8 hodín, kedy môžete jesť, čo chcete, neznamená, že treba vyžrať pol Kauflandu a dotlačiť to koláčmi!

Čo je to prerušovaný pôst - fasting a oplatí sa?Testujem za vás a píšem o tom. Dnes na tému: Čo je to prerušovaný pôst – fasting a oplatí sa? Ale pozor, 8 hodín, kedy môžete jesť, čo chcete, neznamená, že treba vyžrať pol Kauflandu a dotlačiť to koláčmi!

Neviem, čím to je, no my – ŽENY – sme zvyčajne nespokojné princezné… Teda, poznám aj mnoho mužov, ktorí sú nespokojné princezné, no prevažne sa táto kliatba týka ženského pokolenia. Tak sa pýtam PREČO? Čo také nám dávajú do hlavy, že tam stále ktosi ďobe a nedá pokoja? A kto nám to do hlavy vôbec dáva? Mama? Tatko? Manžel? Ilumináti a vesmírni upíri…? No, boli by ste prekvapení, ale podľa doterajších výskumov si to tam ťukáme samé!

V každom prípade, obrovskou výhodou správnej nespokojnej princeznej je, že dokáže „donemoty“ objavovať nové diéty.

A túto parádnu vlastnosť mám aj ja. Čo mi, bohužiaľ, (alebo našťastie) chýba, je TRPEZLIVOSŤ. Takže, ak nie je super bombastická nová diéta aj rýchlo účinná, ideálne tak do dvoch hodín, tak na to proste kašlem. Okrem toho, som veľká gurmánka, takže vzdať sa vysoko nutričného a zdravého jedla, ako domáca zaúdená slaninka, môže byť vážny problém! No netreba to vzdávať, veď predsa to, čo pojeme navyše, dokážeme aj „vyšportovať“.

Pre mňa je ideálny šport beh s muzikou v ušiach. Problém je, že nespokojnú princeznú baví šport len vtedy, keď pri ňom aj patrične dobre vyzerá. Máloktorá z nás sa chce pri 20 kg nadváhe natrepať do obtiahnutých elasťákov, v ktorých sa parádne ukáže každý záhyb. Nie nadarmo sa hovorí, že pravdu ti povedia len deti a legíny. No a potom s červenou tvárou a dopotenými vlasmi dupať ako cirkusový slon medzi ľuďmi…

Takže áno, aj mňa baví beh, ale len keď som štíhla a nemusím so sebou na behanie brávať aj moju nadváhu…

Pre tento prípad (a jemu podobné) volím radšej prechádzky. Najmä tak navečer, keď sa dá ľuďom hľadieť do okien. To je ohromná zábava. Vidieť, kto ako trávi čas a že nie sme jediní, čo len tak čumia do televízora, aj keď v duchu žijeme super zdravo a spirituálne vyrovnaní s prírodou. Ale veď na čom viac záleží, na duchu či na tele? Jasné, že na duchu! Takže, v duchu som OK a žijem zdravo.

Po každej takejto prechádzke, keď ukojím svoje fantázie o aktívnejšom živote, dám si doma nejakú tú dobrôtku, lebo veď nepôjdem hádam spať hladná.

Nie je to práve vhodné pre… už si nespomeniem, pre ktorý orgán, ale možno mozog… no, bohužiaľ, takto to nefunguje. Týmto štýlom bude ten cirkusový sloník so mnou stále a nespokojná princezná už zostanem až do dôchodku, vtedy mi to, dúfam, už bude všetko jedno.

No niečo robiť treba teraz, zvlášť, keď sa po pol roku stretnete s kamarátkou, ktorá už odrodila dve deti a má postavičku jak lusk. Žiadne kilá navyše, žiadne nafúknuté guľaté brucho, proste paráda. Čo má oproti mne malú „nevýhodu“, a to tie dve deti… síce je mladšia, no predsa len, takto vyzerať po dvoch pôrodoch, veď to je nehorázne! Tak som začala zisťovať, či je za tým hyperaktivita detí, alebo nejaká fajná diétka, na ktorú som ešte neprišla s priateľom „gúglom“.

No, čo myslíte? Áno, diétka, konkrétne FASTING. Radšej si to neprekladajte, lebo mňa ten preklad z angličtiny takmer odradil. Aj keď som začala gúliť, nebolo mi všetko jedno. Fasting je hladovka… Pri tomto slove sa mi už spúšťajú programy z minulých životov, isto som musela v niektorom z nich zomierať na hlad, lebo hneď mi grúli v bruchu a musím tieto vygúglené informácie zajesť niečím dobre kalorickým, nech prežijem ťažkú zimu (aj keď je máj). Ale prežila som prečítať až do konca.

Nakoniec som si dala poradiť už od kamošky, ktorej postava konkuruje americkým hviezdam, stravuje sa systémom 16/8.

Čo je to prerušovaný pôst – fasting a oplatí sa?

Takže 8 hodín papá, na čo má chuť, a 16 hodín nechá svoj organizmus na pokoji, aby mohol jedlo v kľude spracovať. Mohla by som písať o odborných veciach, ktoré sa vtedy v tele dejú, ale načo, kto chce, si vygúgli. A kto nechce, ten číta túto skrátenú verziu.

Pre mňa bolo pravidelné stravovanie 5x denne alfa a omega, nielen preto, že je to vraj najzdravšie a najlepšie, ale hlavne preto, že je to dokonalá výhovorka, ako sa naládovať 5x denne. Avšak, pod váhou nepopierateľných dôkazov (viď kamoškin štíhly driek) bolo treba spraviť tento odvážny krok  „A tak som si povedala: SKÚSIM“.

Tak skúšam, začínam druhý týždeň. Myslela som, že to nedám, lebo my s mužom sme takí noční vyjedávači, ale dá sa to, napodiv aj celkom ľahko. Zatiaľ sa cítim fajn, ľahšie zaspávam a som ráno viac svieža, asi to bude tým, že telo nemusí spracovávať tie dva toastíky so syrom a šunkou o 23:00. Len sa proste sústredí na oddych a regeneráciu.

Nejde to ľahko, že by som odpadávala z tých skvelých účinkov, ale nie je to ani námaha, ktorej som sa tak obávala. Takže, po prvom týždni je dolu 1,5 kg… to je viac ako nič a dokonca ešte viac, ako 1,5 kg pribrať … Ale pozor, 8 hodín, kedy môžete jesť, čo chcete, neznamená, že treba vyžrať pol Kauflandu a dotlačiť to koláčmi od svokry!

Uvidíme teda, čo sa bude diať, zatiaľ si držím palce a pokračujem, ako aj vo večerných prechádzkach a nazeraní do okien. To je super terapia pre nespokojné princezné…

Vaša Eva Czermak

Čo je to prerušovaný pôst - fasting a oplatí sa

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať