O mesiac začne škola. Pozerám sa na dcéru. Toto sme dlžní našim deťom. #Do očí bez výčitiek

Čo je to tvorivá spoločnosťToto sme dlžní našim deťom. #Do očí bez výčitiek

O mesiac začne škola. Pozerám sa na dcéru. Netuším, kedy sa tak vytiahla. Ide do tretieho ročníka. Už len dva roky a začne sa učiť dejepis.

Som mama. Obyčajná, jedna z miliárd, ktorá chce pre svoje dieťa to najlepšie, rovnako ako ostatné mamy.

Túžim po tom, aby sa na dejepise deti nemuseli učiť o vojnách. O nekonečných bitkách, nič nehovoriacich dátumoch prehier a víťazstiev, padlých ľuďoch či hraniciach, ktoré sa neustále posúvajú kvôli egoistickým ambíciám vladárov a panovníkov. Veď dôvod na vojnu je chamtivosť a túžba po cudzom majetku. Aj keď sa skrýva za ušľachtilé výrazy. Túžim po tom, aby sa jedného dňa mohli deti na dejepise učiť o tom, že sme to dokázali. Vytvoriť lepší svet. Taký, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Kde sa slovo vojna dostalo do slovníka cudzích výrazov, pretože život človeka je tou najvyššou hodnotou.

Chcem, aby moje dieťa dostalo kvalitné vzdelanie.

Také, ktoré bude šité na mieru a bude podporovať prirodzený talent, spoluprácu a nie nezdravú súťaživosť. Aby dcéra vedela, že v tomto svete je miesto pre všetkých ľudí. Túžim, aby žila v normálnej ľudskej spoločnosti, v ktorej bude u detí už od mala podporované kritické myslenie, ako aj morálne hodnoty.

Chcem, aby som ešte aj ja sama, na vlastnej koži, zažila dobu, v ktorej sa charakter človeka nehodnotí podľa jeho výzoru či výšky jeho bankového konta.

Spoločnosť, v ktorej sú celebrity tí ľudia, ktorí sa neboja mlčať, zastupujú najvyššie ideály a nie sú zdrojom škandálov. Na každom z nás dnes leží obrovská zodpovednosť. Môžeme z gauča kritizovať celý svet. Alebo konať a informovať ostatných, že máme možnosť žiť inak. Vytvoriť Tvorivú spoločnosť. Je to spoločnosť, v ktorej budú vytvorené také podmienky, aby bolo moderné byť dobrým človekom.

Ako povedal Archimedes: „Dajte mi pevný bod vo vesmíre a pohnem Zemou.“ Pre tisíce ľudí z celého sveta je týmto pevným bodom práve Tvorivá spoločnosť, ktorú nebude problém vytvoriť, keď to naozaj budeme všetci chcieť.

Sme to dlžní našim deťom.

Aby nám raz nepozerali do očí s výčitkou.

Že sme boli pasívni a ľahostajní.

Spoločnosť nemôžu zmeniť osemročné deti.

My, dospeláci, áno.

Michaela Galambošová

Autorka je spisovateľka, blogerka a dobrovoľníčka projektu Tvorivá spoločnosť

Facebook,  LinkedIn

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať