Syndróm vyhorenia je fenoménom doby. Čo robiť, ak smerujete k vyhoreniu a ako sa mu vyhnúť?

Viete, čo je vyhorenie a ako vyhoreniu predísť?

Čo je vyhorenie a ako vyhoreniu predísť

Vyhorenie je v preklade dlhodobý stav, kedy sa u človeka stráca tvorivosť, iniciatíva a spontánnosť. Pretrvávajú negatívne pocity sklamania, bezmocnosti a straty zmyslu existencie a konania.  Pridružujú sa aj rôznorodé somatické ťažkosti.

Zuzana Relovská sa vyhoreniu venuje niekoľko rokov. Sama ním prešla a dnes pomáha ľuďom svojimi workshopmi a konzultáciami, aby mohli vyhoreniu predísť. Ako sama hovorí:

„Syndróm vyhorenia je fenoménom doby, bohužiaľ však čoraz menej prázdnym pojmom. Venujem sa syndrómu vyhorenia a jeho pestrosti od momentu, keď som prišla na to, že mám ukážkovú skúsenosť na vlastnej koži. Nikdy nekončiace štúdium psychológie a nástrojov koučingu, ako aj zákutia ľudskej duše, sú pre mňa nekonečným zdrojom prekvapenia a bez akéhokoľvek klišé – inšpirácie.“

Zuzanu Relovskú som pozvala do nášho podcastu a rozprávali sme sa, ako inak – O vyhorení.

Pozn. Pre vypočutie stlačte PLAY a ste v deji : – ). (Ak počúvate na telefóne mimo podcastovú platformu priamo v článku, musíte si nastaviť DISPLAY a JAS na zhasnutie nikdy… Inak vám zvuk po chvíli vypne…)

Zuzky som sa v súvislosti s otázkou vyhorenia pýtala aj:

  • Čo je vyhorenie a ako vyhoreniu predísť?
  • Ty sa téme vyhorenie venuješ dlhodobo. Kedy si sa k tomu dostala? 
  • Vyhorela si aj ty a potom si sa rozhodla, že to zoberieš ako poslanie?
  • Dalo by sa povedať že nie je vyhorenie ako vyhorenie?
  • Ako by mal človek s vyhorením pracovať? Zoberme si príklad. Predstavme si, že zavárame uhorky. Pre úspech výslednej fľaše uhoriek nie sú potrebné len kvalitné uhorky, ale aj nálev a proces. Keď tento obraz premietneme na vyhorenie, tak ako si to máme usporiadať a pretaviť?
  • Ako neprehlušiť náznaky kompenzátormi – čo sú to tie kompenzátory?
  • Všade sa hovorí veľa o upratovaní alebo o púšťaní… Čo je potrebné pustiť? Hlavne keď sa nám často zdá, že všetko čo robíme je podstatné a pustiť nie je čo…

Zuzku Relovskú nájdete tu: www.burnout.sk

Tento podcast vznikol v spolupráci s Beelong v rámci projektu REINVENTING YOURSELF – ZNOVUOBJAV SEBA.  Venujeme sa v ňom téme zmeny v našich životoch po 40ke, ktorá je v spoločnosti stále (tak trochu) tabu. Toto obdobie sa často nazýva aj kríza stredného veku. Prehodnocujeme náš život a posúvame sa od ambícii k zmyslu. Snažíme sa o znovuobjavenie seba.
Informácie o tom, čo to Beelong je a ako vznikol, a tiež viac o iniciatíve Reinventing yourself znovu objav seba, nájdete na našej podcastovej platforme ODZNOVA praktický sprievodca životom ako Beelong trailer. 

Podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom nájdete aj na nasledovných platformách:

SPOTIFY

APPLEPODCAST

GOOGLEPODCAST

OVERCAST

RADIO PUBLIC

ANCHOR FM

PODBEAN

Páčia sa vám naše podcasty?

Zdieľajte ich s vašimi priateľmi a prípadne mi pošlite tip!

Martina Valachová

Krásny deň a dopočutia

Mohlo by vás zaujímať