Postupne som zistila, o čom VISION Board/Nástenka SNOV je. Prečo niekomu funguje a niekomu nie?

Čo je vision board/nástenka snovČo je Vision Board/Nástenka Snov?

Čo nám pomôže k dosiahnutiu našich snov, cieľov a vízií v roku 2022? Máme svoje sny, ciele a vízie, ktoré si želáme, aby sme ich zažili, dosiahli a zrealizovali. Prajeme si do svojho života lepšiu prácu, krásny dom, dokonalého úžasného partnera, skvelú dovolenku, čas na hobby a aby sa naše poslanie naplnilo. Ale ako to dosiahnuť? Čo robiť, aby sa tieto naše túžby splnili? Občas je dobré tomuto procesu dopomôcť. Prevziať opraty zodpovednosti za svoj život a jeho vývoj do svojich rúk, a cielene podporiť naplnenie našich snov, cieľov a vízií.

AKO?

Jednou z alternatív je vytvoriť si Vision Board (občas sa prekladá ako tabuľa/nástenka snov/vízií).

Pre niekoho to môže znieť ako stavanie vzdušných zámkov. Ale Vision Board nie sú vzdušné zámky.

Prvýkrát som sa s Vision Boardom stretla pred mnohými rokmi u svojich priateľov. Mali ho na významnom mieste v obývačke, kde naň kedykoľvek mohli pozrieť. Na ňom mali nalepenú fotografiu jachty a pred ňou nalepené svoje fotografie. Vtedy sa mi to zdalo trochu „čudné“. Neubehol rok a ich sen sa stal skutočnosťou. Nielenže mali svoje reálne fotografie pred skutočnou jachtou (to by bol slabý sen), ale oni sa na tej jachte mohli plaviť podľa chuti!

Tak som si povedala, že to skúsim. Ale „chyba lávky“! Ono mi to akosi celkom nefungovalo! Pýtala som sa, ako to?! Prečo im áno a mne nie?! Čítala som o známych ľuďoch, ktorým Vision Board zmenil život, ale prečo mne nie?!

Postupne som zisťovala, o čom vlastne Vision Board je. Prečo môže fungovať a prečo nie.

Čo je Vision Board/Nástenka Snov a o čo vlastne ide?

Veľmi stručne – ide o vizualizáciu našich konkrétnych cieľov, snov a vízií. Miesto, kde tieto naše ciele, sny a vízie skoncentrujeme a zviditeľníme. Obraz toho, ako chceme, aby vyzerala naša budúcnosť. Niekto to môže nazvať mapou, ktorá mu pomáha na ceste k splneniu jeho cieľov, snov a vízií.

Sila ukrytá vo Vision Boarde ALEBO aký to má význam??

Vision Board nám pomáha, najmä našej mysli, zamerať sa na to, čo chceme do svojho života pritiahnuť. Tým, že to presne zadefinujeme, vytvárame niečoho jedinečné, čo nás v zadefinovanom období neustále inšpiruje a každý deň smeruje našu pozornosť na naše sny, ciele a vízie. Jednoducho povedané, kam ide naša pozornosť, tam ide naša energia. Tým vedome i podvedome napomáhame  realizácii týchto našich snov, cieľov a vízií.

Vision Board môžeme vytvoriť komplexný, tzn. môže byť zameraný na viacero oblastí nášho života v určitom, nami zadefinovanom období. Alebo môže byť zameraný len na jednu, konkrétnu oblasť, v ktorej v danej etape nášho života chceme urobiť zmenu, resp. venovať svoju najväčšiu pozornosť. Je to na nás, ako sa rozhodneme.

Prečo Vision Board funguje?

Vision Board je efektívna metóda, ale má svoje ale… V skutočnosti nemá síce žiadne presné pravidlá, ale určité detaily je potrebné dodržať.

Vision Board nie je bezduché, bezmyšlienkové vystrihovanie obrázkov z časopisov a ich lepenie na papier. Je to kreatívny proces, pri ktorom každý jednotlivý krok má význam a ovplyvňujem úspešnosť  nášho Vision Boardu. Od tzv. predprípravnej fázy, samotnej prípravy až po jeho každodenné využívanie.

Podstatné je dopriať si dostatok času s vedomou sústredenosťou na proces jeho prípravy. Najdôležitejšie pri Vision Boarde je veľmi dobre si premyslieť, čo skutočne chceme. Vedieť si chcenú budúcnosť predstaviť a precítiť, ako sa v tom budeme cítiť. Po príprave Vision Boardu je dôležité mu nájsť vhodné miesto, kde ho budeme mať možnosť každý deň vidieť.

Ako si pripraviť Vision Board?

Vision Board môže mať rôzne podoby. Či už si ich pripravíme na papier, korkovú alebo magnetickú tabuľu, v digitálnej forme alebo dokonca v 3D forme. Využiť môžeme obrázky z časopisov, vytlačiť si z internetu a pod. Môžeme namiesto obrázkov využiť i silu slov – stručný popis toho, čo chceme. Je to na našich preferenciách.

VISION BOARD NA ROK 2022

Ak si chceme pripraviť Vision Board na rok 2022, je najvyšší čas. Každý rok je iný a má rôzny priebeh. V tomto roku je vhodné mať Vision Board dokončený do 22. 02. 2022. Keď sa na dátum pozriete, asi viete prečo.

Na internete nájdete rôzne návody a vzory, ako si urobiť Vision Board. Môžete si ho tak vytvoriť sami. Pre fungovanie a úspešnosť Vision Boardu je najdôležitejšia prípravná fáza. V nej je veľmi užitočné mať svojho sprievodcu, ktorý vám pomôže ujasniť si vaše zámery tak, aby sa vaše sny, ciele a vízie zhmotnili vo vami stanovenom čase.

Spolu so Zuzkou Lešovou sme preto pripravili webinár Vision Board 2022

Čo je vision board/nástenka snov

Ako správne zadefinovať a dosiahnuť svoje sny, ciele a túžby v roku 2022, so zámerom byť takýmto sprievodcom pri procese tvorby Vision Boardu. Počas jeho prvej časti v utorok, 18. 1. 2022, sa budeme venovať procesu tvorby našich zámerov na rok 2022, ako si ich správne zadefinovať, aby Vision Board fungoval, a čo budeme k tomu potrebovať. V jeho druhej časti, tzv. Follow-upe, budeme zdieľať naše pocity pri tvorbe Vision Boardov, môžeme získať spätnú väzbu na ne, príp. vyjasniť a doladiť naše ciele, aby sa skutočne stali realitou.

Ste vítaní.

Prihlasovnie tu: https://www.eventbrite.co.uk/e/vision-board-2022-ako-zadefinovat-a-dosiahnut-svoje-sny-tuzby-a-ciele-tickets-244536484207

Janka Holúbeková je koučka, facilitátorka One Brain a NPL, členka Beelong community & networking, platformy pre prepájanie, spoluprácu a podporu ľudí v procese zmeny.

Tento článok a webinár vznikli v rámci Beelong iniciatívy Reinventing yourself/Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku, a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy.

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať