Seniori budú vedieť, koľko zarábajú ich deti. Porušila Sociálna poisťovňa zákon o daňovom tajomstve?

Čo je to rodičovský bonus – seniori budú vedieť, koľko zarábajú ich deti. Porušila Sociálna poisťovňa zákon o daňovom tajomstve?

Podľa tejto správy a informácií, Sociálna poisťovňa porušila daňové tajomstvo. V rozhodnutí o priznaní rodičovského príspevku (Čo je to rodičovský bonus – info nižšie pod videom) uvádza vymeriavací základ detí dôchodcov. Navyše, obálky s citlivými informáciami doručuje poisťovňa penzistom ako obyčajné listové zásielky.

Sociálna poisťovňa čerpá informácie o tom, koľko ľudia zarábajú, teda o ich vymeriavacích základoch, od finančnej správy z daňových priznaní. „Informácia o vymeriavacom základe detí dôchodcu je daňovým tajomstvom,“ priblížila daňová poradkyňa Slovenskej komory daňových poradcov Alica Orda Oravcová.

„Ľudia sa sťažujú na to, že akým právom sa toto daňové tajomstvo dostáva takýmto spôsobom na verejnosť. Je to v podstate otvorené pre všetkých členov rodiny. A vôbec pre každého a robí to veľké problémy,“ povedala Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska.

Téme sa v Správach RTVS o 19.00 h venovala redaktorka Monika Maťová:

Obyčajná zásielka

Navyše, Sociálna poisťovňa doručuje rozhodnutia ako obyčajné listové zásielky. „Nás prekvapilo, že tieto písomnosti doručovali obyčajnou poštou. Napriek tomu, že obsahujú informácie o daňovom tajomstve,“ doplnila Orda Oravcová. Celý článok tu: INFO

Čo je to rodičovský bonus? Výška rodičovského príspevku závisí od počtu detí a ich zárobku

Podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na stránke rodicovskybonus.sk, máme na Slovensku 426-tisíc dôchodcov, ktorí majú dve pracujúce deti, ktoré platia odvody. Od januára 2023, ak tieto deti zarábali hrubú mzdu každé po 800 eur, mesačný rodičovský bonus k starobnému dôchodku bude 24 eur, ročný rodičovský bonus bude teda plus 288 eur. Keď si vezmeme príklad, že obe deti zarábajú po 1 000 eur, tak bude rodičovský bonus mesačne 30 eur, teda plus 360 eur ročne.

181-tisíc dôchodcov má tri deti. Ak každé z týchto detí zarába hrubú mzdu po 1 211 eur, čo je približne hodnota priemernej mzdy, ktorú sme dosiahli koncom minulého roka, rodičovský bonus pre ktoréhokoľvek z rodičov bude ročne viac ako 600 eur k dôchodku.

Štyri deti má na Slovensku 48-tisíc dôchodcov. Ak každé z týchto detí zarába hrubú mzdu po 1 211 eur, rodičovský bonus bude pre ktoréhokoľvek z rodičov mesačne 73 eur, teda ročne 876 eur k dôchodku.Zdroj: Podnikajte

Mohlo by vás zaujímať