. Mnohí to nechápu a sťažujú sa. Miesto, kde sme strávili dva týždne, bolo v tropickom lese na kopci, v oblasti s veľmi príjemným podnebím a teplo nám vôbec neprekážalo.

Olej zvnútra, olej zvonka

Olej je ďalším kľúčom ajurvédy. Ako dobre fungujúci stroj, ktorý je poriadne namazaný, celé dni sme sa máčali v oleji. Olej zvnútra, aj zvonka. Ghee olej bol našou dennou dávkou pár dní. Keď vám niekto povedal, že starať sa o seba je vždy príjemné, tak vás klamal. 90% procedúr bolo absolútne užasných a 10% sa dalo v pohode zvládnuť, ale neboli vždy úplne príjemné. Problém bol v tom, že práve tých 10% bolo to najpodstatnejšie pri detoxe a liečbe tela a ducha.

Takže sa neoplatí im vyhýbať. A úprimne? Ja osobne by som tých 10% za nič na svete nevymenila, lebo to, ako sa cítim teraz práve vďaka nim, je na nezaplatenie.

Lekári nás denne kontrolovali, robili pravidelne zdravotné prehliadky a pýtali sa na naše pocity a ťažkosti. Ak bolo niečo naozaj pre nás nepríjemné, tak to odstránili, vymenili, nahradili, skrátili, alebo nás upokojili, že vedľajšie účinky sú normálne (obe sme sa napr. po očistení vyhádzali na tvári. Je to prirodzený výsledok očistenia tela od toxínov.) 

Hovorí sa, že ľudské telo má tri inteligenčné zóny. Prvá je náš mozog, druhá je srdce a tretia sú črevá. Od týchto troch centier sa všetko odráža. Ajurvéda pôsobí na všetky tri.

Čo sa s ajurvédou dá liečiť? Vraj všetko.

Fotografie a viac informácií o mieste môjho pobytu, procedúrach a Srí Lanke sa dozviete na mojej stránke na FB Terapeut-Darina Szabo. 

Mohlo by vás zaujímať… Posledné 2 voľné miesta : – )

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať